Inzaghi vystřelil Milánu slavnou trofej

22:46
ATÉNY - Milánskému AC se podařilo pomstít Liverpoolu za předloňské finále Ligy mistrů, v němž anglický tým sebral nevídaným obratem ve druhém poločase Milánu cennou trofej.

Milánský hrdina Filippo Inzaghi foto: AFP

Letos si už favorizovaný tým titul vzít nenechal a zásluhou dvou branek Filippa Inzaghiho porazil "Reds" 2:1. Z vítězství se mohl radovat také český obránce Marek Jankulovski, který odehrál v dresu Milán 79 minut.

Navíc se mu podařilo totéž co jeho předchůdcům Vladimíru Šmicrovi a Milanu Barošovi, kteří před dvěma lety slavili triumf právě v barvách Liverpoolu.

Nizozemec Seedorf z italského celku se stal nejúspěšnějším hráčem historie Ligy mistrů: jako první má na kontě čtyři vítězství v této soutěži. Jeho osmatřicetiletý spoluhráč Maldini zase nastoupil v evropských pohárech již poosmé ve finále, čímž se vyrovnal legendárnímu Gentovi z Realu Madrid. Liverpoolský kouč Rafael Benítez překvapivě nechal jen na lavičce
náhradníků kanonýra Crouche a na hrot útoku poslal samotného Nizozemce Kuijta.

Oproti předpokladům se na trávníku objevil i jeho krajan Zenden, o němž se spekulovalo, že pro zranění nenastoupí. I Milánští ale začali s jediným útočníkem, přednost před Gilardinem dostal zkušenější třiatřicetiletý Inzaghi.

Zatímco před dvěma lety v Istanbulu Maldiniho branka hned v první minutě zvedla oponu ofenzivního fotbalu, dnes to byla především opatrná partie s cílem neudělat chybu. Té se však již v desáté minutě dopustil Jankulovski: špatně si zpracoval míč a Pennant okamžitě vyzkoušel Didovu pozornost.

Na druhé straně střílel z dálky Kaká, avšak Reina byl připraven. Hrálo se většinou ve středu hřiště, aktivnější a nebezpečnější však byli hráči anglického týmu. Aktivní Pennant našel centrem Gerrarda, ale liverpoolský kapitán přestřelil, rána Xabiho Alonsa z dálky měla stejný
osud a do třetice je napodobil dělovkou Riise.

Dalšího podklouznutí Jankulovského pak využil Pennant a přihrál Kuijtovi, ale Nesta stačil jeho střelu zblokovat.

Když se již hráči obou celků viděli v šatnách, fauloval Xabi Alonso a na trestné kopy má milánský celek Pirla. Jeho ránu tečoval za zdí Inzaghi a Reina byl bezmocný.

Po přestávce měl první příležitost ke změně skóre Pirlo, ale trestný kop z dvaceti metrů poslal nad břevno Reinovy branky. Na druhé straně chyboval v 63. minutě Gattuso a Dida výtečně uchránil čisté konto po Gerrardově střele. Kouč Liverpoolu Benítez ve snaze vynutit si alespoň prodloužení posílil útočnou vozbu. Na trávník poslal v průběhu druhého poločasu Kewella a Crouche, ale ke kýžené brance nevedlo ani to.

Naopak v 82. minutě potvrdil Kaká, že je skvělým režisérem: přesným pasem vyslal vpřed Inzaghiho, ten udělal kličku i Reinovi a definitivně rozhodl. Pro Inzaghiho to byl již 38. gól v Lize mistrů. Na sedmém triumfu AC v prestižní soutěži už nic nezměnilo ani Kuijtovo snížení hlavou po rohu v 89. minutě.

AC Milán - FC Liverpool 2:1 (1:0)
Branky: 45. a 82. Inzaghi - 89. Kuijt. Rozhodčí: Fandel - Kadach, Wezel (všichni Něm.). ŽK: Gattuso, Jankulovski - Mascherano, Carragher. Diváci: 64.000.
AC Milán: Dida - Oddo, Nesta, Maldini, Jankulovski (79. Kaladze)- Gattuso, Pirlo, Ambrosini, Seedorf (90. Favalli) - Kaká - Inzaghi (88. Gilardino). Trenér: Ancelotti.
Liverpool: Reina - Finnan (88. Arbeloa), Agger, Carragher, Riise - Pennant, Xabi Alonso, Gerrard, Mascherano (78. Crouch), Zenden (57. Kewell)- Kuijt. Trenér: Benítez.