Horner se stal na Vueltě nejstarším vítězem etapy, Kreuziger stoupá

Tour de France

18:51aktualizováno  19:54
LOBEIRA (Španělsko) - Třetí etapu cyklistické Vuelty vyhrál americký veterán Chris Horner a vystřídal v čele závodu Itala Vicenza Nibaliho. Roman Kreuziger dnes dojel jako nejlepších z Čechů na 22. místě se ztrátou 13 sekund na vítěze a dál mu patří průběžná devátá příčka. Jedenáctý zůstal Leopold König, který dorazil ve stejném čase jako šestadvacátý.

Roman Kreuziger foto: ČTK

Horner nasadil k útoku v posledním kilometru závěrečného stoupání třetí kategorie a přehnal se kolem Itala Ivana Santaromity, jenž se pokusil o trhák chvíli před ním. V 41 letech a 307 dnech se člen stáje RadioShack stal nejstarším vítězem individuální etapy na některé z Grand Tour a zároveň nejstarším lídrem. "Závěr byl hodně rychlý. Věděli jsme, že se to může nadělit. Já chytil malinkou díru, zůstal jsem tam se Sánchezem. Ale nejdůležitější je, že Roche a Majka neztratili skoro nic. Já měl za úkol přečkat první těžké dny, což se podařilo. Uvidíme, jak se budu dál rozjíždět," uvedl Kreuziger po etapě, v níž došlo k několika pádům.

Americký cyklista Christopher Horner

"Etapa byla hodně větrná a nervózní. My jsme byli pořád v první skupině a naštěstí jsme se pádům skoro vždycky vyhnuli. Jen jednou zůstal na chvíli vzadu Majka a jediný, kdo spadl, byl Oliver Zaugg. Ale nic vážného se mu nestalo." Horner dokázal triumfovat na jednom ze tří největších etapových závodů poprvé v kariéře a vynahradil si dosud smolnou sezonu, kterou mu pokazilo téměř půlroční zranění kolena. Kvůli němu přišel také o Tour de France, ale po dlouhé pauze se vrátil ve výborné formě. Před dvěma týdny vybojoval první letošní vítězství na závodě Kolem Utahu, v němž obsadil celkové druhé místo.

Díky bonifikaci oblékl Horner červený trikot lídra

Díky bonifikaci oblékl Horner červený trikot lídra a vede o šest sekund před Nibalim, který dokončil etapu na jedenácté příčce s odstupem šesti sekund. "Přijel jsem sem ve výtečné formě a letošní trať mi sedí. Cítím se silný," pochvaloval si Horner v cíli etapy, v které za ním skončili vítěz Vuelty z roku 2009 Alejandro Valverde a další Španěl Joaquím Rodríguez, třetí muž letošní Tour de France. "Mým cílem je skončit co nejvýš v celkovém pořadí. Už jsem vyhrál Kolem Baskicka (2010) a věřím, že mohu zvítězit i na Vueltě," prohlásil.

Etapovým triumfem překonal veteránský rekord Belgičana Pina Ceramiho, jenž dokázal vyhrát na Tour de France v roce 1963 dva měsíce po svých 41. narozeninách. Dosud nejstarším vedoucím jezdcem na Grand Tour byl Ital Andrea Noe, jenž měl růžový trikot na Giru d'Italia 2007 v 38 letech. Valverde litoval, že se mu nepovedlo vyhrát. "Je to škoda, ale dobré je, že jsem nasbíral bonusy," konstatoval šestý muž průběžné klasifikace.

Cyklistický závod Vuelta - 3. etapa

Vigo - Mirador de Lobeira (179,8 km): 1. Horner (USA/RadioShack) 4:30:18, 2. Valverde (Šp./Movistar), 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 4. Urán (Kol./Sky), 5. Martin (Ir./Garmin), 6. Mollema (Niz./Belkin), 7. Scarponi (It./Lampre) všichni -3, 8. Zubeldia (Šp./RadioShack), 9. Roche (Ir./Saxo-Tinkoff), 10. Basso (It./Cannondale) všichni -6, ...22. Kreuziger (Saxo-Tinkoff), 26. König oba -13, 71. Bárta (Netapp-Endura) -1:37, 146. Štybar (Omega Pharma-Quick Step) -6:24.

Průběžné pořadí: 1. Horner 9:37:40, 2. Nibali (It./Astana) -8, 3. Roche -14, 4. Zubeldia -16, 5. Kiserlovski (Chorv./RadioShack) -23, 6. Valverde -24, 7. Urán -25, 8. Majka (Pol./Saxo-Tinkoff) -38, 9. Moreno (Šp./Kaťuša) -44, 10. Kreuziger, 11. König oba -45, ...72. Bárta -9:24, 121. Štybar -16:19.