Hokejové MS zlomilo divácký rekord: 77 tisíc lidí jásalo při výhře Němců

22:33
GELSENKIRCHEN/PRAHA - Chvíli před pátečním západem slunce vyrazil z Gelsenkirchenu vlak se jménem "Mistrovství světa" na dlouhou pouť, jež vyvrcholí 23. května v Kolíně nad Rýnem finálovým duelem. A hned jeho první zastávka znamenala přepis hokejových kronik, když zahajovací utkání 74. MS v ledním hokeji mezi Německem a Spojenými státy sledovalo 77 803 fanoušků. Naši západní sousedé navíc zaplněnou arénu potěšili i výsledkem - favorita zdolali 2:1 v prodloužení.

Německo - USA foto: Reuters

Nejen poměřování sil, šikovnosti a brankové efektivnosti nabídl historický duel na úvod letošního světového šampionátu. Led nepatřil hostům ze zámoří a navíc se z jejich držení přesunul primát v podobě nejvyšší návštěvnosti po devíti letech do rukou soupeřů, tedy pořadatelů z Německa. Dosavadní maximum držel zápas mezi univerzitními týmy z Michiganu, na ten však přišlo "jen" 74 554 diváku.

NĚMECKO SLAVÍ: ÚŽASNÁ SHOW, DIVÁCKÝ REKORD A TRIUMF NAD USA - VÍCE ČTĚTE ZDE!

6. 55 000 – Rusko, 1957. MS: SSSR - Švědsko

Pompézní událost na fotbalovém stadionu Schalke 04 ale spolu s rekordní návštěvností přinesla šťastným majitelům lístků snížený komfort a minimální kontakt s hlavními aktéry dějství. Od hrací plochy notně vzdálené tribuny donutily mnohé oprášit svůj dalekohled. Hokejistům zase utkání znepříjemňoval nekvalitně připravený led…

Dění mezi mantinely už ale z kategorie průměrných nevybočilo. Přesto bylo poměrně útočně laděné pojetí obou mužstev v prvních dvou třetinách překvapivé. Ani po gólu z hole Michael Wolfa se totiž muži ve žluto-černých dresech neupnuli výhradně na bezchybné bránění.

V poslední dvacetiminutovce Američané stupňovali svůj už tak výrazný tlak a recept na spolehlivě chytajícího Endrase našli až ve 49. minutě. Po dělovce od modré čáry v brankovišti operoval Carter a byl to zřejmě on, kdo jako poslední z hráčů v modrých dresech pomohl kotouči za záda brankáře. Ten totiž celou záležitost dokončil, když si nakonec dezorientován černou gumu dokopl sám bruslí za brankovou čáru.

Favorizovaní Američané následně obsadili střední pásmo a s blížícím se závěrem se těžiště hry postupně natrvalo přesunulo do nebezpečné blízkosti německé branky. Ovšem drtivý tlak ke spokojenosti velké většiny diváku v další gól v síti skvěle chytajicího Endrase nevyústil.

Následovalo tak prodloužení a hned v jeho úvodu Němci dokonali hokejovou senzaci. Nahozený puk usměrnil do brány na fotbalovém stadionu "domácím" způsobem - bruslí - avšak v rámci pravidel, šťastný střelec Schütz a zajistil Německu v úvodní bitvě druhý bod do tabulky.

Rozhodčí se sice o regulérnosti gólu musel ještě poradit s kolegou u videa. Situaci však posoudil správně a téměř osmdesát tisíc hrdel poté mohlo se svými hrdiny pyšně zazpívat na počest nečekané výhry národní hymnu. Parádní hokejový večer si stylovější zakončení snad ani nemohl přát. V sobotu pokračuje již v hokejových arénách šampionát dalšími třemi zápasy.

Mistrovství světa v ledním hokeji

USA - Německo 1:2 v prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 49. Carter - 26. Wolf (Müller, Ullmann), 61. Schütz. Vyloučení: 4:4. Bez využití. Diváci: 77 803 (vyprodáno).

Sestava USA: Clemmensen - Johnson, Yandle, M. Greene, A. Greene, Hillen, Lundin, Chorney, Gilroy - Okposo, Dubinsky, Foligno - Moss, Oshie, Galiardi - Nystrom, Potulny, Kennedy - Kreider, Carter, Hanson. Trenér: Scott Gordon.

Sestava Německa: Endras - Holzer, Dietrich, Krueger, Sulzer, Butenschön, N. Goc, Braun - Schütz, M. Goc, Gogulla - Müller, Ullmann, Wolf - Hospelt, Rankel, Hager - Felski, Tripp, Barta. Trenér: Uwe Krupp.