7:18aktualizováno  10:28
BUFFALO - Hokejový brankář Ondřej Pavelec ve svém jubilejním 200. utkání v NHL vychytal vítězství Winnipegu na ledě Buffala 2:1, když zneškodnil 29 z 30 střel.

Pravé křídlo Drew Stafford za Buffalo, obránce Ron Hainsey za Jets a gólman Ondřej Pavelec foto: Reuters

"Nevím, jestli je to číslo, které by se mělo nějak zvlášť slavit. Jsem každopádně rád za každý odchytaný zápas. Pokaždé se snažím podat co nejlepší výkon a pomoci týmu k vítězství. Jsem rád, že to dnes vyšlo," prohlásil pětadvacetiletý gólman z kladenské líhně. Jets v šestém zápase za sebou nedokázali vstřelit více než dvě branky, přesto ukončili sérii tří porážek. Do vedení dostal hosty už po 60 sekundách hry Bryan Little, druhý gól přidal na začátku druhé třetiny Andrew Ladd.

Pavelce překonal pouze Jason Pominville v poslední minutě prostřední části. Ve třetí třetině Jets svůj hubený náskok uhlídali, zejména díky Pavelcovi, jenž v posledních dvaceti minutách zastavil všech 11 střel. "Když po delší době zase vyhrajete, vrací vám to radost ze života. Všichni jsme to už uvítali, protože v posledních zápasech jsme byli dost ubozí," uvedl trenér Winnipegu Claude Noël.

Jeho tým v Buffalu zahájil šňůru pěti zápasů na hřištích soupeřů. V průběhu následujícího týdne čekají Jets zápasy na ledě Caroliny, Philadelphie, New Jersey a New Yorku Rangers. "Je to důležitá část sezony, budeme hrát proti těžkým soupeřům. Jednoho už jsme dnes dokázali porazit, vykročili jsme tedy pravou nohou," poznamenal Pavelec. Český brankář měl velkou radost z toho, že se svými spoluhráči dokázali vymazat nejproduktivnějšího hráče celé NHL Thomase Vaneka.

Rozsíval si v dresu Chicaga připsal asistenci

Rakouský útočník v 16 zápasech zaznamenal 25 bodů a s 12 góly je i nejlepším střelcem ligy. Proti Winnipegu se však neprosadil a vyšel bodově naprázdno ve čtvrtém z posledních pěti zápasů. "Jinak ale od začátku sezony předváděl neuvěřitelné výkony. Je to opravdu výjimečný hráč a je skvělé, že se nám proti němu povedlo zahrát," radoval se Pavelec. O vyrovnání rekordu NHL se postarali hokejisté Chicaga, kteří v dramatickém souboji i díky asistenci českého obránce Michala Rozsívala porazili Vancouver 4:3 po samostatných nájezdech.

Blackhawks ani v šestnáctém zápase od začátku sezony neprohráli v základní hrací době, což se v minulosti povedlo jen Anaheimu v ročníku 2006-07. "Je to pamětihodný úspěch," konstatoval trenér Joel Quenneville. "Hráči by na sebe měli být hrdí. Stejně jako na postavení v tabulce, které nám dává velmi dobrou výchozí pozici do zbytku zkrácené sezony," dodal. "Máme za sebou skvělý start, ale pořád je to jenom začátek," nepřeceňuje rekord brankář Ray Emery. "Takhle chcete hrát hlavně na konci sezony, kdy půjde o všechno."

Dva góly vítězů vstřelil slovenský útočník Marián Hossa, díky němuž vedlo Chicago po druhé třetině 3:1. Canucks se ale nevzdali a dvěma góly v závěru třetí třetiny vybojovali aspoň bod. V penaltovém rozstřelu však byli úspěšnější domácí, kteří si připsali třinácté vítězství. O nový rekord budou Blackhawks usilovat v pátek doma proti San Jose. Možná ale bez střelce Hossy, který úterní zápas nedohrál poté, co jej na začátku třetí třetiny srazil zezadu úderem do krku Jannik Hansen.

