9. února 2010 10:16 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Hry měly být nekuřácké, Vancouver ale vyjde kuřákům vstříc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Kouřit se bude moct ve Vancouveru jen na ulici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kouřit se bude moct ve Vancouveru jen na ulici. |

PRAHA/VANCOUVER Uspořádáme nekuřácké hry, zařekli se původně ve Vancouveru, městě, kde si nade vše cení zdravého životního stylu. Vždyť i starosta Gregor Robertson je vášnivým sportovcem a rád často jezdí na kole.

Naštěstí pro Evropany a zahraniční novináře, které v Kanadě považují za největší milovníky cigaret, se do věci vložil Mezinárodní olympijský výbor a nařídil vybudovat prostory vyhrazené pro kuřáky.

Nikotinová olympiáda

Na olympiádu, která bude nekuřácká, si budeme muset počkat minimálně další dva roky. Ani ve Vancouveru nedovedli boj s početnou lobby vyznavačů nikotinu do úspěšného konce.

Už jsme si zvykli, že během olympiády neutichnou válečné konflikty, jak bývávalo pravidlem v dobách starověkého Řecka. Co tedy zkusit jiné gesto, kterým by olympiáda zaujala někoho jiného než jen sportovní fanoušky? Kdyby si tak dva týdny v olympijském městě nikdo na veřejnosti nezapálil... Vypadá to jednoduše, ale i v tomto případě jde o bláhové přání, které se nesplní.

Smělou snahu projevili ostatně už před dvěma lety v Pekingu. Přestože byli připraveni nasadit do akce armádu 100 tisíc kontrolorů, nerovný boj se silnou kuřáckou populací mezi řadovými Číňany raději dopředu vzdali.

Ve Vancouveru se rozhodli ustoupit naopak kvůli návštěvníkům ze zahraničí, kteří by si mohli přísnou proticigaretovou politiku vykládat jako škraloup na kanadské pohostinnosti.

Kdyby jejich marné snažení dnes sledoval baron Coubertin, možná by poupravil svůj známý výrok: "Není důležité vyhrát, ale nezapálit si."

Organizační výbor her ve Vancouveru (VANOC) chtěl zprvu kouření na sportovištích úplně zakázat. "Vyjadřuje to naši silnou víru ve zdravé prostředí, návštěvníky, sportovce i všechny ostatní," říkal ještě nedávno tiskový mluvčí organizátorů Renee Smith-Valade.

Vancouveru to chvíli trvalo, ale nakonec i sám starosta Robertson pochopil, že město nemůže svou striktní protikuřáckou kampaní omezovat návštěvníky, kteří přijedou na vlastní oči sledovat zimní olympiádu.

"Musíme svět přivítat s otevřenou náručí a nenutit lidem naše předpisy, regule a každodenní zvyky," poupravil Robertson svůj názor. Kouření bude nakonec zakázáno jen uvnitř stadionů. Vancouver však musí v jejich blízkosti zřídit kuřácká místa. "Olympijský výbor nás opravdu požádal, abychom připravili vyhrazené prostory jen pro kuřáky. Zejména tedy pro novináře a evropské fanoušky," vysvětlil Smith-Valade.

Při venkovních sportech, jako je sjezdové lyžování, žádná omezení platit nebudou. Pořadatelé však žádají kuřáky, aby se chovali k ostatním lidem ohleduplně. "Klidně si zapalte, ale nikoho tím neomezujte," poprosil Smith-Valade.

Ve Vancouveru se nesmí kouřit v barech ani restauracích. Host, který si chce užít cigaretu, musí vyjít ven a zapálit si až několik metrů od dveří. Místní nemají rádi, když kuřák stojí příliš blízko. Stejná pravidla platí i pro Whistler, kde se budou pořádat závody v alpském lyžování. Paradoxem je, že lidé ve Vancouveru tolerují kuřáky marihuany, která je v Kanadě nelegální.

Najdete na Lidovky.cz