Hradec Králové vyhrál v Litvínově 4:1, Kometa opět zdolala o gól Spartu a má mečbol

20:07aktualizováno  21:07
PRAHA - Hokejisté Hradce Králové zvítězili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy na ledě Litvínova 4:1 a po úvodní porážce otočili stav série na 2:1. Vítězný gól dal v oslabení Richard Jarůšek, další forvard Roman Kukumberg přispěl k úspěchu Východočechů dvěma body za branku a asistenci. Čtvrtý duel je na programu v sobotu opět v Litvínově od 17:30.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové. Radost hostí. foto: ČTK/AP

Úvodní třetina byla oboustranně opatrná. Janusovu pozornost prověřila ve čtvrté minutě hradecká souhra Knotka se Šimánkem. Na začátku deváté minuty se provinil faulem vysokou holí Sörvik, za zranění Picarda inkasoval dva menší tresty a ten druhý ukončil gólem po ideální Dragounově nahrávce Kukumberg. Zanedlouho mohl zvýšit Džerinš, Janus však zasáhl pravým betonem.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové, vlevo domácí Jakub Černý, vpravo...
HC Kometa Brno - HC Sparta Praha. Zleva Jakub Krejčík z Brna a Jan Piskáček ze...

Další oslabení zkraje druhé části přečkala Verva bez úhony a pak sama udeřila. Zahučení v ochozech, když Pavlík místo střely bez přípravy z dobré pozice zvolil ještě kličku, se brzy proměnilo v jásot. Domácí bek poté nahodil kotouč do brankoviště, kde se odrazil přímo před Lukeše a ten ho okamžitě zametl do branky.

Elán domácích mohl brzy poté přetavit ve vedoucí trefu Černý. Jenže v přesilovce bombou z křídla, na niž Rybár nestačil zareagovat, rozezvučel jen tyč. Litvínov hrál následně pět na tři, celých 37 vteřin strávil v tlaku před Rybárem, jenže pak ujeli do přečíslení dva na jednoho Köhler s čerstvým Jarůškem, který naskočil zpět do hry z trestné lavice, a právě on překonal Januse. Ten měl ještě štěstí při Köhlerově teči nahozeného puku od modré čáry, který zastavil maskou.

Na konci 46. minuty byl blízko dnešnímu druhému zásahu Jarůšek, ale Janus byl proti. Hosté si však spravili brzy chuť - Litvínov špatně střídal, Picard v přesilovce nejprve bruslí přesměroval Kukumbergovu přihrávku a Janusem vyražený kotouč uklidil snadno do branky.

TŘETÍ ČTVRTFINÁLOVÉ ZÁPASY PLAY OFF HOKEJOVÉ EXTRALIGY

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 1:4 (0:1, 1:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 25. Lukeš (V. Hübl, F. Pavlík) - 12. Kukumberg (Dragoun, Džerinš), 28. Jarůšek (Köhler), 49. Picard (Kukumberg, Džerinš), 59. T. Knotek (Rybár). Rozhodčí: Bulanov (Rus.), Souček - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 6011 (vyprodáno). Stav série: 1:2.

Litvínov: Janus - Sörvik, Kubát, Gula, F. Pavlík, K. Pilař, Z. Sklenička, Frolo - Gerhát, V. Hübl, Lukeš - M. Hanzl, R. Hanzl, J. Černý - M. Hořava, K. Reichel, Trávníček - Jurčík, Válek, J. Doležal. Trenéři: Rulík a D. Stránský.

Hradec Králové: Rybár - Gregorc, Dietz, Štajnoch, Newton, Pláněk, Vydarený, Pavlas - Jaroslav Bednář, Kukumberg, Dej - Jarůšek, Džerinš, Picard - Köhler, T. Knotek, Šimánek - Nedvídek, Dragoun, R. Pavlík. Trenéři: V. Sýkora, P. Hynek a T. Martinec.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 4:3 v prodl. (1:3, 2:0, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Haščák (Vincour, V. Němec), 24. Krejčík (H. Zohorna, Haščák), 35. J. Hruška (M. Kvapil, Vincour), 61. Haščák (V. Němec) - 2. Uher (J. Mikuš), 3. Gernát (Forman, Vrána), 11. Vrána (J. Hlinka, Pech). Rozhodčí: Hradil, Hodek - Brejcha, Suchánek. Vyloučení 6:7, navíc Barinka (Sparta) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 7700 (vyprodáno). Stav série: 3:0.

