21. prosince 2009 17:26, aktualizováno  17:54 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hubník odchází do Herthy - týmu, z něhož si dělá legraci celé Německo

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Sparťan Hubník v hlavičkovém souboji.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparťan Hubník v hlavičkovém souboji. | foto: ČTK

PRAHA Fotbalový reprezentant Roman Hubník opouští Spartu. Přestupuje do německé Herthy Berlín. Loni tým, který bojoval až do posledních kol o titul, je po podzimu poslední a podle vlastního brankáře Jaroslava Drobného "na bundesligu prostě nemá".

Fotbalový reprezentant Roman Hubník opouští pražskou Spartu, kde rok hostoval. Klub FK Moskva, kterému patří, ho dnes uvolnil do Herthy Berlín na půlroční hostování s opcí na případný přestup.

Informoval o tom hráčův agent Pavel Zíka, podle kterého by v případě uplatnění opce český stoper získal tříletý kontrakt.

Hubník bude mít výhodu v tom, že se může v počátcích opřít o spolupráci s brankářem Jaroslavem Drobným, jenž patří největší opory posledního týmu bundesligy. "Hertha se domluvila s ruským klubem na půlročním hostování do 30. června 2010, součástí dohody je i přestupní opce se smlouvou na tři roky," uvedl Zíka.

Hubníkův odchod do Německa se očekával, i když pětadvacetiletý stoper měl nabídku na setrvání ve Spartě, kde se stal brzy po loňském lednovém příchodu velkou oporou. V rudém dresu sehrál 29 ligových utkání, pětkrát se zapsal mezi střelce a byl vedle Tomáše Řepky a brankáře Jaromíra Blažka hlavním pilířem nepropustné defenzivy. Jeho výkony ho vynesly do národního týmu, kde nasbíral už šest utkání a v přípravě s Belgií poprvé skóroval.

Hubník upoutal i pozornost zahraničních skautů a dlouho dopředu avizovala svůj zájem právě Hertha, která prožívá velkou krizi. V polovině soutěže ztrácí deset bodů na nesestupové pozici a potřebuje vyztužit především zadní řady. Proti působení v druhé lize je ale podle dostupných informací Hubník chráněn právě smlouvou o hostování, protože pokud by berlínský klub nejvyšší soutěž opustil, tak by si drahou posilu nemohl dovolit a opci neuplatní.

Kolik peněz by museli Němci v případě Hubníkova setrvání do Moskvy poslat, není jasné. Ve smlouvě se Spartou bylo podle mediálních spekulacích stanoveno odstupné 30 milionů korun, ale dá se předpokládat, že Hubníkův vydařený rok na Letné jeho cenu zvýšil. Sparta byla ochotna tuto sumu zaplatit, ale fotbalista dal přednost západoevropskému angažmá.

Informace o chystaném odchodu do Herthy fotbalistovi částečně ublížily. Kvůli zranění nártu nenaskočil do domácího duelu s Kodaní v Evropské lize podle mnohých hlavně kvůli tomu, že se bál zhoršení svého zdravotního stavu. Trenér Jozef Chovanec den po utkání prohlásil, že on by s podobným zdravotním handicapem do tak důležitého utkání nastoupil.

GÓLMAN DROBNÝ:
CELÉMU NĚMECKU JSME PRO SMÍCH

Fotbalového brankáře Jaroslava Drobného dopálila sobotní porážka Herthy Berlín na půdě Bayernu Mnichov 2:5 natolik, že o svém týmu prohlásil, že "na bundesligu prostě nemá". Hertha je po podzimu poslední a na záchranu ztrácí už deset bodů, přičemž jich v dosavadních 17 kolech získala jen šest.

"Co jsme předvedli, to jenom doložilo, proč si z nás celé Německo dělá legraci. Teď buďme realističtí, na bundesligu prostě nemáme," citovalo Drobného několik německých deníků. Mluvil prý klidně a věcně, a tak se jej novináři ptali dále. Například na to, koho měl konkrétně na mysli. "Nechci vypíchnout žádného konkrétního hráče, ale kdo fotbalu rozumí, ten ví, koho mám na mysli," řekl Drobný.

Frustrace z pětigólového přídělu na něm byla patrná. "Nesmíme už si lhát do vlastní kapsy, místo toho si musíme dost věcí konečně vyříkat. Něco tu prostě funguje mizerně," uvedl Drobný. Neuchlácholilo ho ani prohlášení vedení klubu, které prý chce přes zimu přivést tři nové hráče. "Jenže my bychom potřebovali ještě víc, tak čtyři pět. Leda že by se jmenovali Pantelič, Šimunič a Voronin, ale takové posily už asi nikdy nepřijdou," vyjmenoval hvězdy Herthy z posledních let.

Drobný řeší i to, jak se jeho tým ze zdánlivě beznadějné pozice na jaře dostane. "Potřebujeme udělat v prvních třech zápasech aspoň sedm bodů, protože týmy okolo nás půjdou taky nahoru." Rozhovor s Drobným vzbudil v německém tisku značnou pozornost. V podobných případech za veřejnou kritiku týmu kluby udělují hráčům často pokuty, ale vedení Herthy nic takového nechystá.

"Blbost! Všichni jsme byli frustrovaní a občas je dobré, aby aspoň někdo mohl říct věci na rovinu. Jaro (Drobný) byl extrémně frustrovaný už během zápasu, proto mluvil, jak mluvil. A navíc měl pravdu," řekl manažer klubu Michael Preetz.

Jediné, v čem Drobný nenašel zastání, byl požadavek na posílení kádru. "Pět hráčů je při našich finančních možnostech utopie a Jaro to ví. Přivedeme tři hráče, kteří pozvednou výkonnost celého týmu," řekl Preetz. Prvním z těchto tří hráčů se dnes stal Roman Hubník, který na podzim hostoval ve Spartě.

ČTK
  • 1Diskuse