Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

I v druhém přípravném utkání skóroval. Lauko pomohl k výhře nad obhájci titulu

9:26
NEW YORK - Osmnáctiletý hokejový útočník Jakub Lauko i ve druhém utkání v přípravě před startem NHL v dresu Bostonu skóroval a přispěl k vítězství 5:2 na ledě obhájce Stanleyova poháru Washingtonu. Gól a asistenci si v premiéře za Buffalo připsal Vladimír Sobotka. Posila Sabres ze St. Louis přispěla k domácí výhře nad Pittsburghem 3:2. Další útočník Dmitrij Jaškin se trefil při porážce St. Louis v Dallasu 3:5.

Osmnáctiletý hokejový útočník Jakub Lauko i ve druhém utkání v přípravě před startem NHL v dresu Bostonu skóroval. foto: Reprofoto

Lauko se gólově prosadil už při premiéře v neděli, kdy Boston zdolal Washington doma 2:1 po samostatných nájezdech. V úterý získal 57 sekund před koncem úvodního dějství Bostonu vedení 2:1. Odchovanec Chomutova naskočil z trestné lavice, po přihrávce Austina Fytena ujel do úniku a překonal mezi betony Bradena Holtbyho.

„Nevím, jestli vyhrál Vezina Trophy, nejsem si jistý. Ale je fajn mu dát gól,“ řekl Lauko klubovému webu k brance, kterou dal nejlepšímu gólmanovi NHL ze sezony 2015/16. „Když jsem se vracel z trestné, říkal jsem si: ‚Mohl by mi přihrát a dám gól.‘ Jsem rád, že se to povedlo.“

Jinak byl ale ke svému vystoupení kritický. „Nejsem moc spokojený se svým výkonem. Myslím, že v neděli jsem hrál lépe. Je dobře, že jsem dal gól, ale byl jsem dvakrát vyloučený a ztratil jsem hodně puků,“ uvedl.

Celý zápas za Boston odchytal český gólman Daniel Vladař a z 33 střel inkasoval dvakrát. „Kluci mi pomohli při každé šanci, kterou soupeř měl. Bylo to týmové vítězství,“ prohlásil Vladař.

Jednatřicetiletý Sobotka se uvedl v Buffalu úvodním gólem zápasu proti Pittsburghu, když sedm sekund před koncem první třetiny zblízka z dorážky využil přesilovou hru pěti proti třem. Ve 27. minutě pak ještě asistoval u trefy Jakea McCabea, který zvýšil na 2:0.

Také Jaškin se prosadil v přesilové hře a při vyloučení Alexandra Radulova poslal v 36. minutě St. Louis v Dallasu do vedení 2:1. Hráči Stars ale díky čtyřem trefám v závěrečné třetině duel otočili.

Dvě asistence si připsal při vítězství Vegas v Denveru nad Coloradem útočník Tomáš Hyka. Obránce Radim Šimek přispěl jednou přihrávkou k výhře San Jose nad Anaheimem 4:1. V barvách vítězů debutoval útočník Lukáš Radil, který v dubnu uzavřel jako nedraftovaný volný hráč se Sharks roční dvoucestný kontrakt. Odchovanec Pardubic se vydal bojovat o NHL po třech letech ve Spartaku Moskva v KHL.

První vystoupení v dresu Caroliny má za sebou brankář Petr Mrázek, který odchytal polovinu duelu v Tampě Bay při výhře 4:1 a neinkasoval. Šestadvacetiletý bývalý hráč Detroitu a Philadelphie pochytal všech devět střel a v čase 30:36 za stavu 2:0 jej nahradil Alex Nedeljkovic.

Gól a asistenci si připsal při debutu za Hurricanes ruský útočník Andrej Svečnikov, dvojka letošního draftu. Trefil se také slovenský obránce Michal Čajkovský. Bývalý hráč Sparty se vydal po působení v Jekatěrinburgu v KHL do Caroliny na zkoušku.

Dvougólovým představením načal kanadský útočník John Tavares angažmá v Torontu, kam zamířil jako největší hvězda letního trhu s volnými hráči z New York Islanders. Maple Leafs v Lucanu porazili Ottawu 4:1.

První duel za Los Angeles sehrál ruský kanonýr Ilja Kovalčuk a při prohře s Arizonou 3:4 zaznamenal jednu přihrávku. Pětatřicetiletý olympijský vítěz a dvojnásobný mistr světa, který v NHL hrál za Atlantu a New Jersey, se vrátil po pěti letech strávených v Petrohradu v KHL.