Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Irgl se vrátil s jednou ledvinou a hned rozhodl nájezdy se Spartou

20:07aktualizováno  22:45
TŘINEC - Vítěze už známe. Transparent s těmito slovy a číslem 24 vytáhli třinečtí fanoušci na přivítanou Zbyňku Irglovi. Útočník Ocelářů nastoupil k zápasu poprvé od operace nádoru na ledvině, která mu byla v polovině listopadu odebrána a návrat ozdobil proměněním rozhodujícího nájezdu v rozstřelu pátého semifinále.

Zbyněk Irgl z Třince se raduje po vítězném nájezdu proti Spartě. foto: ČTK

Irgl porazil rakovinu. Tři měsíce po odebrání ledviny se vrací na led

Třinec díky Irglovi porazil Spartu 3:2 a stejným poměrem vede i celou sérii. O postupu do finále bude chtít rozhodnout už v pondělí v Praze.

Bitva dvou silných klubů s nejvyššími cíli byla vyrovnaná. Rozhodují detaily, připomíná to šachovou partii. Sparta po dvou domácích výhrách cítila šanci na obrat série z 0:2 na 4:2. A toho se tady v Třinci po loňském vyřazení od Zlína lekli.

Tak na klíčový domácí duel na šachovnici Werk Arény vytáhli Třinečtí ze šuplíku utajovanou figurku. Irgl se po pěti měsících vrátil k hokeji po operaci nádoru na ledvině. (VÍCE V BOXU)

Žolík s jednou ledvinou

Loni v listopadu jeho příběh sjednotil extraligu. Irglovi lékaři odhalili nádor na ledvině, kterou mu museli odstranit. Spoluhráči i fanoušci soupeře mu posílali povzbudivé vzkazy.

Obavy o Irglovo zdraví posléze vystřídal obdiv k tomu, jak rychle se dokázal čtyřiatřicetiletý sympaťák vrátit k hokeji. Na začátku března se třinecký útočník poprvé objevil na tréninku s týmem. „Uvidíme, jak tělo snese zátěž,“ odpovídal na dotaz, jestli pomůže vybojovat Ocelářům titul v play off.

Čekání na rozhodnutí skončilo v sobotu. „Zbyňu“ diváci vřele přivítali a celá Werk Aréna skandovala jeho jméno. Při prvním střídání se nestihl pořádně dotknout puku, jenom si klepal o přihrávku, když se snažil ujet sparťanskému obránci. Soubojů se nebál, soupeře klidně přirazil k mantinelu.

Svůj comeback nakonec zvládl perfektně. V nájezdovém rozstřelu proměnil dva pokusy ze tří a přiblížil Třinec vysněnému finále.

„Celý tým ho ocenil jako nejlepšího hráče. Za příběh i výkon, jaký převedl. Naskočit po tak dlouhé pauze nebylo jednoduché, ale ukázal, že je to skvělý hokejista a ohromný sportovec, když se takhle vrátil zpátky. K našemu vítězství dnes přispěl největším dílem,“ vyzdvihoval asistent trenéra Václav Varaďa výkon svého svěřence, který kvůli únavě mezi novináře po zápase nedorazil.

Fyzickému vyčerpání se nelze divit. Irgl naskočil do nejdůležitější fáze sezony a na ledě strávil 25 minut. A nešetřil se. Přestože hraje s jednou ledvinou, tak už při svém druhém střídání narazil na mantinel Karla Pilaře. „Nepřekvapilo mě to. To je Zbyňkova hra. Pochválil jsem ho za to,“ pokračoval Varaďa. A Irgla, který zátěž zhluboka rozdýchával na střídačce, povzbuzoval.

Zdálo se, že rozjeté sparťany Irglovo překvapivé nasazení zaskočilo, sami navíc nemohli moc používat „krále“ Rolinka, který dostal v minulém utkání hokejkou do oka. V první třetině byli bez pohybu, dělali chyby v rozehrávce, odehráli možná nejhorších dvacet minut v sérii. Sebevědomí z pražských zápasů z nich po cestě do Slezska vyprchalo.

Těžko by to mohlo být vyrovnanější...

Od druhé třetiny se však sebrali a do konce třetiny dokázali srovnat dvougólové manko. 2:2 na zápasy. 2:2 v pátém. Vyrovnanější série být nemůže. Ale někdo přece musí získat výhodu. O vítězi tak už potřetí rozhodovalo prodloužení. Jenže ani dalších dvacet minut rozzuzlení nepřineslo.

Zbyněk Irgl (vpravo) vstřelil vítězný gól Třince při nájezdech. Vlevo překonaný brankář Sparty Filip Novotný.

Poprvé v sérii tak došlo až na samostatné nájezdy. A právě hrdina Irgl si nechal to nejlepší na samotný závěr.

V rozstřelu mohl už za stavu 1:0 rozhodnout, ale jeho blafák zastavilo břevno. Vše si vynahradil v páté a šesté sérii, kdy překonal brankáře Novotného. Když po něm sparťan Pech nedal, bylo hotovo. Šach. Mat.

Marek Ďaloga ze Sparty likviduje šanci navrátilce Zbyňka Irgla.
Třinečtí hráči se radují z první branky.

„Na nájezdy se nehlásil, ale pro nás byl jednoznačně jedním z adeptů, kteří by mohli jezdit všechny nájezdy,“ prohlásil Varaďa.

Rozhodnutí zařadit do sestavy Irgla padlo v průběhu pátku, ale vyrovnaný stav série neměl na verdikt žádný vliv. „Samozřejmě chtěl hrát, ale my bychom ho nepostavili, pokud by lékařské výstupy nedopadly dobře,“ vysvětloval Varaďa. Třinecký útočník už dříve avizoval, že bude nastupovat s ledvinovým pásem.

Jsi hrdina! Tomáš Plíhal (vlevo) a brankář Šimon Hrubec gratulují Zbyňku Irglovi poté, co proměnil rozhodující nájezd.

Přítomnost Irgla v kabině ocenili i jeho spoluhráči. „Tím, jak je pozitivní v kabině, jak hecuje všechny kluky. Nabíjí nás. Asi to pro něho bylo těžké, ale ani nebylo znát, že tak dlouho nehrál. Má neskutečnou fyzičku, zvládl to bravurně,“ reagoval Jakub Klepiš, s nímž souhlasil i Milan Doudera. „Všechna čest, že po půl roce naskočil. Je to ohromný bojovník. Jsme rádi, že se vrátil, moc nám pomohl.“

Všichni ale radost neměli. Zbyněk Irgl svými dvěma nájezdy rozesmutnil celou Spartu. „Hokej za tu dobu, kdy byl těžce nemocen, nemohl zapomenout. Bohužel pro nás se do formy dostal v nejhorším možném případě. Můžeme mu poblahopřát a popřát vše nejlepší,“ uvedl na tiskové konferenci asistent trenéra Sparty Praha Zdeněk Moták.

HC Oceláři Třinec - HC Sparta Praha 3:2 sn

(2:0, 0:1, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Hrňa (Polanský), 13. M. Doudera, rozhodující sam. nájezd Irgl - 38. Pech (Kumstát), 41. Kumstát (Dragoun). Rozhodčí: Hodek, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:5. Bez využití. Diváci: 5200 (vyprodáno). Stav série: 3:2.