Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto

Hokejový Tipsport Cup vyhrála Plzeň, finále rozhodl Straka

19:46
PLZEŇ - Hokejisté Plzně vyhráli letní Tipsport Hockey Cup po vítězství nad prvoligovým Znojmem 3:2 v prodloužení. Orli dnes na ledě favorita vedli, v závěru základní hrací doby zachránili remízu, ale ve prospěch Západočechů nakonec rozhodl v čase 61:49 v přesilové hře kapitán Martin Straka. Vítěz duelu si připsal prémii půl milionu korun.

Šestý zápas čtvrtfinále play off hokejové extraligy Bílí Tygři Liberec - Plzeň 1929 skončil pro Plzeň špatně foto: ČTK

Od úvodních minut finálového klání bylo dobře patrné, že jde o souboj předního extraligového týmu s prvoligovým a zdálo se být jen otázkou času, kdy Západočeši poprvé pokoří gólmana Horčičku. Jako první vážněji zahrozil na konci druhé minuty Stránský, ale Horčička úspěšným zákrokem načal své velké představení.

Indiáni měli i další šance a jen sporadicky pouštěli Znojmo z jeho obranného pásma, takže první zajímavější příležitost ohrozit gólmana Přikryla měli hosté až v polovině úvodní části při přesilovce. Hamanovo zakončení ovšem skončilo pod Přikrylovým betonem. Na konci 16. minuty našel Straka parádně Langfelda, ten ale mířil vedle. Nejblíže úvodní trefě byl nakonec hostující Říha, který ještě před přestávkou trefil tyč.

Plzeň začala náporem i druhou třetinu a záhy jeli Stránský s Dvořákem v přečíslení dvou na jednoho, Stránský vzal koncovku na sebe a proti Horčičkovi neuspěl. Ve 25. minutě hráli domácí přesilovku, v níž Langfeld nabil Strakovi, ale Horčička se proti jeho ráně stihl v brance včas přesunout a pohotově zasáhl.

Těsně před polovinou základní hrací doby si na znojemském gólmanovi vylámal zuby i další zkušený útočník domácích Vlasák. Poté byl však vyloučen Kovář, a přestože Orli se za celé dvě minuty nedokázali pořádně usadit v útočném pásmu, devět vteřin po skončení početní výhody je poslal do překvapivého vedení Hradecký.

Plzeňský brankář Tomáš Pöpperle.

Hned v úvodu třetího dějství měl jedinečnou šanci na vyrovnání Lammers, proti byl však znovu bravurní Horčička. Na konci 42. minuty už se favorit dočkal. Horčička sice zlikvidoval dvě střely v rychlém sledu, ale na Johnsonovu bekhendovou dorážku již dosáhnout nemohl. Ve 48. minutě Plzeň vedla; do střelecké pozice si vybruslil Martin Heřman a trefil se pod horní tyčku.

Vedení favorita nemuselo mít dlouhého trvání nebýt skvělého zákroku Přikryla, který se v 51. minutě vyznamenal vleže proti Berounovi. Na začátku 59. minuty po Pláškově bekhendu dokonce pomohla Plzni tyč a Znojmo nadále zvyšovalo obrátky, k čemuž přispěla i power play, k níž Orli sáhli 40 vteřin před vypršením základní hrací doby. Jejich odvaha přinesla ovoce o 20 sekund později, kdy vyrovnal Vrba.

Muselo se prodlužovat a hned v úvodu fauloval Haman Jeřábka, takže domácí hráli výhodnou přesilovku čtyři na tři. Horčička sice chvíli odolával, ale pak si domácí lavička vyžádala oddechový čas, aby elitní formace nasbírala sílu a mohla pokračovat v přesilovce. Krátce po zahájení hry předložil Vlasák puk Strakovi a ten vypálil přesně k tyči.

Finále Tipsport Cupu

HC Plzeň 1929 - Orli Znojmo 3:2 v prodl. (0:0, 0:1, 2:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 42. Johnson (Lammers), 48. M. Heřman, 62. Straka (Vlasák, Langfeld) - 37. Hradecký (Plášek), 60. Vrba (Lattner). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Charvát, Pouzar. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 3432.

Plzeň: Přikryl - Jeřábek, Modrý, Slaney, Jiří Hanzlík, Dresler, Frolo, Hucl - Langfeld, Straka, Vlasák - Lammers, Jan Kovář, Johnson - Stránský, M. Heřman, Dvořák - Vostřák, Obdržálek, J. Heřman - Petruška. Trenéři: Jelínek a Razým.

Znojmo: Horčička - Štach, Lattner, Kania, Klimeš, Kolafa, David - Videlka, Haman, Říha - Plášek, Hradecký, Beroun - Vrba, Podešva, Staněk. Trenéři: Soudek a Kastner.