Brno: Čiliak - O. Němec, Krejčík, Kováčik, Gulaši, Bartejs, Malec - H. Zohorna, J. Hruška, M. Kvapil - Haščák, V. Němec, Zaťovič - Mallet, Nečas, J. Káňa - Vincour, L. Čermák, Dočekal - Vondráček. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný, Haken a Pešout.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, J. Mikuš, Gernát, Švrček, Eminger, Barinka - Řepík, Vrána, J. Hlinka - Forman, Hlaváč, Buchtele - Ihnacak, Pech, Kumstát - Uher, Cingel, Klimek. Trenéři: Kalous, Veber a Moták.

Brzy poté uháněl na Januse osamocený Bednář, ale nedal. Východočechy to však nemuselo mrzet; cennou výhru, díky níž vrátili na svou stranu výhodu domácího prostředí, si už nenechali vzít. I proto, že necelé dvě minuty před závěrem základní hrací doby neuspěl ve velké šanci Černý a na druhé straně trefil prázdnou domácí branku Knotek.

Haščák posunul gólem v prodloužení Kometu k mečbolu

Hokejisté Komety Brno porazili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy na domácím ledě Spartu 4:3 v prodloužení, v sérii vedou 3:0 a vybojovali si postupový mečbol. O výsledku rozhodl po 44 sekundách prodloužení Marcel Haščák.

Stejně jako v prvních dvou zápasech získala i tentokrát Sparta v první třetině náskok, v závěru ale nestačila čelit tlaku soupeře. Série pokračuje v sobotu od 17:00 čtvrtým zápasem opět v Brně.

Do sestavy Komety se vrátil uzdravený kapitán Čermák a po jednozápasové přestávce také Vincour, naopak nečekaně vypadl ze sestavy Martin Erat. Trenér Sparty Kalous přeházel s výjimkou prvního útoku zbývající tři řady a místo Kudrny dostal poprvé v play off příležitost Hlaváč.

V divokém úvodu Sparta zaskočila Kometu dravostí a agresivitou v osobních soubojích. Po druhém střídání skončil zápas pro útočníka Káňu, který si po nárazu do mantinelu poranil ruku.

Sparta se dostala do velkého tlaku, který jí vynesl v průběhu pouhých 48 sekund dvougólový náskok. Už ve 2. minutě otevřel skóre Uher a vzápětí překonal Čiliaka Gernát.

Na tvrdou hru na hranici pravidel ale Sparta doplácela častými vyloučeními a nabídla soupeři dvě přesilovky pět na tři v délce 31 a následně 47 sekund. Druhou početní výhodu Kometa využila, když Vincourovu střelu tečoval před brankářem Pöpperlem Haščák.

Bojovně naladěná Sparta ale pokračovala v náporu a zužitkovala hned první přesilovku. Při vyloučení Zaťoviče hosté dokonale rozebrali domácí obranu a v 11. minutě Vrána přidal třetí gól Pražanů.

Z počátečního šoku se Kometa vzpamatovala až ve druhé třetině, v níž převzala iniciativu. Cestu ke srovnání skóre nastartoval ve 24. minutě obránce Krejčík, který po Zohornově přihrávce trefil horní růžek branky Sparty. V 25. minutě neproměnil Nečas trestné střílení.

Kometa přitvrdila hru, diktovala tempo a dostávala se častěji k zakončení. V 35. minutě při přesilovce vybojoval Vincour v rohu kluziště kotouč a po Kvapilově přihrávce volný Hruška vyrovnal. V oboustranně rychlém hokeji spoléhala Sparta na protiútoky, v koncovce si ale neporadila s brankářem Čiliakem.

V bouřlivé kulise se Kometa snažila i ve třetí třetině o útočnou hru, všechny střely ale stačil pochytat brankář Pöpperle. Sparta se dostala do tlaku ve dvou přesilovkách, v koncovce byla ale bezradná.

Rozuzlení dramatu padlo už po 44 sekundách prodloužení. Při protiútoku Komety našel Vojtěch Němec přesnou přihrávkou volného Haščáka, který prostřelil Pöpperleho.