Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Holuša v Paříži vylepšil český rekord na 1500 m, poprvé v životě běžel pod 3:33

21:03
Paříž - Jakub Holuša překonal na Diamantové lize v Paříži český rekord v běhu na 1500 metrů. Třicetiletý mílař pražské Dukly skončil pátý v čase 3:32,85, svůj předloňský rekordní výkon z Monaka zlepšil o 51 setin sekundy.

Jakub Holuša foto: Reuters

„Cítil jsem se skvěle, poslední tři týdny na soustředění ve Svatém Mořici byly kvalitní. Chtěl jsem to rozběhnout rychle, abych věděl, jak na tom jsem. Na čas jsem nemyslel, chtěl jsem běžet na pořadí. Běželo se mi asi nejlíp v životě,“ uvedl Holuša na facebooku Top Athletics.

Holuša přitom po vleklých zdravotních problémech vstoupil do venkovní sezony až na začátku června. Při premiérovém letošním startu na pražském Odložilově memoriálu doběhl třetí a časem 3:36,98 s přehledem splnil limit pro ME v Berlíně.

Pátý muž z loňského MS v pařížském finiši o dvě setiny porazil Nora Filipa Ingebrigtsena, úřadujícího mistra Evropy. Díky tomu je Holuša na prvním místě letošních evropských tabulek. Zvítězil favorizovaný Keňan Timothy Cheruiyot, jenž se o 29 setin dostal pod hranici tří a půl minuty.

„Mým záměrem bylo být blízko nejlepších Evropanů, především Ingebrigtsena. I když se zdálo, že v posledním kole zaostávám, jen jsem plynule pokračoval ve svém tempu s úmyslem zabrat na posledních 200 metrech. To také přesně vyšlo. Neměl jsem krizi, naopak ještě cítím rezervy,“ dodal Holuša, jenž před ME chce běžet ještě na mítincích Diamantové ligy v Rabatu a v Monaku.

Abderrahman Samba z Kataru vyhrál v Paříži běh na 400 metrů překážek za 46,98 sekundy. Jako druhý atlet v historii se dostal pod hranici 47 vteřin, od světového rekordu Američana Kevina Younga z roku 1992 ho dělily dvě desetiny.

Dvaadvacetiletý Samba letos posunul rekord Diamantové ligy na 47,41 sekundy. Rychlejší než on byl v sezoně jen devatenáctiletý Rai Benjamin z Antiguy, který na americkém univerzitním šampionátu časem 47,02 vyrovnal výkon legendárního Edwina Mosese a dosud se s ním dělil o druhé místo historických tabulek.

Samba v Paříži vyhrál o 56 setin před Kyronem McMasterem z Britských Panenských ostrovů, třetí byl úřadující mistr světa Nor Karsten Warholm. Benjamin v Paříži běžel dvoustovku, která na tomto mítinku nebyla diamantovou disciplínou, a skončil druhý v osobním rekordu 19,99.

Jihoafrická běžkyně Caster Semenyaová vyhrála osmistovku časem 1:54,25 a zařadila se na čtvrté místo historických tabulek. Na 35 let starý světový rekord Jarmily Kratochvílové ztratila 97 setin sekundy, osobní maximum z loňského MS v Londýně si vylepšila bezmála o vteřinu.

Výšce opět kralovala Ruska Maria Lasickeneová, která posunula nejlepší výkon roku na 204 cm a připsala si 44. vítězství za sebou. Druhá skončila mistryně světa a olympijská vítězka v sedmiboji Nafissatou Thiamová z Belgie, která překonala 197 cm. Stovku vyhrál Američan Ronnie Baker, který časem 9,88 vyrovnal nejlepší světový výkon roku krajana Noaha Lylese.