Jablonec dal Spartě tři góly a v poháru míří za postupem

18:43
JABLONEC - Fotbalisté Jablonce porazili v úvodním semifinále Poháru České pošty Spartu 3:1 a opět se o něco přiblížili obhajobě loňského triumfu. Skóre otevřel ve 34. minutě Brazilec Rossi, druhý gól přidal po pauze Kopic. V 82. minutě snížil Přikryl, ale poslední slovo měl Čížek.

Fotbalisté Jablonce se radují z gólu. foto: MAFRA - Ota Bartovský

Lídr tabulky z Letné poprvé v sezoně inkasoval třikrát v jednom utkání a prohrál teprve podruhé za posledních 29 soutěžních duelů. Před domácí odvetou za dva týdny se mu vzdálila naděje na zisk double.

Ohlasy trenérů

Roman Skuhravý (Jablonec): "Máme Spartu zanalyzovanou, já už proti ní hrál třikrát. Věděli jsme, že pokud chceme uspět, musíme být aktivní při jejich rozehrávce, a to se nám povedlo celý zápas. Donutili jsme soupeře i k chybám. Věděli jsme, že Sparta je lepší na míči, takže pokud jí dovolíme kombinovat, budeme pykat. Kromě začátku druhé půle, kdy jsme nebyli schopni udržet balon a Sparta nás přehrávala, jsme v zápase splnili to, s čím jsme do něj šli. Výsledek do odvety je zajímavý, ale furt je to jen poločas. Inkasovaný gól na tom asi nic nezměnil. Víme, že s našimi výkyvy formy musíme hrát v odvetě stejně jako dnes. Výsledek beru, doufám, že v odvetě odvedeme takový výkon, aby nám to stačilo k postupu, který si všichni strašně přejeme."

Vítězslav Lavička (Sparta): "Věděli jsme, že Jablonec dá do utkání, do dvojzápasu, všechno, je to pro něj příležitost, jak se přiblížit Evropě. První poločas nás Jablonec předčil větší agresivitou, vůlí jít za gólem, za úspěchem. Šel zaslouženě do vedení. V druhém poločase jsme se zlepšili, zkvalitnili naši hru. Měli jsme tam situace, kdy jsme byli blízko ke gólu. Chyběla větší produktivita a musím také vyzdvihnout výkon Michala Špita. Nicméně se nám podařilo dát kontaktní gól a vrátit se do zápasu dobře sehranou standardkou. Jenže chyba v závěru dala soupeři šanci jít do dvoubrankového vedení, což je samozřejmě z pohárového pohledu složitější. Jablonec vyhrál zaslouženě, spokojeni být nemůžeme, ale o postup se ještě popereme.

Sparťanský kouč Vítězslav Lavička udělal ze zdravotních důvodů v obvyklé jarní sestavě dvě změny. Kvůli lehčím problémům chyběli Lafata, který si tak nezahrál proti bývalému klubu, a také Zimbabwan Costa.

Na levém kraji zálohy ho nečekaně zastoupil záložník Mareček, první chybu ale udělala hned v úvodní minutě pravá strana hostující defenzivy. Hubník vystihl špatnou rozehrávku a postupoval ze strany sám na branku, ale gólmana Vaclíka nepřekonal.

Jablonec měl dobrý start, postupně však začala hrozit i Sparta. Na roh si naskočil Kadeřábek a jablonecký brankář Špit, bývalý sparťan, s námahou vyrazil míč mimo. Ještě víc se zaskvěl ve 22. minutě, kdy zlikvidoval samostatný únik Krejčího. Na druhé straně trefil dalekonosnou ránou z přímého kopu horní část břevna Čížek.

Sparta s desetibodovým náskokem míří za ligovým titulem, zato Jablonec vyhrál jediné z předešlých šesti soutěžních utkání. Na hřišti ale nebyla rozdílná forma týmů znát a Baumit hrál s lídrem ligy vyrovnanou partii. Po půlhodině hry si díky standardkám vytvořil mírný tlak a po centru z levé strany jej proměnil ve 34. minutě ve vedoucí gól hlavičkující Rossi.

V poločase vystřídal Juliše, náhradníka za Lafatu, Přikryl a Letenští se tlačili za vyrovnáním. V domácí brance ale spolehlivě chytal Špit, který v 49. minutě zasáhl proti Hušbauerovi. Když pak stejný hráč jabloneckého gólmana překonal, vyhlavičkoval míč z čáry Beneš.

V 64. minutě utekl do otevřené obrany domácí Hubník, Vaclík se mu ale vrhl pod nohy a únik zmařil. O pět minut později už ale podruhé inkasoval, střelou zpoza vápna k tyči se prosadil Kopic.

Sparta vypadala zaskočeně, v 82. minutě ale dokázala snížit, když se hlavou trefil střídající Přikryl. Domácí ale hned za tři minuty odpověděli, střelou na přední tyč zpečetil Čížek první výhru Jablonce nad Spartou od dubna 2011.

Baumit Jablonec - Sparta Praha 3:1 (1:0)

Branky: 34. Rossi, 69. Kopic, 85. Čížek - 82. Přikryl. Rozhodčí: Příhoda - Gallo, Pochylý. Bez karet. Diváci: 2368.

Jablonec: Špit - Eliáš, Kysela, Beneš, Novák - Rossi, Loučka - Kopic, Čížek, Jablonský (87. Třešňák) - Hubník (71. Doležal). Trenér: Skuhravý.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Mareček - Vácha - Dočkal (74. Schick), Hušbauer (80. Konaté), Matějovský, Krejčí - Juliš (46. Přikryl). Trenér: Lavička.