19. listopadu 2009 9:11 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Hokejový kouč Výborný chce obrat syna o body

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Pavel Hynek (vlevo) a vedle něj František Výborný. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Hynek (vlevo) a vedle něj František Výborný. | foto: Jan Beneš - www.sporting-photo.com

PRAHA Hokej jejich rodinu spojuje, nyní je však "rozdělil". Historicky nejúspěšnější trenér hokejové Sparty František Výborný dnes vytáhne jako trenér Českých Budějovic do boje proti synu Davidovi, kapitánovi Pražanů.

Duel je o to pikantnější, že Výborný senior ještě před třemi týdny působil na Spartě v roli asistenta trenéra. Poté, co byl spolu s hlavním koučem Pavlem Hynkem odvolán, zamířil právě na jih Čech.

"Už se těším. Upřímně musím říct, že mě těší, že se Spartě daří. Chceme v Praze urvat nějaké body, nebude to však jednoduché," dumal kouč Výborný.

Potkali se i na MS v Rize
Jaké to je koučovat mužstvo proti vlastnímu synovi, už dvakrát zažil. Poprvé na podzim 2004, kdy krátce vedl Pardubice.

"Tenkrát to myslím skončilo 2:2, tak bych stejný výsledek bral i nyní. Navíc doufám. že tentokrát rozhodneme v nájezdech," vtipkoval Výborný junior. "Byl to zvláštní zápas, moc dobře si ho pamatuji," dodal jeho otec,

Druhé měření sil proběhlo na mistrovství světa 2006 v Rize. Tehdy David Výborný přispěl jednou asistencí k porážce Slovinska 4:5 vedeného jeho otcem. "Tehdy jsme si hodně věřili, ale po pár minutách jsme už prohrávali 0:3," vzpomínal starší Výborný.

V dnešním souboji bude mít kouč Jihočechů v hledišti větší podporu. "Manželka teď fandí nám. Body totiž potřebujeme víc než Sparta," usmíval se Výborný.

V extralize se už střetlo několik otců trenérů se syny hráči. Když třeba koučoval Miloslav Hořava Znojmo, hrál za obranu Kladna jeho syn Petr.

Hned několikrát vyrukoval proti svému otci kapitán Slavie Josef Beránek. "Byl to vždy trochu 'jiný‘ zápas. Několikrát jsem si dokonce říkal, že bych tátovu týmu přál výhru, ale vybojovat si ji museli ti jeho kluci vždycky sami," usmíval se naganský šampion.

Podobně je na tom i další útočník Vladimír Vůjtek mladší. Kromě extraligy svého otce potkal i v ruské Superlize. A bylo to velmi prestižní klání. Na jaře 2003 totiž Vůjtkem otcem řízená Jaroslavl narazila ve finále na Čerepovec s Vůjtkem juniorem. "Táta je starší, tak jsme ho nechali vyhrát. Hlavní, že je titul v rodině," smál se "poražený" Vůjtek.

Zápasy tehdy hodně prožíval. "Byl to dost zvláštní pocit. Před každým utkáním jsme se vždycky ze srandy hecovali."

Přitom mohlo být všechno jinak a on mohl střílet góly za Jaroslavl. "Hodně o mě usilovali. S tátou jsme se však shodli, že by to nebylo ideální. Proč dávat Rusům záminku k nějakým řečem. Vždy, když pak vznikne nějaké problém, tak se na rodinné spojení poukazuje. Táta mě radši nabídl konkurenci," přiznal Vůjtek junior.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky