Hradečtí zdolali vicemistra z Liberce 2:1 a postoupil do semifinále extraligy

20:05aktualizováno  22:25
HRADEC KRÁLOVÉ - Hokejisté Hradce Králové porazili v rozhodujícím sedmém čtvrtfinále úřadujícího vicemistra Liberec 2:1 a po loňské premiérové účasti mezi nejlepšími čtyřmi celky si znovu zahrají semifinále. V něm už ve čtvrtek přivítají doma Třinec. Druhou dvojici vytvořil vítěz základní části Plzeň s mistrovskou Kometou Brno.

Čtvrtfinále play off hokejové extraligy - 7. zápas: Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec. Domácí slaví vítězný gól. foto: ČTK/AP

Hradec Králové rozhodl zápas v druhé třetině, kdy se ve 34. minutě trefil v přesilové hře Petr Koukal a za další čtyři minuty zvýšil Radek Smoleňák. Brankáři Patriku Rybárovi sebral 21 sekund před koncem čisté konto Lukáš Krenželok.

7. zápas čtvrtfinále extraligy

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 34. Koukal (Zámorský, Červený), 38. Smoleňák (Kukumberg, Berger) - 60. L. Krenželok (Ordoš, Ševc). Rozhodčí: Hribik, Šír - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 6890 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:3.

Hradec Králové: Rybár - Zámorský, Gregorc, F. Pavlík, Graňák, Cibulskis, Vydarený - Smoleňák, Koukal, Červený - Jaroslav Bednář, Džerinš, Cingel - Köhler, Dragoun, Berger - Vopelka, Kukumberg, Zigo. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

Liberec: Will - Pyrochta, Ševc, Jánošík, Šmíd, Maier, Derner - Bulíř, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Filippi, M. Kvapil - Jašek, Redenbach, Ordoš - J. Stránský, Lakatoš, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

„Mám rád takové zápasy, když o něco jde. Každá chyba může ukončit sezonu pro celý mančaft. Kluci mi velmi pomohli, doplňovali jsme se. Ukázalo se, že v kolektivu je síla,“ řekl po utkání Rybár.

Po postupu Hradce, který díky druhému místu v základní části stejně jako Plzeň už měl zajištěný start v nadcházejícím ročníku Ligy mistrů, se rozhodlo i o zbývajících dvou účastnících evropské klubové soutěže z české extraligy. Třinci a Brnu k tomu stačil postup do semifinále.

V úvodních třech minutách rozhodujícího duelu měl Liberec tři šance na otevření skóre. Hned při prvním útoku uvolnil Jelínek Krenželoka, po jehož pokusu zůstal puk ležet na brankové čáře, než jej odvrátil Červený. Následně vystřelil z levého kruhu Šmíd a pak po Krenželokově pokusu vyrazil Rybár puk na levou tyč a potom jej teprve zkrotil.

„Na začátku jsme měli dvě tři tutové šance, které jsme neproměnili, což ovlivnilo úvod zápasu. Věděli jsme, že Hradec nás může porazit v přesilových hrách, což se také stalo. Nevěřím na štěstí a smůlu. Hradci se odrážely kotouče, takže si myslím, že tomu po celou sérii šli o trošku víc naproti než my. Nemyslím tím nic mezi řádky, ale výkon hráčů na ledě,“ uvedl trenér Liberce Filip Pešán.

Domácí se do vyložených šancí nedostali a střelám Filipa Pavlíka a Smoleňáka chyběla přesnost. Will si poradil i s Džerinšovým pokusem, při kterém mu clonil Cingel. Mountfield se zase ubránil při Graňákově trestu.

V druhém dějství byli aktivnější domácí. Ve 25. minutě při Redenbachově vyloučení trefil ranou od modré čáry obránce Zámorský pravou tyč a Koukalovu dorážku stačil vyrazit Will. Na druhé straně minul v dobré pozici bekhendem Ordoš. Ve 32. minutě hostům znovu pomohla tyč po Smoleňákově střele z levého kruhu.

Do vedení pomohlo hostům sporné vyloučení. Smoleňák při signalizovaném ofsajdu napadal Lakatoše, který mu vysekl hokejku a sudí jej vyloučili. Liberečtí marně protestovali. V početní výhodě se puk odrazil před brankou k volnému Koukalovi, který blafákem do bekhendu otevřel skóre.

Hradec Králové se vzápětí ubránil při Gregorcově trestu. Ve 38. minutě se Východočeši radovali z dvoubrankového vedení poté, co Kukumbergovu střelu tečoval úspěšně Smoleňák. Domácí byli při chuti a Will musel krýt i pokusy Cibulskise a Filipa Pavlíka.

Hned v úvodu závěrečného dějství měl velkou možnost pojistit náskok Cingel, ale v úniku nedotáhl blafák do forhendu. Po vyloučeních Ziga a Koukala se Mountfield ubránil při dlouhém oslabení včetně 12 vteřin ve třech proti pěti. Šance snížit měli Bulíř a Kvapil. Liberec se tlačil za snížením, měl převahu, ale soupeř hosty do šancí nepouštěl a hlídal si bezpečný náskok.

„Věděli jsme, že ve třetí třetině do toho půjde Liberec po hlavě a bude hrát strašně agresivně. Snažili jsme se tomu čelit co nejjednodušší hrou. Chtěli jsme se vyvarovat faulů, nějaká oslabení tam byla, ale kluci je zvládli výborně,“ řekl kouč Hradce Králové Václav Sýkora.

Liberecký kouč Filip Pešán sáhl už čtyři minuty před koncem k power play. Branky se ale Bílí Tygři dočkali až v čase 59:39 po Krenželokově dorážce a na další neměli čas. Po historickém titulu z roku 2016 a loňském stříbru Severočeši na další medaili nedosáhnou, Mountfield naopak může vylepšit maximum z loňska, kdy skončil třetí.

„Myslím, že se nemáme za co stydět. Předvedli jsme super výkon. Sezona se pro nás vyvíjela nešťastně, první půlku jsme opravdu nehráli dobře a byli jsme ve spodních patrech tabulky až do olympijské pauzy. Ale dotáhli jsme to až do sedmého zápasu ve čtvrtfinále. Odvedli jsme kus výborné práce a jsem na tým pyšný,“ prohlásil kapitán Liberce Martin Ševc.

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...