7. října 2009 8:08 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Invaze ze zámoří. Extraliga zažívá zahraniční boom

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Mark Bomershack, nová plzeňská akvizice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Bomershack, nová plzeňská akvizice. | foto: ČTK

ANALÝZA Dřív jste mezi cizinci slýchali jen oSlovácích, možná si z 90. let pamatujete i Rusy. Proč se dnes extraliga otáčí za oceán? Nejprve s tím přišla Plzeň. Potom se přidaly Pardubice. A teď? Teď se mluví o Liberci.

I tam se už odhodlali k angažování zámořských posil. Po posledních pěti prohrách v řadě podepsali roční smlouvu s Jasonem DeSantisem a Dennisem Packardem. "Přemýšleli jsme o tom už před rokem. Teď nás k tomu donutila situace," řekl generální manažer Ctibor Jech.

Kdo už přišel

Posily ze zámoří v českých klubech:
Plzeň -
Kanadské trio má smlouvu na rok. Útočníci Tyler Scofield a Mark Bomersback jsou v popředí týmových statistik, Doug O´Brien spolehlivě plní práci v obraně.

Pardubice - Kanadský forvard Colby Genoway a americký bek Jeff Jillson jsou v klubu teprve krátce. Oba zatím na sezonu.

Liberec - Bek Jason DeSantis z USA v pondělí podepsal roční kontrakt, krajan v útoku Dennis Packard je zatím na zkoušku na měsíc.

Jsou to ta jména, která jste v liberecké sestavě spatřili včera poprvé. Ano, oba Američané už nastoupili proti Českým Budějovicím. Vítejte v hokejové extralize. V soutěži, která letos zažívá zahraniční boom. S hráči z Ameriky jako by se začal trhat pytel. "Je to zpestření a oživení. Pro naši ligu jedině dobře," tvrdí hokejový expert Martin Hosták.

Pryč jsou totiž časy, kdy drtivou část jejích cizinců tvořili hlavně Slováci, zbytek hokejisté z východního bloku. Pryč jsou časy, kdy tu kdysi hrávali kvalitní Rusové. Dnes se kluby začínají otáčet až za oceán, a když se jim někdo zlíbí, tak ho zkrátka zkusí. Má to i své opodstatnění.

"Možná se definitivně prolomilo negativní myšlení zámořských hráčů vůči Evropě," uvažuje Zbyněk Kusý, generální manažer Pardubic. "Hokej respektují. Ale o životních podmínkách mívali jiné mínění." Zásadní věc se však skrývá ve finanční stránce, poměr kvality s cenou. Extraligu totiž tlačí těžká doba ekonomiky, stejně jako hráče po celém světě. Proto i ti dříve méně dostupní jsou teď najednou levnější.

Proto si třeba Pardubice mohou kromě forvarda Genowaye dovolit i obránce Jeffa Jillsona – hráče se 140 starty v NHL. Podobnou akvizici mohla mít i Sparta, jenže tu jí v létě slavná liga nakonec vyfoukla. "Když máte hrát na farmě za čtyřicet tisíc dolarů, které vám zdaní, do toho si platit dopravu a apartmá... Možná se taky začnete poohlížet jinde," nastiňuje Kusý. "Nedostatek peněz je všude."

Snad vyjma právě NHL, kde ho ještě příliš necítí. Těží ze vstupného, televizních práv. Příjmy z reklam jsou u ní až na třetím místě. Je to markantní rozdíl oproti východní Evropě, kde sponzoři tvoří až 90 % výdělku. Možná ve Skandinávii je poměr vyváženější. A Rusko? Díky podpoře bohatých společností mu jsou lístky ukradené...

Pomohou českému hokeji?
Martin Straka, hrající boss Plzně, kde působí trio Kanaďanů, nedávno řekl: "Jsou levnější než průměrný plat v naší lize. A přitom pro nás odvádějí skvělou práci." I cizinci Pardubic dali už včera o sobě vědět. Každý vstřeleným gólem přispěl k výhře na ledě Třince.

"Možná je čas navázat se zámořským hokejem užší kontakt," myslí si Jech. Pomoct to nemusí jen lize. Těžit z toho může celý český hokej.

  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.