Sobotka ze St. Louis byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu

Pátou výhru v řadě vybojovali hokejisté Montrealu, kteří zvítězili 3:1 na ledě New York Rangers. A to přesto, že sehráli druhý zápas ve dvou dnech a v první třetině se zmohli jen na tři střely na branku. Jenže Rangers nebyli o nic aktivnější - vypálili jen pětkrát. "Byl to jeden z nejhorších zápasů, co jsem zažil. Z obou stran. Ale Montreal byl nakonec lepší a vyhrál zaslouženě," nechal se slyšet trenér Rangers John Tortorella.

Sérii sedmi porážek přerušilo San Jose výhrou 2:1 na ledě St. Louis. Rozhodující gól vstřelil sedm minut před koncem Tim Kennedy. Asistenci u jediného gólu Blues si připsal Vladimír Sobotka, jenž byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Hosté využili problémů soupeře, který kvůli poruše letadla přiletěl do St. Louis z Vancouveru, kde hrál předchozí utkání, až dvanáct a půl hodiny před úvodním buly - se čtrnáctihodinovým zpožděním. "Ty potíže s cestou, to byla smůla. Ale nemůžeme to brát jako výmluvu, že jsme prohráli," řekl brankář St. Louis Jake Allen. "Ale je pravda, že jsme neměli moc štěstí ani v zápase, při rozhodujícím gólu mi tam puk smolně propadl," litoval Allen.

Výsledky NHL:

Buffalo - Winnipeg 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky: 40. Pominville - 2. Little, 26. Ladd. Brankář ONDŘEJ PAVELEC odchytal za Winnipeg celý zápas, z 30 střel inkasoval 1 gól a úspěšnost zásahů měl 96,7 procenta. Střely na branku: 30:28. Diváci: 19.070.

New York Rangers - Montreal 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 33. Stralman - 39. Pacioretty, 42. Galchenyuk, 59. Diaz. Střely na branku: 25:18. Diváci: 17.200.

Ottawa - NY Islanders 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky: 27. Greening, 29. Benoit, 58. Dziurzynski - 43. Hamonic. Střely na branku: 26:38. Diváci: 18.595.

St. Louis - San Jose 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)
Branky: 13. Berglund (Sobotka) - 24. J. Thornton, 54. Kennedy. Střely na branku: 26:25. Diváci: 16.100.

Nashville - Detroit 4:3 v prodl. (2:1, 0:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 6. C. Smith, 11. G. Bourque, 53. Josi, 61. Weber - 16. Cleary, 52. Tootoo (KINDL), 54. Dacjuk. Střely na branku: 25:29. Diváci: 17.113.

Chicago - Vancouver 4:3 po sam. nájezdech (0:1, 3:0, 0:2 - 0:0)
Branky: 34. a 38. Hossa, 27. Sharp (ROZSÍVAL), rozh. nájezd Shaw - 14. D. Sedin, 58. Edler, 59. Bieksa. Střely na branku: 43:32. Diváci: 21.423.

Tampa Bay - Toronto 4:2 (1:1, 1:0, 2:1)
Branky: 10. Lecavalier, 25. Stamkos, 43. Killorn, 47. Carle - 18. Grabovskij, 57. Van Riemsdyk. Střely na branku: 19:25. Diváci: 19.204.

Edmonton - Los Angeles 1:3 (0:0, 1:1, 0:2)
Branky: 37. Gagner - 25. Fraser, 60. J. Carter, 60. Stoll. Střely na branku: 24:38. Diváci: 16.839.

1. Vancouver 15 8 4 3 44:37 20
2. Minnesota 15 7 2 6 33:38 16
3. Edmonton 15 6 3 6 36:41 15
4. Colorado 14 6 1 7 37:43 13
5. Calgary 14 5 3 6 39:51 13