Infarktový závěr. Češi otočili duel s Anglií a postupují

20:33
VIBORG/PRAHA - Fotbalisté české reprezentace do 21 let v posledním zápase skupinové fáze mistrovství Evropy porazili stejně staré hráče z Anglie 2:1 a postoupili do semifinále, kde se střetnou se Švýcarskem. Na 1:1 přitom Češi vyrovnávali až v 89. minutě.

Čeští hráči oslavují Chramostův gól foto: Reuters

V souběžně hraném utkání porazili Španělé mladé Ukrajince 3:0 a obsadili první místo v tabulce. Tento výsledek také znamenal to, že svěřenci trenéra Dovalila mohli s Angličany remizovat.

Od úvodních minut měření sil se hrál opatrný fotbal. Oba týmy věděly, co je ve hře. Na první střelu zápasu diváci čekali do desáté minuty: po rychlé kombinaci anglických útočníků a kolmici Sturridgeho do rukavic pozorného Vaclíka pálil Welbecka. Čeští fotbalisté brzy odpověděli i svou příležitostí, kombinaci Kozáka a Dočkala však ve vedoucí branku Mareček nepřetavil, byť jeho pokusu chybělo opravdu jen málo.

Změnit skóre mohl i Dočkal, ovšem ve vzdálenosti deseti metrů od branky netrefil míč, který mu ideální přihrávkou předal Lecjaks. V závěru prvního dějství ještě jednou zahrozili mladíci z ostrovů, konkrétně útočník Sinclair. Ofenzivní štírek ze Swansea se s míčem od lajny probil až do středu, odkud prověřil pozornost gólmana Vaclíka... Ten byl připraven.

Ve druhém poločase Angličané zařadili vyšší rychlost a český tým výrazně přehrávali, ovšem do 75. minuty bez brankových příležitostí. Až čtvrt hodiny před koncem byli reprezentanti Albionu za snahu zaslouženě odměněni vedoucí brankou. Centrovaný míč Sturringa usměrnil hlavičkou do sítě Welbeck.

Angličané vedli 1:0 a semifinálové brány měli otevřené. Rozdíl ve skóre navíc mohli ještě navýšit, jenže při závaru před brankou Vaclíka se jako poslední zakončující neprosadil Welbeck. Trenér Dovalil musel na nepříznivý vývoj reagovat: zvolil střídání - na hřiště poslal Pekharta a Chramostu, kteří nahradili Kozáka s Morávkem. Fotbalisté z ostrovů se snažili závěr kontrolovat a šetřili čas dlouhými nákopy do bezpečí.

V 89. minutě Angličané zaváhali v defenzivě. Dobře neobsadili Gecovova, jenž se začal pokutovým územím probíjet až na malé vápno. Míč se k němu několikrát se štěstím od bránících hráčů odrazil. Až poté o něj přišel, ovšem ujal se ho volný Chramosta... Ten ani chvíli nezaváhal, přehodil vybíhajícího brankáře Fieldinga a srovnal na 1:1. Angličané poté ve snaze v závěrečných vteřinách vyrovnat vysunuli obranu a nabídli českému celku brejkovou situaci, po níž na konečných 2:1 upravil skóre střídající Pekhart.

Čeští fotbalisté tak urháli potřebné body a zajistili si postup mezi kvarteto nejlepších. V semifinále se utkájí ve středu 22. června od 21:00 se Švýcarskem. Druhou dvojici tvoří Španělsko a Bělorusko.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let:

Anglie - ČR 1:2 (0:0)
Branky: 76. Welbeck - 89. Chramosta, 90.+4 Pekhart.

Rozhodčí: Tagliavento (It.) - Borsch (Něm.), Borkowski (Pol.). ŽK: Walker - Suchý, Chramosta. Diváci: 5262.

Anglie: Fielding - Walker, Smalling, Jones, Bertrand - Cleverley (76. Albrighton), Henderson (64. Lansbury), Muamba, Sinclair (87. Rose) - Sturridge, Welbeck. Trenér: Pearce.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Morávek (83. Chramosta), Mareček, Kovařík (68. Černý) - Kozák (83. Pekhart). Trenér: Dovalil.

Španělsko - Ukrajina 3:0 (2:0)
Branky: 10. a 72. z pen. Mata, 27. Adrián. Rozhodčí: Strahonja (Chorv.). ČK: 72. Garmaš (Ukr.).