2. června 2016 18:00 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda v Riu 2016

‚Honili jsme se na nic a utratili miliony‘. Sáblíková může přijít o hry v Riu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 12Diskuse
Martina Sáblíková si sice místo v Riu vyjela, možná tam ale vůbec nepojede. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martina Sáblíková si sice místo v Riu vyjela, možná tam ale vůbec nepojede. | foto: Reuters

PRAHA Ta zpráva byla pro mnohé šokující. Česká republika nemá žádné místo pro časovku žen na olympijských hrách v Riu. V konečném seznamu kvalifikovaných zemí, který ve čtvrtek vydala Mezinárodní cyklistická unie, Česko nefiguruje. Tím by se zavřely olympijské dveře i pro Martinu Sáblíkovou.

Sáblíková loni na mistrovství světa v Richmondu splnila podmínku startu v Riu, když se v časovce umístila do 10. místa v redukovaném pořadí zemí. Tyto země měly mít dle všech indicií jisté jedno místo v časovce na olympijských hrách 2016.

Dalších patnáct účastnic časovky pak mělo být určeno na základě světového žebříčku zemi k 31. květnu 2016, který současně rozhodl také o obsazení silničního závodu žen.

V tomto žebříčku figuruje Česko až na 46. místě, tedy daleko za postupovými pozicemi.

Česko bylo vyšachováno ze hry

Činitelé Českého olympijského výboru, Českého svazu cyklistiky i sama závodnice a její kouč však byli klidní, post pro olympiádu v Riu považovali za jistý na základě umístění z mistrovství světa.

Česku toto místo přidělovaly i předběžné seznamy účastníků her, které byly publikovány na cyklistických i jiných serverech.

Tím větší šok přineslo včerejší oficiální komuniké UCI, které zveřejnilo rozdělení míst pro ženskou silniční cyklistiku na hrách v Riu.

Česko v něm podle očekávání není uvedeno v silničním závodě, jenže zároveň ani v časovce! Přitom v té je naplněn maximálně možný počet 25 míst.

„Všichni Martině gratulovali“

„Honili jsme se na nic a utratili miliony na přípravu,“ konstatoval trenér Petr Novák, když se zprávu dozvěděl.

Stanislav Kozubek, generální sekretář Českého svazu cyklistiky, se informaci o chybějícím místě dozvěděl od redakce.

A pak udiveně reagoval: „To místo tam jednoznačně mělo být. Prvních deset zemí z časovky v Richmondu ho má přece zaručené. Nedokážu si to vysvětlit. Požádáme UCI o vysvětlení.“

„V životě by mě nenapadlo, že by něco takového mohlo nastat. I ostatní země si vyložily pravidla stejně jako my, všichni nám k postupu Martiny gratulovali.“

„Pravidla se dají vykládat oběma směry“

Marián Stětina, prezident českého svazu, je právě v těchto dnech na zasedání v sídle UCI v Aigle. „Sedím na schůzi, nic nevím,“ reagoval nejprve. Vzápětí se odešel zeptat na podrobnosti Matthewa Knighta, šéfa silniční komise UCI. Ale o moc chytřejší se nevrátil.

„Bylo mi řečeno, že se na to ještě jednou podívá a pošle české asociaci oficiální stanovisko.“

Kamenem úrazu může být v kvalifikačních kritériích UCI věta, podle které aktérky časovky mají pocházet „z 67 závodnic, kvalifikovaných pro silniční závod“, s maximem dvou závodnic na zemi.

Martina Sáblíková v cyklistické časovce.
Cyklistka Martina Sáblíková.

Jenže následující tabulka pak určuje, že deset nejlepších zemí z časovky na MS má zaručené jedno místo i na hrách.

„Vše musí být určeno podle kvalifikačních kritérií, které UCI přijala. Detailně je ale v každé disciplíně neznám,“ uvedl Stětina.

Kozubek připouští, že kritéria jsou napsána nejednoznačně.

„Dají se totiž často vykládat dvěma směry. Také dráhaři do poslední chvíle nevěděli, jak to přesně bude. Dokonce ani britští funkcionáři, kteří by měli anglicky napsaná kritéria pochopit nejlépe, nám je nebyli schopni jednoznačně vyložit.“

  • 12Diskuse
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!