10. října 2017 11:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Islanďané jsou rekordmany. Nejmenší země v historii MS ve fotbale slaví postup

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Je konec. Aron Einar Gunnarsson (vlevo) a Jon Dadi Bodvarsson slaví po výhře... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je konec. Aron Einar Gunnarsson (vlevo) a Jon Dadi Bodvarsson slaví po výhře... | foto: ČTK/AP

reykjavík Když si fotbalisté Islandu před rokem poprvé zahráli na evropském šampionátu, někteří lidé trenérovi Heimiru Hallgrímssonovi radili, ať u týmu skončí.

Padesátiletý kouč ale cítil, že se mužstvo stále může zlepšovat a v pondělí s ním vybojoval premiérový postup na mistrovství světa, kam ostrovní celek s pouhými 334 tisíci obyvatel prošel jako nejmenší stát v historii. 

Islanďané přitom před startem kvalifikační skupiny vzhledem k síle soupeřů uvažovali spíše o druhém místě a baráži.

„Někteří lidé mi radili, ať po loňském Euru ve Francii skončím a užiju si ten krásný okamžik,“ citovala islandská média Hallgrímssona po pondělní výhře 2:0 nad Kosovem v závěru kvalifikace.

Islandští fanoušci se konečně dočkali, jejich tým postupuje na MS ve fotbale.
Kapitán Aron Gunnarsson slaví postup Islanďanů na jejich premiérové MS.

„Skončete na vrcholu, říkali mi. Ale já jsem věřil, že tým má na to hrát ještě lépe. Byl tu velký prostor pro zlepšení. Proto jsem zůstal a uplynulá kvalifikace to potvrdila,“ pokračoval.

„Jak všichni ví, po Euru byla na Islandu velká párty. A jak víte, nikdy není snadné se den po párty vrátit zpátky do práce. Takže to bylo tou nejtěžší věcí po Euru,“ doplnil Hallgrímsson.

Po letním odchodu zkušeného švédského kouče Larse Lagerbäcka zůstal jako hlavní trenér u islandského týmu sám.

Jeho svěřenci v kvalifikační skupině nechali za sebou silné týmy Chorvatska, Ukrajiny i Turecka. 

„Tohle je víc než postup na Euro. Popravdě druhé místo bylo realističtější, ale když se objevila možnost být první, chtěli jsme toho využít, což se podařilo,“ řekl záložník Emil Hallfredsson.

Radost islandských fanoušků z postupu.

Radost islandských fanoušků z postupu.

„Když jsme v roce 2013 prohráli v baráži o světový šampionát s Chorvatskem, dali jsme si za cíl postoupit příště,“ uvedl kapitán Aron Einar Gunnarsson.

„Vzali jsme si z toho to pozitivní. Podle mého názoru jsme byli ve vůbec nejtěžší skupině celé kvalifikace, ale prostě jsme chtěli za každou cenu projít na šampionát,“ dodal.

Islanďané po výhře nad Kosovem vyrazili do centra Reykjavíku, kde probíhaly bouřlivé oslavy až do brzkých ranních hodin. V euforii byl i jindy klidný trenér Hallgrímsson. 

„Mistrovství světa - Pelé, Maradona a Aron Einar Gunnarsson,“ přiřadil kouč v nadsázce svého kapitána k legendám světových šampionátů.

ČTK
  • 0Diskuse
Najdete na Lidovky.cz