Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hypnotika a ostré světlo pomohou olympionikům proti pásmové nemoci

Sport

  15:52
PRAHA - Dvě různé metody mohou pomoci českým olympionikům překonat při příletu na zimní hry ve Vancouveru nepříjemnosti spojené s časovým posunem. Naladit organismus na dobrý spánek mohou užitím melatoninu ve spojení s hypnotiky či využitím světla.

Ilustrační foto foto: Shutterstock

Spánek je pro sportovce jedním z nejdůležitějších regeneračních nástrojů a noční buzení způsobené časovým posunem by mohlo před vrcholem sezony ovlivnit jejich přípravu. "Nemohl by absolvovat potřebné tréninkové dávky před soutěží a rozhodí to navyklý cyklus sportovce," uvedl šéflékař Českého olympijského výboru (ČOV) Jaroslav Větvička, proč se snažil najít pro reprezentanty pomoc.

Větvička si pamatuje, že při olympiádě v Salt Lake City v roce 2002 mělo několik sportovců po příletu velké problémy. Někteří se budili kolem čtvrté hodiny. "To je hodně nepříjemné. Nesportovcům se to zdá být banalitou, ale je to zásadní," podotkl Větvička.

VancouverPomocí může být kombinace melatoninu, který byl poprvé použit na olympiádě v Soulu 1988, s hypnotiky. "Tato kombinace je dostatečná pro odstranění negativního ranního, respektive nočního probouzení," uvedl Větvička.

Tři pilulky zmíněné kombinace před usnutím v místě konání zkoušel i sám na sobě a na dalších osobách. "A spali jsme perfektně. Ráno se probudíte v celkem svěží formě," shodli se Větvička i šéf české olympijské mise František Dvořák.

Sportovci, kteří se nominují do Vancouveru, dostanou zmíněnou podporu v rámci individuálního zdravotního balíčku nebo budou mít léky k dispozici u lékařů týmu, kteří jim je mohou podat.

Světlem proti sebevraždám

Překonat přechod několika časových pásem směrem na západ od Česka ale může i metoda takzvaného ostrého světla. Tu znají především ve Skandinávii kvůli sebevraždám způsobeným polárními nocemi.

V jasném světle o síle asi čtyřicet luxů by měl člověk strávit dvě hodiny v kuse, nejlépe večer. To oddálí spánek. "Světelný tok musí procházet očima, protože tam je spojením optickým nervem do mozku. Ale neznamená to koukat přímo do světa. Viděl jsem, že se sedí v místnosti a normálně se pracuje na počítači," řekl Větvička.

Česká výprava ale nepoveze do Vancouveru speciální světelné vybavení. Dala sportovcům doporučení a je na každém z nich, zda si je zkusí obstarat.

"Týmům jsme to řekli, poradili jsme jim a ten, kdo si s tím bude chtít hrát, tak si světla může pořídit," řekl lékař. Podle jeho informací stojí takové vybavení 40 dolarů a více.

Autoři: ,