28. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hvězdné fotbalové války v české lize o miliony z Ligy mistrů startují

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Spolupráce Danny + Škoda by měla Slavii pomoct k obhajobě titulu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Spolupráce Danny + Škoda by měla Slavii pomoct k obhajobě titulu. | foto: ČTK

PRAHA Česká fotbalová liga dlouho nevábila takovou pozornost. Vidina přímé účasti ve skupině Ligy mistrů přilákala hvězdy ze zahraničí za stovky milionů. Pětadvacátý ročník startuje už dnes.

Úvodní duel proti sobě svede brněnskou Zbrojovku s Ostravou, která se do nejvyšší soutěže s novým titulárním sponzorem HET vrací po roce. Lákadlem pro fanoušky Baníku je pochopitelně Milan Baroš – pětatřicetiletý útočník se do týmu svého srdce vrátil už potřetí. Tentokrát nadobro.

„Vítej doma, legendo!“ hlásaly euforicky internetové stránky klubu. Autor 41 reprezentačních gólů odehraje poslední sezonu, poté končí kariéru. S Baníkem se chce především zachránit.

Spojení Baroš–Baník je magnetem na fotbalové fandy, nicméně liga nabízí další trumfy. Stamilionový souboj rozjelo duo pražských „S“.

Posily za stamiliony

Slavia šla méně radikální cestou, kádr šampionů doplnila o pár hvězd, kterým většinou v jejich klubech končila smlouva. Odchozí nahradila systémem „post za post“ a přivedla i několik talentovaných mladíků.

Grafika ke startu fotbalové HET ligy.

Grafika ke startu fotbalové HET ligy.

To Sparta se rozhodla pro radikální řez, který má ukončit tříleté čekání na titul: přišel italský trenér Andrea Stramaccioni, má realizační tým o dvaceti lidech a rudý dres si obléklo už deset posil, jejichž hodnotu renomovaný server Transfermarkt.com vyčíslil na přibližně 250 milionů korun.

Pro oba týmy platí, že se v kabinách přestává mluvit česky. Sparta má (bez slovenských fotbalistů) hned dvanáct zahraničních akvizicí, Slavia jedenáct. A to kouč Stramaccioni ještě potvrdil rozjednaný příchod svého krajana Emanueleho Giaccheriniho, 29násobného reprezentanta!

„Chceme do základní skupiny Evropské ligy, vrátit titul na Letnou a dostat se do příštího ročníku Ligy mistrů,“ vytyčil jasně generální ředitel Sparty Adam Kotalík. Rovněž sešívaní pochopitelně míří vysoko: „Jediným naším cílem je obhajoba. Už není cesty zpět, už si nemůžeme klást nižší cíle,“ řekl šéf Slavie Jaroslav Tvrdík.

Za rozhazováním peněz a příchody známých jmen ale není jen vidina nablýskaného poháru. Připomeňme, že český mistr může postoupit přímo do Ligy mistrů a získat finanční prémii 330 milionů korun. Stačí, když nejprestižnější klubovou soutěž světa ovládne tým, který se do ní zároveň kvalifikuje ze své domácí ligy. Pravděpodobnost je velmi vysoká.

„I proto do české ligy začínají přicházet hráči ze soutěží, do kterých ještě před pár lety české kluby své hráče toužily prodávat,“ těší Dušana Svobodu, šéfa Ligové fotbalové asociace (LFA).

S klackem proti tankům

Ve stínu Sparty a Slavie číhá vicemistr z Plzně, který se k okázalému rozhazování konkurentů nepřidal. Vsadila na osvědčené spojení s trenérem Pavlem Vrbou, jenž se vrátil po třech a půl roku, a střídmé nákupy v rámci domácího prostředí.

Generální ředitel Adolf Šádek přirovnal počínání pražských „S“ k deskové hře Monopoly. „Znáte pořekadlo, že když se dva fackují, třetí se směje? Z legrace říkám, že vjedou do ligy dva tanky, jeden rudý a druhý sešívaný. Já za nimi poběžím s malým klackem vruce a v každé zatáčce ho budu tankům strkat do pásů a doufat, že aspoň jeden z nich se vysype,“ glosoval Šádek.

Už vážným tónem odmítá, že by Plzeň pod Vrbou hrála třetí housle: cíle jsou stejné, jen Limberský a spol. nebudou pod takovým tlakem, což se pro čtyřnásobného mistra jeví jako výhoda.

Revoluce a konec simulantům?

Nejpozději od jara by měli na zápolení ligových mužstev dohlížet videorozhodčí. Česko by mohlo být po Německu druhou zemí vEvropě, která se do projektu FIFA zapojí. LFA video ve fotbale podporuje, loni na jaře už zde běžel tzv. offline režim.

K přechodu na online, který umožní sudím zasáhnout do řízení zápasů, je třeba splnit pár podmínek, zaprvé zvládnout několik testovacích duelů v online módu (přípravných nebo z juniorské ligy).

„Následně bude možné zažádat FIFA o nasazení videorozhodčích i v ligových zápasech,“ upřesňuje Svoboda. S tím navíc musí souhlasit kluby a komise rozhodčích.

Liga bude nově moci zpětně trestat hráče za simulování. Možnost dodatečného postihu neexistovala, nyní však na provinilce čeká případně i zákaz činnosti, pokud prohřešek neodhalí a nepotrestá sudí přímo v zápase.

I tyto pravidlové novinky mají přispět k atraktivitě české ligy. Věřme ale, že v hlavních rolích budou vzývány fotbalové hvězdy.

VOJTĚCH POVEJŠIL,
  • 0Diskuse
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka
Netrapte děti s příkrmy, říká výživová specialistka

O metodě BLW si přečtěte v rozhovoru s Ditou Ptáčkovou