Irsko - Švédsko 1:1, aktivnější ostrovany připravil o výhru vlastní gól

17:45aktualizováno  20:03
PAŘÍŽ/PRAHA - Fotbalisté Irska si na úvod mistrovství Evropy rozdělili body se Švédskem. Ostrovany poslal po změně stran do vedení Hoolahan, jenže vlastním gólem připravil Iry o vítězství obránce Clark. Skupina E pokračuje večer zápasem Belgie s Itálií.

Wesley Hoolahan se raduje z gólu do sítě Švédska. foto: Reuters

Španělsko - Česko 1:0. Rosický a spol. přišli o bod gólem v 87. minutě

Podruhé během Eura otevřel své brány pařížský Stade de France. Po zahajovacím zápase přivítal v pondělí Švédy a Iry a i když byly tribuny zbarvené především do žluta, na hřišti měli dlouho převahu zelení.

Irové hrozili v první půli především střelami z dálky. Záložník druholigového anglického Derby County Jeff Hendrick donutil brankáře Isakssona ke dvěma robinzonádám - tou první vytáhl míč na roh, podruhé už se za balon pouze ohlédl, jenomže Švédy zachránilo břevno.

Online ze zápas si přečtěte ZDE

V prvním poločase byly žluté dresy všude druhé. Irové měli šanci i po standardní situaci, jenže kapitán O’Shea v pádu před poloprázdnou bránou vůbec netrefil míč.

Svou aktivitu si Irové přenesli i do druhého poločasu, což se téměř okamžitě vyplatilo. Třetí Hendrickovu ránu v zápase ještě Isaksson stačil vytěsnit mimo tři tyče. Na halfvolej Wese Hoolahana, který vstřelil náramně do protipohybu brankáře, už nedosáhl.

Zlatan Ibrahimovič oslavuje gól v zápase Švédsko - Moldavsko.
Fotbalisté Irska se radují z gólu Wesleyho Hoolahana.

Irové zaslouženě vedli a doufali ve vítězný start. Na evropském šampionátu nevyhráli už čtyřikrát v řadě - před čtyřmi lety navíc odjížděli z Polska bez bodu a se skóre 1:9.

Že by měli Švédové také výrazněji zaútočit, zjistili až když prohrávali. Přesto se k přímé střele na bránu v celém utkání vůbec nedostali. Vyrovnání se dočkali díky vlastní brance, kterou si po stříleném centru Ibrahimovice u levé strany vstřelil obránce Ciaran Clark.

Skupine E (Saint Denis)

Irsko - Švédsko 1:1 (0:0)

Branky: 48. Hoolahan - 71. vlastní Clark. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič - Grujič, Djokič (všichni Srb.). ŽK: McCarthy, Whelan - Lindelöf. Diváci: 73.419.

Irsko: Randolph - Coleman, O'Shea, Clark, Brady - McCarthy (85. McGeady), Whelan, Hoolahan (78. Keane), Hendrick - Walters (63. McClean), Long. Trenér: O'Neill.

Švédsko: Isaksson - Lustig (45. Johansson), Lindelöf, Granqvist, Olsson - Larsson, Lewicki (86. Ekdal), Källström, Forsberg - Berg (59. Guidetti), Ibrahimovic. Trenér: Hamrén.