Hrozivé nehody přerušily VC Monaka, vyhrál Vettel

15:48aktualizováno  21:57
MONTE CARLO/PRAHA - Šestý závod letošní sezony formule 1 - VC Monaka - byl po odjetých 72 kol (ze 78) přerušen, poté co Adrian Sutil zavinil hromadnou nehodu, po které zůstal ve svém voze Rus Vitalij Petrov, do kterého narazil zezadu Jaime Alguersuari. V čele závodu v té chvíli byl Němec Sebastian Vettel před Fernandem Alonsem a Jensonem Buttonem. Závod byl následně restartován, na stupních vítězů se v posledních šesti kolech nic nezměnilo.

Jak se situace semlela? K nehodě došlo v pasáži vedoucí kolem přístavu. Nejprve se pokusil o atak Pastor Maldonado ve Williamsu na Adriana Sutila na Force India. Ten mu vyšel, ale Sutil obrannou stopu nezvládl, narazil do svodidel a svléknul levou zadní gumu. V tom okamžiku ale za ním kroužil vláček dalších zhruba deseti vozů, včetně tria nejlepších Vettela, Alonsa a Buttona, kteří předjížděli pomalejší jezdce o kolo.

NEHODA MASSY PO ATAKU HAMILTONA

Všichni tři se Sutilovi dokázali vyhnout, podobné štěstí ale již neměl Vitalij Petrov jezdící na Renaultu. Do něj najel zezadu v šikaně mladík z Toro Rosso Jaime Alguersuari a oba zdemolovali své vozy o betonovou zídku. Zatímco mladý Španěl vystoupil z vozu nezraněn, Petrova museli dostat z monopostu až lékaři a odvést jej v sanitce do nemocnice. Podle zpráv z okruhu ale s doktory komunikoval.

NEHODA VITALIJE PETROVA

Velká cena byla následně červenými vlajkami v 72 kole zastaven, ředitelství závodu ale rozhodlo o tom, že se nakonec posledních šest kol odjede, z toho první z nich za safety carem.

VÝSLEDKY

Velká cena Monaka: 1. Vettel (Něm./Red Bull) 2:09:38,373 (prům. rychlost: 120,574 km/h), 2. Alonso (Šp./Ferrari) -1,138, 3. Button (Brit./McLaren) -2,378, 4. Webber (Austr./Red Bull) -23,101, 5. Kobajaši (Jap./Sauber) -26,916, 6. Hamilton (Brit./McLaren) -27,210, 7. Sutil (Něm./Force India), 8. Heidfeld (Něm./Renault), 9. Barrichello (Braz./Williams), 10. Buemi (Švýc./Toro Rosso) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS: 1. Vettel 143 b., 2. Hamilton 85, 3. Webber 79, 4. Button 76, 5. Alonso 69, 6. Heidfeld 29, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 26, 8. Massa (Braz./Ferrari) 24, 9. Petrov (Rus./Renault) 21, 10. Kobajaši 19.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 222, 2. McLaren 161, 3. Ferrari 93, 4. Renault 50, 5. Mercedes 40, 6. Sauber 21, 7. Force India 10, 8. Toro Rosso 7, 9. Williams 2.

"Přerušení závodu znamenalo moji výhodu, mohl jsem obout čerstvé gumy. Jsem nesmírně šťastný, protože to vítězství se zdálo být daleko (po úvodní problematické zastávce v boxech)," usmíval se po závodě Vettel, který díky safety caru dvakrát přišel o několikavteřinový náskok.

Po restartu již ke změně na čelních pozicích nedošlo, pro páté vítězství v sezoně si dojel Němec Sebastian Vettel na Red Bullu před druhým Fernandem Alonsem (Ferrari) a třetím Jensonem Buttonem (McLaren). "Byl to bomba závod. A jsem pyšný, že jsem se tu zařadil mezi vítěze," radoval se Vettel. "Zasloužili jsme si vyhrát. Riskovali jsme, protože kdyby to moje pneumatiky vzdaly, na první místo by to nebylo," dodal vítěz.

Obhájce titulu opět navýšil svůj náskok v čele šampionátu, jelikož před víkendem průběžně druhý Lewis Hamilton závod pokazil. První část strávil za pomalejším Michaelem Schumacherem (startoval ze čtvrtého místa) na desáté pozici. Následně se dostal do kolize s Felipem Massou, po které Brazilec ve 35. kole v tunelu před přístavem havaroval.

Při hromadné kolizi v 71. kole poškodil své zadní přítlačné křídlo a po restartu závodu trefil z boku Pastora Maldonada, pro kterého tak závod skončil v zatáčce za cílovou rovinkou. Exmistr světa nakonec dojel s velkou ztrátou na šestém místě a Vettela v průběžném pořadí šampionátu ztrácí propastných 58 bodů (85 ku 143). Třetí je Mark Webber se 79 body.

Petrov vyvázl z nehody v Monaku bez vážného zranění

Ruský pilot formule 1 Vitalij Petrov vyvázl bez vážnější újmy z nehody, kvůli které byla šest kol před koncem přerušena Velká cena Monaka. Lékaři zjistili pouze vymknutý kotník, stáj Lotus Renault oznámila, že jezdec nemá nic zlomeného.

Petrov havaroval po kolizi s Jaimem Alguersuarim v nepřehledné situaci, kdy za sebou v těsném sledu jel "vláček" několika aut. Závod pak byl na dvacet minut přerušen. "Byla to pořádná rána. Po havárii jsem nějak špatně cítil nohy. Vědomí jsem ale neztratil, jen jsem měl ve voze velké bolesti a musel jsem se nechat vyprostit," popsal Petrov.

Skončil ve stejné nemocnici, kde od sobotní kvalifikace leží jeho mexický kolega Sergio Pérez ze Sauberu. Ten při své kolizi utrpěl otřes mozku a pohmoždil si stehno a lékaři jej chtějí mít minimálně do pondělí pod dohledem.