30. srpna 2007 20:36 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jablonci návrat do pohárů nevyšel

Andreas Lasnik z Austrie Vídeň (vlevo) a Pavel Eliáš z FK Jablonec v odvetném utkání 2. předkola fotbalového Poháru UEFA. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andreas Lasnik z Austrie Vídeň (vlevo) a Pavel Eliáš z FK Jablonec v odvetném utkání 2. předkola fotbalového Poháru UEFA. | foto: Radek Petrášek, ČTK

JABLONEC Fotbalisté Jablonce se do hlavní fáze Poháru UEFA nepodívají. V domácí odvetě druhého předkola soutěže totiž jen remizovali s Austrií Videň 1:1, což jim po prohře 3:4 před dvěma týdny v Rakousku k postupu nestačilo.

Austria v Jablonci vedla od 39. minuty po brance Sariyara, sedm minut před koncem sice Jablonci přineslo naději vyrovnání Rilkeho, ale na postupový gól už Severočeši v závěru nedosáhli.

Jablonečtí fotbalisté byli po prvním duelu i přes porážku optimisticky naladěni, protože si době uvědomovali, že je dnes do dalšího kola posune třeba i těsná výhra 1:0. Severočeši však první půli zápasu vyloženě promrhali; místo pestré ofenzivy nabídli jen snahu o neúčelnou kombinaci, která se kvůli nepřesnostem měnila v křeč a vytrácela se už za půlicí čarou. A protože ani aktuální lídr rakouské Ligy v Chance Areně mnoho fotbalového umu nenabídl, byla výsledkem oboustranně nezáživná partie.

V prvním náznaku šance hlavičkoval nad branku Zelenka, zato první hrozba Austrie byla o šest minut později o mnoho nebezpečnější. Standfest unikl po pravém křídle a Kuljic v pádu mířil do tyče. Na druhé straně po rychlé kombinaci vybídl Baranek ke skórování Svátka, ale ten na přední tyči také nemířil přesně.

Jablonec propásl možnost jít do vedení a draze za to vzápětí zaplatil. Rakouský reprezentant s tureckými kořeny Sariyar nerušeně prošel středem hřiště kolem stopera Homoly a brankář Špit se pak jenom ohlédl za jeho povedenou střelou do šibenice. A kdyby těsně před poločase po kiksu obránce Flachbarta Ačimovič netrefil jen břevno, mohlo být skoro jistě po
jabloneckých postupových nadějích.

Ty se domácí kouč Luboš Kozel v poločase snažil oživit tím, že místo chybujícího Flachbarta poslal na hřiště útočníka Rilkeho, který částečně hru Jablonce oživil a chvíli po příchodu na hřiště se dožadoval penalty po střetu s Ertlem.

Domácí v druhém poločase ožili a díky větší aktivitě začali soupeře přehrávat. Jenže naději jim nepřinesly ani hlavičky Fukala a Svátka. S přibývajícím časem bylo stále jasnější, že Austria si nedovolí takový luxus jako v prvním duelu, kdy v rakouské metropoli nechala Jablonec hned třikrát skórovat.

Kozel v závěrečné dvacetiminutovce vsadil na hru s maximálním rizikem, když stáhl hru jen na tři obránce a na hrot vysunul výtečného hlavičkáře Fukala. Ten čtvrt hodiny před koncem připravil velkou šanci Zelenkovi, který však z otočky vysoko přestřelil. Stejně se vedlo v ještě větší příležitosti i Rilkemu, jemuž těsně před brankou připravil výbornou pozici Svátek. To už
byl na hřišti i český reprezentant ve službách Austrie David Lafata.

Rilke uspěl až sedm minut před koncem, po rohovém kopu se báječně opřel do míče a přesnou ranou pod břevno se postaral o dramatickou koncovku. Jablonec v tu chvíli potřeboval na postup vstřelit ještě jeden gól. V hektickém závěru se zkoušel před branku soupeře tlačit dlouhými nákopy, v nastaveném čase se na roh vydal i brankář Špit, ale obrana Austrie dokázala všechny nájezdy odvrátit.

Jablonecký návrat do evropských pohárů po devíti letech měl krátké trvání.

FK Jablonec 97 - Austria Vídeň 1:1 (0:1)
Branky: 83. Rilke - 39. Sariyar. Rozhodčí: Kasnaferis - Bersis, Dalas (všichni Řec.). ŽK: Schiemer, Lasnik (oba Austria). Diváci: 5710. První zápas 3:4, postoupila Austria.
Jablonec: Špit - Fukal, Zábojník, Homola, Flachbart (46. Rilke) - Baranek, Eliáš (62. Valenta), Vácha (88. Krejčí), Hamouz - Svátek, Zelenka. Trenér: Kozel.
Austria: Safár - Ertl, Bak, Schiemer, Majstorovic - Standfest, Sariyar, Blanchard, Lasnik (65. Lafata) - Ačimovič (88. Gercaliu), Kuljic (81. Aigner). Trenér: Zellhofer.