Vrbata zpečetil výhru Vancouveru. Edmonton přesekl černou šňůru proher

7:40
NEW YORK - Hokejový útočník Radim Vrbata vstřelil v úterním utkání NHL svůj čtrnáctý gól v sezoně a přispěl k výhře Vancouveru 3:1 na ledě San Jose. Třiatřicetiletý rodák z Mladé Boleslavi bodoval potřetí z posledních čtyř zápasů a byl vyhlášen první hvězdou večera.

Brankář „Žraloků“ Alex Stalock (32) nevybral střelu Radima Vrbaty. foto: ČTK

Střelecký účet zápasu otevřel už ve 4. minutě nováček v dresu Vancouveru Bo Horvat, ve stejné fázi druhé třetiny přidal Jannik Hansen druhou branku, která byla nakonec vítězná.

Vrbata se prosadil ve 28. minutě, kdy náhradní gólman Sharks Alex Stalock, který nastoupil poprvé od 11. prosince, nezkrotil lapačkou jeho střelu zápěstím z levého kruhu pro vhazování. Český kanonýr zvýšil vedení Canucks na 3:1 a uzavřel skóre večer.

Asistenci u Vrbatova gólu si připsali jeho parťáci z útočné formace Daniel a Henrik Sedinové.

„San Jose je soupeř, s nímž bojujeme o postup do play off. Věděli jsme, že je to velmi důležitý zápas. Ten minulý proti Anaheimu naší lajně moc nevyšel a chtěli jsme dnes podat lepší výkon. Ráno jsme si proto dali dobrovolný trénink, abychom se ujistili, že jsme na utkání dobře připraveni. A vyplatilo se to,“ radoval se Vrbata.

Ten skóroval jen tři minuté poté, co domácí útočník Joe Thornton z trestného střílení snížil na 1:2. Stejnou možnost měl už v první třetině za stavu 0:1 další kanonýr domácích Joe Pavelski, ale trefil jen břevno.

„Dvě trestná střílení, to je celkem divočina. Čekal jsem, kdy bude následovat třetí, protože všechny věci přece přicházejí po třech,“ žertoval brankář Vancouveru Ryan Miller, který pochytal 31 střel.

San Jose si připsalo první porážku na domácím ledě po sérii osmi výher a celkově prohrálo už potřetí v řadě.

Sestřih z utkání San Jose - Vancouver

Naopak čtvrté vítězství za sebou vybojovali hokejisté Montrealu, kteří uspěli 2:1 po nájezdech na ledě Floridy a vyhoupli se do čela Východní konference.

Hlavním strůjcem úspěchu byl brankář Dustin Tokarski, který dostal výjimečně přednost před tradiční oporou Canadiens Careym Pricem. Pětadvacetiletý gólman, jenž se objevil v brance po více než měsíční odmlce, pochytal 36 z 37 střel i všechny tři penalty a byl zvolen první hvězdou večera.

„Neuvěřitelné. Vypadalo to, jakoby byl v brance Carey,“ žasl nad výkonem Tokarskiho útočník Lars Eller. „Odvedl dobře svou práci a ještě přidal něco navíc. Všichni v kabině jsme z něj měli radost,“ doplnil Eller.

Tokarski dlouho držel čisté konto i naději na výhru už v základní hrací době. Kapituloval až v 59. minutě, kdy obrana hostů nechala na chvilku volného mezi kruhy Nicka Bjugstada a ten pohotovou střelou zavěsil.

O výhře Montrealu rozhodl až v rozstřelu P. A. Parenteau, který v letošní sezoně proměnil čtyři ze šesti nájezdů a všechny byly vítězné. „Zase použil ty své kouzelné ruce. A získal pro nás další důležitý bod, který může mít na konci základní části velkou cenu,“ řekl kouč Michel Therrien.

Černou šňůru devíti porážek přerušili hokejisté Edmontonu. V duelu s Los Angeles sice v posledních deseti minutách třetí třetiny přišli o dvoubrankový náskok, nakonec ale vybojovali výhru 3:2 po samostatných nájezdech. Jediným úspěšným střelcem v rozstřelu byl ve čtvrté sérii David Perron.

Výsledky NHL

Florida - Montreal 1:2sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)

Branky: 59. Bjugstad - 39. Gallagher, rozh. nájezd Parenteau. Střely na branku: 37:34. Diváci: 19.614. Hvězdy utkání: 1. Tokarski, 2. Parenteau (oba Montreal), 3. Luongo (Florida).

San Jose - Vancouver 1:3 (0:1, 1:2, 0:0)

Branky: 25. J. Thornton z trestného střílení - 4. Horvat, 24. Hansen, 28. Vrbata. Střely na branku: 32:21. Diváci: 17.562. Hvězdy utkání: 1. Vrbata, 2. Miller (oba Vancouver), 3. J. Thornton (San Jose).

Edmonton - Los Angeles 3:2sn (1:0, 1:0, 0:2 - 0:0)

Branky: 5. Hendricks, 30. Nugent-Hopkins, rozh. nájezd Perron - 51. Doughty, 58. Muzzin. Střely na branku: 21:39. Diváci: 16.839. Hvězdy utkání: 1. Scrivens (Edmonton), 2. Doughty (Los Angeles), 3. Hendricks (Edmonton).

Nashville - St. Louis 3:2 (1:0, 1:2, 1:0)

Branky: 19. a 50. Weber, 37. Bourque - 21. Butler, 35. Oshie. Střely na branku: 47:28. Diváci: 17.401. Hvězdy utkání: 1. Weber, 2. Bourque, 3. O. Jokinen (všichni Nashville).

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...