9. února 2010 1:27, aktualizováno  10:48 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Hvězdný Jágr si zahraje v zámoří poprvé po dvou letech

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaromír Jágr je v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr je v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Jeho zarostlá tvář splývala s neostříhanými vlasy, oči mu padaly únavou. Jaromír Jágr (37) měl za sebou noční let z Ruska. No ano, hokejová star je od včerejšího rána doma. Na Kladně si dopřeje tři dny klidu, než se pozítří přesune s evropskou částí reprezentace do Vancouveru. "Ale úplně vypnout nemůžu. To bych tam ani nemusel jezdit," pravil útočník Omsku.

V kariéře ho čeká už čtvrtá olympiáda, ale jeho role se nemění. Jágr má tým znovu táhnout k úspěchu. Jako ten, jenž se po dvou letech vrátí na zámořskou půdu.

Co ještě Jágr řekl

Systém je vhodný: Zatímco zvláštní systém turnaje někteří kritizují, jemu se jeví jako fajn nápad. "Je spravedlivější," tvrdí. V základních skupinách postupují přímo do čtvrtfinále jen jejich vítězové + jeden nejlepší z 2. místa. Ostatní čeká osmifinále. "Dřív se hrály skupiny zbytečně, teď v nich aspoň o něco půjde. Pro postupující to bude výhoda, na druhou stranu i ten, kdo vše prohraje, není pořád venku."

Gól si nepamatuju: Že by měl na General Motors Place, domovskou halu týmu Vancouver Canucks, zvláštní vzpomínky, se říct nedá. "Jakou mám s ní zkušenost? Nepamatuju si, že bych tam dal gól, takže asi nic moc," usmál se. A vysvětlil: "Hrával jsem ale v jiné konferenci, takže s Vancouverem jsme se utkali tak jednou za dva roky."

Proč v Česku nemůžete pouze odpočívat?
Protože by mi to moc nepomohlo. Dám si klid tak den, pak uvidím. Určitě potrénuju na Kladně.

Cítíte se dobře?
Všechno je v pohodě.

A co vaše střevní problémy, které vás na konci minulého týdne provázely?
Já nebyl v Omsku jediný, bylo nás víc. Ale jak to rychle přišlo, tak to taky odeznělo. A že se něco povídalo o mých tříslech? Nevím, kde to kdo vzal.

Ruská média.
Tak to se pak nemůžeme divit. (ušklíbne se)

Olympiáda je za dveřmi. Už vám běží hlavou, nebo ta pravá chvíle ještě nenastala?
Já teď hlavně musím nabrat síly, měl jsem docela náročný program. V KHL nám přestávka začala teprve před pár hodinami (říkal v pondělí brzy ráno – pozn. red.). Poslední měsíc jsme hráli obden, do toho proběhlo i Utkání hvězd. A pak ty vzdálenosti... Jsou daleko větší než v Americe.

Takže cítíte velkou únavu?
Hrozně velkou.

Řekněte – bude pro vás návrat do zámoří něčím zvláštní?

Tím, jak bude hrozně dlouhý. To je jediná věc, která mi vadí, ale zkusím ten let prospat. A pak možná časový posun...

... na který jste ovšem z Ruska už zvyklý, ne?

Pravda, může to být moje výhoda. V Rusku jsou časové posuny obrovské – jednou plus čtyři hodiny na jednu stranu, pak minus čtyři hodiny na druhou. V nejhorším celý Vancouver prospím. (usměje se)

Co říkáte na formu svou i ostatních? Třeba brankář Tomáš Vokoun ji v NHL načasoval skvěle.

Jenže forma se mění ze dne na den. Teď ji máš výbornou, ale za týden to může být úplně jinak. Tady jde hlavně o to, abychom na turnaj odjeli zdraví. A abychom společně věřili v úspěch a pochopili, že hokej je týmová práce. Že když někomu nevyjde jeden zápas, zastoupí ho ostatní.

Jaromír Jágr je v Praze.

Mluvíte o víře v úspěch. A v jaký věříte vy?

Musíme počkat aspoň do prvního utkání. Třeba sebe si teď nedokážu vůbec představit, nevím, jak se mi bude dařit. Já v zámoří dva roky nebyl, neviděl jsem všechny ty hráče. Můžu se kouknout na statistiky nebo sestřihy zápasů, ale hra je úplně o něčem jiném. To je asi rozdíl od těch předchozích olympiád.

Podobá se tahle v něčem té v Naganu?

Na to se mě ptejte, až tam budu.

Ale jinak zřejmě máte olympijské hry spojené s nejhezčím zážitkem své kariéry, nebo ne?

Určitě, ale každé jsou v tomhle zase jiné. Ty ve Vancouveru chtějí Kanaďané udělat po hokejové stránce nejlepší v historii. Ale o to větší bude tlak na zúčastněné hráče.

Jak jste se už zmínil, v NHL jste dlouho nebyl. Může být pro vás turnaj výkonnostním testem?

Ano, už od prvního zápasu.

A je to starost, která vás trápí nejvíc?

To není tak, že by mě to trápilo. Jen nevím, co se mnou ta dlouhá pauza udělala, jsem o dva roky starší. Dva roky jsem nehrál na malém kluzišti a v Rusku se v porovnání s NHL hraje celkem bezkontaktní hokej. V tom bude ohromný rozdíl.

Jaromír Jágr je v Praze.

A výzva pro vás?

Neberu to jako výzvu. Budu se jen snažit podat co nejlepší výkon.

Mohlo by to, jak se ve Vancouveru ukážete, mít vliv v rozhodování, zda se do NHL letos vrátit?

To si nemyslím.

Ale určitě jste zvědavý, zda na ni stále máte...

Nemyslím si, že bych v NHL nemohl hrát kdykoliv ve třetí nebo čtvrté lajně. I kdybych dva roky nehrál vůbec, stejně bych to zvládl. Hráči tam nejsou zase tak rozdílní.

Pak je ovšem také otázkou, zda byste roli v třetí nebo čtvrté lajně podstoupil.

Kdybych se tam chtěl za každou cenu vrátit, tak ano.

V zámoří budete hodně sledovaný, všichni jsou zvědaví, jak na tom jste. Cítíte to stejně?

Nedokážu říct. Sledovaný bude celý ten turnaj. Bude se rozebírat spousta věcí – a čím víc se nám zadaří, tím víc rozeberou i nás.

Doteď se však o Češích jako adeptech na zlato ve světě nemluví...

Ale o nás se nikdy moc nemluvilo, zvláště v posledních letech. To až když se vyhrála olympiáda nebo mistrovství světa. My v hokejovém světě nejsme žádný velkostát.

Přesto složení týmu spousta lidí chválí. Překvapilo něco vás?

Právě to, že v Česku někdo něco chválí. Záleží, jak budeme hrát, jestli nás i potom budou chválit.

A jak tedy olympijskou nominaci hodnotíte vy?

Myslím, že dost lidí čekalo, že Růža (reprezentační trenér Vladimír Růžička – pozn. red.) vezme starší hráče. Jenže on to změnil, což si myslím, že je výborné. Hlavně pro budoucnost českého hokeje.

Najdete na Lidovky.cz