Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Irskému fotbalistovi hrozí smrtí, odmítá totiž uctít svátek válečných obětí

Sport

  17:11aktualizováno  19:58
LONDÝN - Irský fotbalista James McClean plní titulní stránky novin s úžasnou pravidelností - každý rok začátkem listopadu. To je totiž chvíle, kdy se blíží britský svátek Den vzpomínek, který McClean odmítá uctít. Na Ostrovech kvůli tomu čelí velké kritice a dostává i výhrůžky smrtí.

James McClean jako jediný hráč West Bromwiche odmítá nosit dres s vlčím mákem. foto: www.wikipedia.org

„Bylo by to špatné, pro můj lid i pro mě,“ obhajuje hráč West Bromwiche to, že si stejně jako každý rok neoblékne dres se symbolem vlčího máku, symbolem, který nosí celá Británie na počest konce druhé světové války.

James McClean.

Proč to McClean dělá? Den vzpomínek je státním svátkem, při němž si obyvatelé zemí Commonwealthu připomínají památku britských vojáků padlých v první světové válce. Připadá na 11. listopadu, kdy v roce 1918 formálně skončil válečný konflikt příměřím mezi Spojenci a Německem v Compiégne.

McClean podle svých slov není neuctivý k obětem světové války, což vloni před tímto svátkem podrobně vysvětlil majiteli West Bromwiche Dave Whelanovi v otevřeném dopise. Pro McCleana jako člověka narozeného v severo-irském Derry má totiž makový květ ještě jednu symbolickou rovinu: „Vlčí mák přeneseně znázorňuje všechny konflikty, ve kterých Británie kdy byla. A jeden z nich byla i Krvavá neděle, nejčernější den mého lidu,“ napsal fotbalista majiteli klubu.

Kdyby šlo o světovou válku, nosil bych mák celý rok

Krvavá neděle, doposud řádně nevyjasněný masakr z roku 1972, kdy britská armáda brutálně potlačila nelegální protesty Severoirů právě v Derry a zastřelila 13 neozbrojených lidí, leží podle McCleana v žaludku všem obyvatelům ostrova, na němž se on sám před šestadvaceti lety narodil. „Kdyby vlčí mák symbolizoval pouze oběti první světové války, nosil bych ho klidně celý rok,“ upřesnil svůj politický postoj fotbalista.

Proč vlčí mák?

Květ máku je v nejen v Británii symbolem obětí první světové války. Motiv pochází z básně Johna McCraea „In Flanders Fields“, kterou kanadský voják napsal po bitvě u Ypres v roce 1915. Tisíce vlčích máků podle slavné básně vyrašily na hrobech padlých vojáků.

Kontroverzní gesto mladého fotbalisty vyvolává na Ostrovech emoce. Už v roce 2012, kdy odmítl symbol vlčího máku na dresu obléci poprvé, dostával McClean výhrůžky smrtí. Na jeho facebook mu například kdosi poslal fotku nábojů do pistole s popiskem „Zasloužíš si zastřelit“. Oblibu si McClean nezískal ani tím, když před úvodním zápasem sezony při britské hymně sklopil jako jediný z hráčů týmu hlavu.

Co na to trenér West Bromwiche Tony Pulis? „Je to jeho osobní rozhodnutí, jestli si oblékne dres s vlčím mákem, či nikoliv. Ale osobně jeho pohnutkám nerozumím,“ řekl o svém svěřenci McCleanovi.