Hokejový šok: Dánové smetli neškodné Slováky vysoko 6:0

16:51aktualizováno  22:40
KOLÍN NAD RÝNEM/MANNHEIM/PRAHA - Jinak než senzací nelze nazvat vystoupení podceňovaných dánských hokejistů v utkání s výběrem Slovenska. Seveřanům totiž stačilo jen úvodních čtrnáct minut, aby svému sokovi nasázeli šest gólů a překvapili celý hokejový svět. V dalším průběhu střetnutí už branky nepadly. V druhém odpoledním zápase pak Kanada přehrála Norsko 12:1.

Smutní hokejisté Slovenska foto: Reuters

Pozápasové ohlasy

"Ještě není všemu konec. Tohle je turnaj a to je na tom dobré," řekl bek Ivan Majeský. "Proti Finům však musíme hrát mnohem lépe v obraně a snad se nám podaří dát i nějaké góly," dodal.

"Těžko říct, čemu připsat takovou prohru. Dánové však nedali žádné náhodné góly. Měli jsme útlum a najednou to bylo už 0:6," uvedl Dominik Graňák.

"Skončili jsme druzí v základní skupině, ale i tak jsme měli oproti soupeři nevýhodu," stěžoval si kouč Slovenska Glen Hanlon (Dánové skončili třetí ve skupině, ale hráli naposledy ve středu, zatímco Slováci ve čtvrtek večer).

"Hned na začátku jsme je zabili. Vlétli jsme na to a vypadalo to, že všechno končí v síti. Vyměnili brankáře, ale my jsme makali dál. Měli jsme ve všem navrch a oni se nedostávali ani ke střele na naši branku," řekl dánský kapitán Jesper Damgaard.

"Bylo to fantastické. Byli jsme před utkáním velkým outsiderem, ale teď je to opravdu nádherný pocit," pochvaloval si obránce Alexander Sundberg.

"Odehráli jsme skvělou první třetinu a potom už zápas jen kontrolovali. Toto byl pro další vývoj skupiny klíčový duel, který před námi otevírá šanci na čtvrtfinále. Věřím, že nyní můžeme hrát mezi nejlepší osmičkou," uvedl trenér Dánska Per Bäckman.

Kanadský kouč Glen Hanlon nejprve sportovně ocenil výkon soupeře. "Musím poblahopřát Dánsku k vítězství i dobrým výkonům na turnaji. Naši hráči nezabalili zápas i přes špatný vývoj a dohráli ho se ctí. Dánové mají velmi dobrý tým."

Hráči v červených dresech vyhnali prvního gólmana Slováků Budaje z brány po necelých pěti minutách, aniž by si vůbec sáhl na kotouč. V čase 1:05 dělovkou otevřel skóre zápasu Regin, o tři minuty později využil přesilovku pět na tři Larssen a za dalších dvacet vteřin se radoval ze své první branky na mistrovství Christensen.

Novému muži mezi tyčemi Staňovi vydržel čistý štít jen do 11. minuty, kdy musel k radosti střelce Madsena lovil puk ze sítě poprvé. O malou chvíli později byl nucen provést stejný pohyb znovu. Z gólu se radoval tentokrát Green.

Další úspěšný zářez pak zaznamenal Lassen. Střelou od modré čáry uzavřel skóre první třetiny na 6:0. Úvodní dějiství tak vejde do dějin obou zemí jako rekordní v historii.

Do druhé třetiny vlétli Slováci v mnohem lepším světle (v horším to snad již ani nešlo) a několikrát zle zatopili dánské obraně.

Ta ale v čele s mladým gólmanem Galbraithem odolala i několika nebezpečně vyhlížejícím závarům v prostoru vlastního brankoviště. Probuzející se slovenští hokejisté na čestný úspěch čekali ve druhé dvacetiminutovce marně.

Závěrečné dějství rovněž branky nepřineslo, přestože celek tahající za kratší provaz pokračoval v aktivní hře a na polovinu soupeře se tlačil o poznání častěji.

ZÁPAS DÁNSKO 6:0 SLOVENSKO:

Dánové tedy po překvapivé výhře nad Finskem a USA získali cenný skalp v podobě jasného vítězství nad dalším favorizovaným celkem a rázným krokem se příblížili k postupu do čtvrtfinále mistrovství světa.

Zápasy osmifinálové skupiny MS

Slovensko - Dánsko 0:6 (0:6, 0:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 2. Regin (Boedker, D. Nielsen), 5. Larsen (Damgaard, Regin), 5. Christensen II (Green, Regin), 11. Madsen (D. Nielsen, Eller), 13. Green (Degn), 14. Lassen (Eller, Madsen).

Rozhodčí: Hansen (Nor.), Lärking (Švéd.) - Eglitis (Lot.), Kalivoda (ČR). Vyloučení: 7:1. Využití: 0:3. Diváci: 4442.

Souběžně hrané utkání mezi Kanadou a Norskem se neslo v podobném duchu, ovšem výběr javorového listu si většinu branek rozložil až do druhé a třetí třetiny.

V té první se severské mužstvo nečekaně ujalo vedení, přesnou střelou do růžku Masonovy branky zaznamenal úvodní gól střetnutí Holös. To však bylo ze strany Norů všechno. Ve 14. minutě totiž srovnal Kane a započal velký obrat...

V čase 23:51 zvýšil na 2:1 Perry a mezi 34. a 40. minutou přidali zámořští hokejisté dalších šest branek. Debakl neunesl kapitán Norska, který napadl provokatéra Downieho a musel se předčasně pakovat pod sprchy.

Jak skončilo dějství druhé, tak začalo třetí. Hned v jeho úvodu totiž devátý zásah přidal Eberle a nedlouho poté se údaj s brankami Kanady rozrostl zásluhou Tavarese na dvojciferné číslo. Na letošním šampionátu vůbec poprvé. Štastný střelec navíc o chvíli později zkompletoval hattrick a gólový účet střetnutí devět minut před koncem dopsal Duchene.

Kanada - Norsko 12:1 (1:1, 7:0, 4:0)
Branky a nahrávky: 14. Kane (M. Staal), 24. Perry (Russell, Whitney), 34. Giordano (Duchene, Eberle), 37. Tavares, 38. Peverley (Kane, Eberle), 39. Downie (Ott), 40. Whitney (Burns), 40. Kane (Eberle, Peverley), 41. Eberle (Peverley), 46. Tavares (Perry), 50. Tavares (Burns), 51. Duchene (Beauchemin, Whitney) - 2. Holös.

Rozhodčí: Baluška (SR), Levonen - Terho (oba Fin.), Brown (USA). Vyloučení: 4:3, navíc Jakobsen (Norsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 5:0. Diváci: 2670.