8. dubna 2017 10:15 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hvězdy olympiády? Žádný Crosby či Kane, učte se jména jako Szczechura nebo Lee

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Zatímco zámořské velmoci mají smůlu, ruské hvězdy reprezentovat chtějí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatímco zámořské velmoci mají smůlu, ruské hvězdy reprezentovat chtějí. | foto: Reuters

PRAHA Zkusme drze předběhnout čas do února 2018 a nahlédnout do hokejové arény v Kangnungu. V Jižní Koreji se schyluje k olympijskému mači Kanada – USA, v němž by se mohlo střetnout čtyřicet velmistrů svého oboru.

Crosby proti Kaneovi. McDavid proti Matthewsovi. Price proti Quickovi. Vzrušení se stupňuje, z přehlídky slavných jmen přechází zrak...

Jenže to by se musel stát div.

Byť se dle zákulisních zvěstí dál jedná, bylo by poněkud bláhové očekávat, že se znesváření mocipáni z NHL a MOV ještě domluví na účasti hokejových kapacit na hrách.

Varianta české sestavy

bez hráčů ze zámoří

BRANKÁŘI

Pavel FRANCOUZ
Jakub KOVÁŘ
Matěj MACHOVSKÝ

OBRÁNCI

Michal JORDÁN
Jakub NAKLÁDAL
Jan KOLÁŘ
Petr ZÁMORSKÝ
Jan RUTTA
Tomáš KUNDRÁTEK
Milan DOUDERA
Adam POLÁŠEK

ÚTOČNÍCI

Dominik KUBALÍK
Jan KOVÁŘ
Lukáš RADIL
Michal ŘEPÍK
Roman ČERVENKA
Michal BIRNER
Lukáš KAŠPAR
Robert KOUSAL
Tomáš ZOHORNA
Jiří SEKÁČ
Petr VRÁNA
Michal VONDRKA

A tak si upravme představy do skromnějších poloh. Doba i místo zůstávají, k úvodnímu buly se chystají v dresech s javorovým listem Talbot se Szczechurou, proti nim Američané Stoa a Arcobello. Brankářský souboj podstoupí Scrivens se Zapolským.

Bože, jak hluboko jsem klesla, špitne si zimní olympiáda. Bez perel z bohaté zámořské soutěže se načančaná dáma promění v tuctovou hospodyňku od sporáku.

Zpátky do pravěku

Po spektakulárních kláních v Naganu, Salt Lake City, Turíně, Vancouveru a Soči se hry vrátí do minulého tisíciletí, do zimy 1994.

Hlavně oba severoamerické týmy bez stovek machrů z NHL nasadí výběry odloženců potloukajících se po světě. Jejich šance na zlato se ještě víc scvrknou, neobdrží-li propustku do Asie ani „farmáři“ z nižší AHL, o čemž se teprve rozhodne.

O mnoho příslušníků národní elity přijdou též Švédové, v sezoně 2016/17 se jich v NHL aspoň mihlo rekordních 79.

Podobně jako Češi jsou v lize zastoupeni, a podobně by tudíž byli v Koreji oslabeni Finové. Žádný Voráček, žádný Pastrňák, žádný Mrázek. Žádný Barkov, žádný Laine, žádný Rask.

Jak by případně mohla vypadat česká soupiska pro Pchjongčchang, ukazuje grafika vpravo. Chybí na ní jména chlapců, kteří se v American Hockey League rvou o povýšení do NHL (Simon, Nestrašil, Frk, Mozík, Vaněček či Stránský).

Pro tento účel se nepočítá ani s Jeřábkem, Furchem a Šimkem, jež lanaří zámořské kluby. Ani se Sobotkou, který se vrací do St. Louis. Ani s talentem Nečasem, pravděpodobnou hvězdou červnového draftu.

Za matičku Rus!

Vše se teprve vyjasní v dalších týdnech a měsících, leccos napoví třeba nadcházející šampionát v Německu a Francii, kde se mohou předvést další kandidáti nominace.

Nicméně už teď se rýsují reprezentační opory pro Pchjongčchang: brankář Francouz, zkušení zadáci Jordán, Nakládal a Kundrátek, šikovní centři Kovář a Červenka, dravec Sekáč, srdcař Vondrka...

Kanada na ZOH 2018

Varianta s hráči NHL

Brankáři: Crawford, Holtby, Price.

Obránci: Burns, Doughty, Giordano, Keith, Pietrangelo, P. K. Subban, Vlasic, Weber.

Útočníci: Benn, Bergeron, Crosby, Duchene, Getzlaf, Marchand, McDavid, Scheifele, Seguin, Stamkos, Tavares, Toews.

Varianta bez hráčů NHL

Brankáři: MacIntyre, Scrivens, Taylor.

Obránci: Genoway, Kinrade, Lee, Morrisonn, Noreau, Parlett, Robinson, Sigalet.

Útočníci: Ebbett, Ellison, Jeffrey, Kozun, McIntyre, Pouliot, Raymond, Roy, Sheppard, Spaling, Szczechura, Talbot.

Odhad podle kanadského deníku The Globe and Mail.

Při vší úctě ke zmíněným borcům i tenhle seznam ukazuje, co nedomluva NHL s MOV způsobí. Turnaj úrovní obsazení klesne i pod mistrovství světa, kam se vždy dostaví aspoň část personálu z NHL. Připomínal by akci Euro Hockey Tour obohacenou o pár dalších účastníků ze tří kontinentů.

„Je to degradace olympiády, ztrácí lesk i váhu,“ pravil Martin Ručinský, manažer národního mužstva.

Na přerozdělení sil na dosud nejsledovanější scéně by zřejmě nejvíc vydělali Rusové. V NHL působí jen jejich absolutní špička. V KHL si štědrými platy udrželi machry Kovalčuka, Dacjuka, Vojnova, Mozjakina či Zaripova.

Šéf svazu Vladislav Treťjak navíc oznámil, že se pokusí ovlivnit i další muže, kterým za Atlantikem končí smlouva (Radulov, Markov) nebo se tam na jaře chystají přestoupit.

„S každým osobně promluvíme, aby se dříve vrátil či odložil odchod o rok,“ řekl legendární gólman deníku Sovětskij Sport.

Samostatné Rusko zatím marně dychtí po zlatých medailích s logem s pěti kruhy. Na posledních třech olympiádách dokonce nedosáhlo na žádné „placky“ z drahých kovů. Tentokrát větří zvlášť velkou šanci. Vždyť možná nebude postrádat ani své nejváženější celebrity.

Zatímco třeba Kanaďané Holtby a Crosby tvrdí, že úprkem do Asie nezradí parťáky v NHL, a Švéd Karlsson si přečetl, že ho Ottawa do Koreje nepustí, bohatýři Ovečkin a Malkin se hlásí do služby vlasti.

„Já pojedu. Ať mi to kdokoliv zakáže, kašlu na něj. Prostě pojedu,“ řekl v úterý ve Washingtonu místní kanonýr Alexandr Ovečkin.

Sovětskij Sport poté citoval Jevgenije Malkina: „Na olympiádu chci. A myslím, že mi to Pittsburgh dovolí.“

I proto by hromadné NE vyřčené bossem NHL Bettmanem mohlo být pro „sbórnuju komándu“ požehnáním.

Pokud se nestane zázrak a bettmanovci nezmění názor, aspoň jeden tým tak na stadionu v Kangnungu rozzáří skutečné hvězdy.

  • 0Diskuse