6. září 2007 18:22 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Horváth zaplatí za 'hajlování' 200 tisíc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 89Diskuse
Inkriminovaný moment | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inkriminovaný moment | foto: ČT24Reprofoto

PRAHA Gesto sparťanského záložníka Pavla Hortvátha nezůstalo bez trestu. Hráč, který během utkání 4. ligového kola na Žižkově zdvihl pravici způsobem připomínajícím fašistický pozdrav, musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun.

Disciplinární komise fotbalového svazu rozhodla o peněžitém trestu na svém dnešním zasedání s tím, že Horváth znevážil jméno fotbalu.
Komise měla k dispozici kvalitnější televizní záznam a především znalecký posudek odborníka na extremismus Miroslava Mareše. Podle něj Horváth použil vizuální část hajlování, což bylo pro disciplinárku při rozhodování klíčové. "Znalec vyloučil nesnášenlivost a extremismus, ale je vysoce pravděpodobné, že se Horváth dopustil části nacistického hajlování. Zřejmě předpokládal, že fanoušky, v jejichž řadách jsou nejspíš vyznavači extremismu, pobaví a že budou klidnější," citoval nejzásadnější část expertizy šéf disciplinárky Alexander Károlyi.

Komise podle něj přihlédla i k vyjádření dalších přizvaných stran. Zasedání se účastnil i technický delegát Jan Lávička, který do zprávy po utkání inkriminovaný incident s pokynutím ruky nezařadil. "Z mého pohledu jsem měl Horvátha zády, viděl jsem jen, jak nějak pohybuje rukama. Vůbec by mě nenapadlo, že jde o fašistické gesto, proto jsem to do zápisu ani neuváděl. Spíš šlo z mého pohledu o pozitivní reakci, Horváth se snažil uklidňovat rozvášněný dav," řekl Lávička.

Horváth se od jakékoliv spojitosti s fašismem distancoval. "Šel jsem tam s úmyslem uklidnit fanoušky. Ten moment jsem si ani nevybavoval, až když se to potom objevilo v médiích. Musím vyloučit, že by se jednalo o jakékoliv gesto s nějakým podtextem. Ani to gesto neumím pořádně udělat," tvrdil Horváth. "Omluvil jsem se za to, jestli jsem někomu nevědomky ublížil. Mrzí mě to," pokračoval sparťanský záložník.

Na zasedání komise Horvátha doprovodil sparťanský mluvčí Lukáš Přibyl, který zdůraznil, že Sparta aktivně bojuje proti projevům extremismu. "Naše aktivity vysoce překračují fotbal. Vystupujeme proti rasismu a podobným projevům na veřejnosti, pořádáme besedy ve školách," řekl Přibyl s tím, že k tomu by měla komise přihlédnout. Disciplinárka však o chvíli později vynesla nečekaně vysoký ortel. "Ztotožnili jsme s názorem znalce, že Horváth bohužel užil nacistické gesto hajlování. Takové projevy v našem fotbale rozhodně nechceme trpět, a proto jsme se rozhodli pro pokutu ve výši 200 tisíc," uvedl Károlyi.

Jde o nejvyšší trest pro jednotlivce za dobu, co je Károlyi ve funkci předsedy disciplinární komise. Horváth mohl dostat pokutu až 500.000 korun. "Jedná se o výjimečný trest ve výjimečné záležitosti, kterou tu snad už nebudeme řešit. Je potřeba si uvědomit, že prostě nechceme žádná gesta, která by byť jen evokovala extremismus nebo rasismus," prohlásil šéf disciplinárky důrazně.

"
ČTK
  • 89Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz