Hradec slaví první triumf v derby, rozhodly nájezdy

21:18
HRADEC KRÁLOVÉ - Hokejisté Hradce Králové porazili ve 20. kole extraligy Pardubice 2:1 po samostatných nájezdech a poprvé v historii tak vyhráli v nejvyšší soutěži východočeské derby. Prestižní souboj, který sledovalo 7700 diváků a arena tak byla vyprodaná, rozhodl Jaroslav Kudrna.

Hokejisté Hradce slaví výhru v derby s Pardubicemi. foto: ČTK

Pro Hradec to byl duel podzimu. Aby ne, vždyť derby se hrálo na místním zimním stadionu po dvaceti letech. Vstupenky nebyly k mání už od neděle. V hledišti měli domácí jednoznačnou převahu a podle toho také vypadal vstup do zápasu.

Ve třetí minutě měli hradečtí hokejisté na kontě pět střel. Úvod jim zkrátka patřil, což potvrdili v 11. minutě. To se prosadila produktivní dvojice posledních domácích zápasů. Knotkovu střelu dorazil ze strany pohotový Podlešák.

Od té chvíle - zjednodušeně řečeno - začal pardubický hon za vyrovnáním. Hosté byli lepší. Ač začali pomalu, už po první třetině měli na kontě více střel než domácí.

Nápor zesílil především ve druhé třetině. Pardubice byly ve větším tempu, vyhovovalo jim, že trenér Venera točil pouze tři pětky, zatímco domácí Draisaitl nasazoval do hry všechny čtyři útočné formace. Velký čas na ledě tak dostala řada vedená zkušeným Marhou se střelcem Sýkorou a pohyblivou posilou z Havlíčkova Brodu Endálem.

Hrálo se převážně v domácí třetině, v brance Hradce však stál perfektní Kantor, kometa této sezony. Skvěle zasáhl především proti Vašíčkově bombě a nečekaném Zohornově pokusu ve třetí třetině. Ve střední části mu pak pomohla tyč, na niž vyrazil Zohornovu teč plachtícího nahození od modré čáry.

Derby nebylo vypjaté jen na tribunách, ale i na ledě. V polovině druhé třetiny se do bitky pustili urostlí chasníci Podlešák s Cetkovským. Rvačka skončila lépe pro hostujícího Cetkovského, který hradeckému útočníkovi přetáhl dres přes hlavu.

Pro hosty to bylo malé vítězství, mnohem zásadnějšího se dočkali v 51. minutě. Radil zblízka přetlačil Kantora a vyrovnal. Rozhodčí si nechali ještě vyrovnávací branku potvrdit u kolegy u videa. Nerozhodný stav vydržel až do konce normální hrací doby, i když se domácí po Radilově trefě probrali a vymanili se z tlaku.

I druhé derby v sezoně se prodlužovalo. První rozhodl pardubický Benák, druhé dospělo k penaltovému závěru. V samostatných nájezdech uspěl pouze domácí Kudrna, odchovanec Hradce a bývalý hráč Pardubic.

Páteční výsledky 20. kola extraligy

Mountfield Hradec Králové - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 2:1N (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 11. Podlešák (Knotek), rozhodující nájezd Kudrna - 51. Radil (Gregorc, Kousal). Rozhodčí: Šír, Turčan - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 8:5. Bez využití. Diváci: 7700 (vyprodáno).

Rytíři Kladno - HC Sparta Praha 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)
Branky a nahrávky: 35. Hlaváč (Dalecký), 54. M. Hořava (Patera) - 1. Kumstát (Přibyl), 21. Rolinek (P. Ton, J. Hlinka), 22. P. Ton (J. Hlinka, Pilař), 36. Přibyl (I. Rachůnek), 60. Rolinek (I. Rachůnek). Rozhodčí: Hodek, Lacina - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 4:6, navíc Philipp (Sparta) 10 min. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3697.

Bílí Tygři Liberec - HC Energie Karlovy Vary 1:0P (0:0, 0:0, 0:0 - 1:0)
Branka a nahrávka: 63. Hunkes (Pospíšil). Rozhodčí: Mikula, Polák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 6:5. Bez Využití. Diváci: 4169.

PSG Zlín - HC Slavia Praha 4:3N (1:0, 2:2, 0:1 - 0:0)
Branka a nahrávky: 5. Čajánek (Holík, Kubiš), 25. Balaštík (Marušák, O. Veselý), 37. O. Veselý (Leška, Okál), rozhodující nájezd Honejsek - 22. Sklenář (Štich, Kadlec), 27. Sklenář (Valach, V. Růžička ml.), 59. Valach (Krenželok, Štich). Rozhodčí: Horák, Wagner - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:1. Diváci: 4137.

HC Škoda Plzeň - HC Kometa Brno 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 28. Seman (J. Straka, J. Sýkora), 40. Kašpařík (J. Sýkora, Vlasák), 42. Pletka (Vlasák, Duda), 58. J. Sýkora (Kašpařík, J. Straka) - 19. T. Svoboda (Kuboš, Němec). Rozhodčí: Fraňo, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:7, navíc Vlasák - Kempný oba 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 5229.

Piráti Chomutov - HC Vítkovice Steel 2:7 (0:2, 2:2, 0:3)
Branky a nahrávky: 24. Divíšek (Kubinčák, D. Hruška), 36. D. Hruška (Divíšek, J. Mrázek) - 8. Strapáč (Burger, Barinka), 9. Szturc (Stehlík, Kucsera), 29. Huna (Roman, Burger), 31. Svačina (Roman, Huna), 41. Huna (Roman, Kudělka), 47. Huna (Roman, Svačina), 50. M. Hlinka (Vandas, Szturc). Rozhodčí: Homola, Hribik - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:2. Diváci: 3276.

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 13. J. Černý (Piroš), 30. Ručinský (Majdan). Rozhodčí: Čech, Husička - Bryška, Lučan. Vyloučení: 7:6. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3489.