Hrdinové OH: nejen Bolt a Phelps měnili pod pěti kruhy historii

PRAHA - Předváděli unikátní výkony na hranici lidských možností a musel jim tleskat celý svět. Překonávali rekordy, vyhrávali jednu zlatou medaili za druhou a měnili historii her. Bez svých deseti největších hrdinů by olympiáda v Londýně nebyla ani zdaleka tak úspěšná. Tady jsou...

Usain Bolt je olympijským vítězem foto: Reuters

Jamajský sprinter Usain Bolt

Usain Bolt (sprinter, Jamajka, 26 let)
Králem atletiky byl už před Londýnem, ale na hrách vstoupil mezi legendy. Nikdo před ním nedokázal obhájit olympijské zlato na stovce, dvoustovce a štafetě dohromady. Usain Bolt ano. A nejen to. Znovu ukázal, proč ho miluje publikum po celém světě. "Přijel jsem do Londýna, abych se stal legendou, a jsem legendou," radoval se. Stovku zaběhl v olympijském rekordu, triumf na dvoustovce s přehledem kontroloval a štafetu na 4x100 metrů s jamajským týmem okořenil  světovým rekordem. "Jestli jsem nejslavnějším Jamajčanem všech dob? Ne, tím je Bob Marley," smál se londýnský hrdina.

Michael Phelps vybojoval svou 21. olympijskou medaili

Michael Phelps (plavec, USA, 27 let)
Kdysi si usmyslel, že se stane nejúspěšnějším olympionikem všech dob. V Londýně si Američan Michael Phelps mohl splnění snu odškrtnout. Už vlastně nebylo co překonávat, a proto se rozhodl opustit scénu. Svou sbírku medailí zkompletoval po letošních hrách na číslo 22, a to jen v pouhých 24 závodech. Z toho hned osmnáct kovů má zlatý lesk. "I přes některé kariérní propady jsem byl schopen  zvládnout vše, co jsem chtěl. Dokázal jsem něco, co nikdo přede mnou," řekl 27letý Phelps, jehož matka přivedla v dětství k bazénům kvůli hyperaktivitě. V počtu medailí je na tom lépe než všichni sportovci v historii, ale na kontě má třeba víc zlatých než samostatná ČR. Kariéru zakončil zlatým závodem na 4x100 metrů v polohové štafetě.

Jihoafrický běžec Oscar Pistorius se zapsal do historie jako první handicapovaný sportovec startující na olympiádě

Oscar Pistorius (běžec, Jihoafrická republika, 26 let)
Nebojoval o medaile, ale přesto přepisoval historii olympijských her. Oscar Pistorius byl prvním handicapovaným běžcem v historii, který pod pěti kruhy závodil proti zdravým soupeřům. Přesto dokázal postoupit do semifinále tratě na 400 metrů a jihoafrickému týmu ještě pomohl do finále štafety na 4x400 metrů. "Tenhle týden je pro mě požehnáním," zářil štěstím muž, který má amputované obě nohy. A už se těší na příští olympiádu v brazilském Rio de Janieru. "V roce 2016 budu pravděpodobně na vrcholu sil. Těším se na to víc než na cokoliv jiného," opakoval.

Allyson Felixová

Allyson Felixová (běžkyně, USA, 27 let)
Allyson Felixová se stala první americkou běžkyní od Florence Griffith-Joynerové v roce 1988, která získala tři zlaté olympijské medaile. Nejprve vyhrála na 200 metrové trati a pak pomohl týmu rodné země k triumfům ve štafetách na 4x100 a 4X400 metrů. Mezinárodní federace IAAF ji za to zvolila nejlepší atletkou světa za rok 2012. "Ještě určitě zvládnu jedny hry," věří se Felixová, že cenné kovy bude sbírat i za čtyři roky v Brazílii.

Missy Franklinová

Missy Franklinová (plavkyně, USA, 17 let)
Před londýnskými hrami se o ní mluvilo jako o budoucnosti amerického plavání. Budoucnost nastala už nyní, psaly americké noviny poté, co teprve sedmnáctiletá plavkyně vyhrála pět medailí (z toho čtyři zlaté) a překonala dva světové rekordy. "Konečně mám medaili, čekala jsem na ni sedmnáct let," vtipkovala pak Franklinová, která obdivuje nejlepšího olympionika všech dob Michaela Phelpse. Není divu, že k hvězdě mužského plavání bývá často přirovnávána. Bude Franklinová opravdu jednou jako on?

