Famózní Fourcade má z letošního MS už čtvrté zlato, z Čechů zářil Krčmář

15:00aktualizováno  20:19
OSLO - Francouzský fenomén Martin Fourcade přidal do své sbírky už čtvrté zlato na letošním světovém šampionátu, když i s jednou chybou ovládl individuální závod na 20 kilometrů. Za ním skončili na stupních vítězů Rakušané Dominik Landertinger a Simon Eder. Na páté příčce pak v životním závodě dojel český mladík Michal Krčmář.

Michal Krčmář v cíli závodu na 20 km. foto: ©Petr Slavík/český biatlon

Čeští biatlonisté měli na startu následující čísla: 17 poveze Michal Krčmář, 32 Michal Šlesingr a 85 pak Ondřej Moravec. Největší hvězdy dosavadního šampionátu - Martin Fourcade a Ole Einar Björndalen odstartovali coby 23., respektive 91. v pořadí. A na trati se děly skutečně zajímavé věci.

ON-LINE reportáž ze závodu mužů na 20 km na MS v biatlonu naleznete ZDE!

Zatímco Michalu Šlesingrovi nevyšel hned první výstřel, kterým minul, a následně chyboval i při dalších dvou položkách, jeho jmenovec Krčmář dnes vyrazil směrem k životnímu závodu na světovém šampionátu.

MS v biatlonu 2016 v Oslo - Martin Fourcade.
MS v biatlonu 2016 v Oslo - Michal Krčmář.

Na všech čtyřech střelbách předvedl čistou mušku a přestože je trochu brzdil proti favoritům pomalejší běh, cílem proběhl aktuálně na třetí pozici. Tu sice nakonec neudržel, protože se před něj dostali ještě Francouz Martin Fourcade a Nor Johannes Thingnes Bø.

Zbylých 93 závodníků na startu ale nechal Krčmář za sebou. Kromě velkých hvězd v čele s dvakrát chybujícím Björndalenem také Simona Fourcada, který při startu zlomil levou hůlku a celou úvodní rovinku tak musel jet s jednou.

Simon Fourcade dostává náhradní hůlku.

„Vůbec jsem to nečekal. Hodně mě podržely lyže, oproti předchozím závodům tady, kdy tolik nejely, dneska mi hodně pomohlo mazání ušetřit síly a díky tomu jsem mohl předvést čistou střelbu,“ řekl České televizi pětadvacetiletý závodník, jehož dosud nejlepším výsledkem z MS je 24. místo z letošního úvodního sprintu.

Na čele závodu od začátku figurovali Rakušané Dominik Landertinger a Simon Eder, kteří byli stejně jako český mladík na střelnici bezchybní. A právě precizní střelba jim zajistila v cíli stříbro a bronz. Na trati se našel totiž ještě jeden závodník, tak trochu jako z jiné planety.

Dominik Landertinger.

Simon Eder.

Sedmadvacetiletý Francouz Martin Fourcade sice chyboval na druhé střelbě, ale už v tu chvíli byl před do té doby čistým Krčmářem a v dalších okruzích se dokázal díky deseti přesným zásahům na střelnici i doslova sprintu na trati dostat i před rakouské duo!

Landertingera porazil Fourcade o pět vteřin, Edera pak o čtrnáct. Nakonec pátý Krčmář byl v cíli o 76 sekund. Mimochodem, toto trio bylo jediné v elitní desítce, které na střelnici ani jednou z dvaceti pokusů nechybovalo.

Martin Fourcade.

Třikrát nepřesně pálil nakonec dvacátý Michal Šlesingr, který byl přitom na trati rychlejší i než medalisté vyjma Fourcadeho. Ještě o něco lepší běžecký čas předvedl v cíli třináctý Němec Benedikt Doll.

Konečnou 23. pozici obsadi Jaroslav Soukup, který chyboval na úvodní a poslední střelbě, pětatřicátý byl v cíli Ondřej Moravec. Ten nakonec zaznamenal tři chyby, všechny při střelbě vleže.

Mistrovství světa v biatlonu v Oslu

Muži - vytrvalostní závod (20 km): 1. M. Fourcade (Fr.) 49:13,9 (1 trest. minuta), 2. Landertinger -5,1 (0), 3. Eder (oba Rak.) -14,4 (0), 4. J. Bö (Nor.) -57,2 (1), 5. Krčmář (ČR) -1:16,4 (0), 6. Fak (Slovin.) -1:40,4 (1), 7. Lesser (Něm.) -1:54,7 (1), 8. Garaničev (Rus.) -2:04,6 (2), 9. Birnbacher (Něm.) -2:11,9 (1), 10. S. Fourcade (Fr.) -2:18,4 (2), ...20. Šlesingr -3:11,0 (3), 23. Soukup -3:28,7 (2), 35. Moravec (všichni ČR) -4:19,5 (3).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 26 závodů): 1. M. Fourcade 1097 b., 2. Šipulin (Rus.) 753, 3. J. Bö 670, 4. Eder 651, 5. T. Bö (Nor.) 635, 6. Schempp (Něm.) 633, ...21. Moravec 341, 22. Šlesingr 340, 23. Krčmář 340, 55. Soukup 69, 74. Krupčík (ČR) 22.