Brit Andy Murray, domácí medailová naděje a třetí nasazený hráč, s přehledem porazil Švýcara Stanislase Wawrinku dvakrát 6:3

Andy Murray (tenista, Velká Británie, 25 let)
Měl nálepku špičkového hráče, který nic nevyhrál. Jenže Andy Murray se jí na olympiádě definitivně zbavil. Ve finále tenisového turnaje porazil sedmnáctinásobného grandslamového šampiona Rogera Federera a na travnatých dvorcích All England Clubu mu tak vrátil měsíc starou pořážku z bitvy o wimbledonský titul. "V kariéře jsem zažil mnoho těžkých porážek. Tohle byl nejlepší způsob, jak se vrátit po tom wimbledonském finále. Nikdy na to nezapomenu," radoval se Skot a s ním celá Británie. Vždyť posledním krajanem, který triumfoval pod pěti kruhy, byl v roce 1908 Josiah Ritchie. Společně s Laurou Robsonovou pak Murray přidal ještě stříbro ze smíšené čtyřhry.

Ryan Lochte se zlatou medialí z polohované čtyřstovky

Ryan Lochte (plavec, USA, 28 let)
Olympijské hry nemohl začít lépe. Vždyť dokonce porazil legendárního Michaela Phelpse. "Čtyři roky jsem na olympiádu trénoval a teď cítím, že jsem připraven to tady ovládnout. Jsem hodně spokojený po takovém výkonu. Přišel můj čas," zopakoval tehdy Ryan Lochte a doufal, že to tentokrát se jeho slova vyplní. Nakonec ale strávil hry ve stínu slavnějšího krajana a získal "pouze" dvě zlata, stejný počet sříber a jeden bronz.

Číňanka Jie Š-Wen zaplavala závěrečnou část bazénu rychleji než nejlepší muži

Jie Š'-wen (plavkyně, Čína, 16 let)
Byla lepší než ti nejrychlejší muži Ryan Lochte či Michael Phelps a celý svět nevěřícně kroutil hlavou. Teprve šestnáctiletá Číňanka Jie Š'-wen plavala při světovém rekordu v polohovém závodu na 400 metrů a získala v Londýně první ze dvou zlatých medailí. Jenže nikdo jí to nechtěl věřit. "S přihlédnutím k minulosti čínského sportu se nedá doping vyloučit," řekl agentuře SID německý dopingový expert Werner Franke. "Je to neobyčejný a nápadný výkon, který si zaslouží přezkoumání," uvedl. Mladá závodnice se však bránila. "Mám jen velmi kvalitní přípravu založenou na vědeckých poznatcích. Proto jsem tak daleko," uvedla plavkny, která měla po závodě negativní dopingový test.

Serena Williamsová ovládla US Open

Serena Williamsová (tenis, USA, 31 let)
Znovu dokázala, že když je zdravá, nemá v ženském tenise konkurenci. Američanka Serena Williamsová se vrátila po vážných zdravotních potížích, vyhrála Wimbledon a o měsíc později na londýnské trávě drtila i olympijské soupeřky. Ve finále zničila Rusku Marii Šarapovovou 6:0, 6:1 a vyhrála své první zlato pod pěti kruhy ve dvouhře. Druhé pak přidala se sestrou Venus ve čtyřhře, v níž slavné sestry zametly s úspěšným českým párem Lucie Hradecká - Andrea Hlaváčková. "Vyhrála jsem vše. Byla jsem šťastná už za ty dvě zlata ze čtyřhry, nikdy bych nevěřila, že můžu vyhrát i singl. A teď mám vše. Můj bože, nikdy jsem nebyla tak šťastná. Jsem v extázi," zářila pak Williamsová.

Britský vytrvalec Mo Farah

Mo Farah (vytrvalec, Velká Británie, 29 let)
Britský běžec pobláznil domácí fanoušky hned dvěma olympijskými triumfy v závodech na 5000 a 10.000 metrů. "Kdo by si to pomyslel?" divil se z úspěchů rodák ze Somálska, který se stal teprve sedmým vytrvalcem v historii, jemuž se povedlo odvládnout obě již zmíněné tratě. V cíli mu nadšeně gratuloval i sprinterský fenomén Usain Bolt a britští komentátoři řvali: "Dejte mu šlechtický titul. Ať žije Sir Mo."