4. prosince 2009 11:34 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Hokejové derby: Červenka přišel Tonovi jako frajírek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Červenka slaví se spoluhráči svůj gól.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Červenka slaví se spoluhráči svůj gól. | foto: ČTK

PRAHA Jeden má před sebou kariéru v NHL a bojuje o účast na olympiádě ve Vancouveru. Druhý se pomalu blíží konci. Slávista Roman Červenka (24) a Petr Ton (36) ze Sparty.

V lecčems se tihle hokejisté odlišují, avšak něco je stejně spojuje. V extraligové produktivitě drží první dvě příčky a vládnou statistikám svých týmů.

Oba si je v dnešním třetím derby sezony mohou vylepšit. Oba ovšem také respektují toho druhého.

Co pro vás znamená pražské hokejové derby?

Bitva hvězd

Esa pražských "S"
Roman Červenka (Slavia)
- 24 let
Pořadí v produktivitě: 1.
Odehrané zápasy: 29
Kanadské body: 49 (23+26)
Body +/- za účast na gólech: 19
Trestné minuty: 34

Petr Ton (Sparta) - 36 let
Pořadí v produktivitě: 2.
Odehrané zápasy: 29
Kanadské body: 35 (21+14)
Body +/- za účast na gólech: 7
Trestné minuty: 14

Dnešní program 30. kola:
17.30 Plzeň - České Budějovice, Kladno - Brno, 18.00 Karlovy Vary - Mladá Boleslav, 18.10 Třinec - Vítkovice, 18.15 Slavia - Sparta (přímým přenosem vysílá ČT 4 Sport).

Červenka: Hlavně dobrý zápas, na který přijde hodně lidí. A pro nás teď taky dost důležitý. Poslední tři kola jsme totiž prohráli, není lepší šance, jak se zase zvednout.

Ton: Speciální utkání s dobrou atmosférou. Sice jsem těchhle zápasů poměrně dost odehrál, ale moc mě jich už nejspíš nečeká. Takže se moc těším, chci si derby užít.

Jak moc se spolu znáte?

Červenka: Jen z nějaké akce s nároďákem, kde jsme možná prohodili pár slov. Jinak se nevídáme, nepamatuju, že bychom spolu mluvili.

Ton: Z reprezentace, odehráli jsme tři zápasy v jednom mužstvu. Hrál v lajně s Kubou Klepišem a spolu byli pořád i mimo led.

A kdy jste se poprvé viděli?

Červenka: Já ho určitě zaregistroval, ještě než jsem hrál ve Slavii za áčko. Sledoval jsem ho na Spartě.

Ton: Když v derby na začátku roku 2007 rozhodl v nájezdech. Jel kolem naší střídačky a udělal na nás různá gesta. To jsem si říkal, co to je za frajírka. Později pak přiznal, že to bylo v emocích a že už by to nyní neudělal.

V čem vy vidíte přednost toho druhého?

Červenka: Především v té rychlosti, zvlášť v jeho věku je to určitě obdivuhodné. On má totiž naprosto výborný skluz. A taky strašně nebezpečnou a rychlou střelu. Zkrátka pan střelec.

Ton: Má rychlou a přesnou střelu. Navíc je strašně silný na puku. Dokáže si ho tělem chránit, je velmi těžké mu ho sebrat.

Vzal byste si od něj něco?

Červenka: Že bych mu něco záviděl, to ne. Ale jeho bruslení bych si klidně vzal. Nikdo ovšem není dokonalý, každý něco má a něco mu chybí.

Ton: Kdybych mu mohl něco uzmout, bylo by to určitě jeho mládí. (směje se)

Jak moc je ten druhý pro vás nepříjemným soupeřem?

Červenka: Já se s ním na ledě moc nepotkám, takže spíš postraší naše obránce. Kolikrát jsme si v kabině říkali: Na něj bacha! Petr je schopný několikrát za zápas ujet sám na branku, hodně těží z brejků, to rozhodně umí. Na druhou stranu Sparta není jen o něm.

Ton: Moc se proti nám neprosazoval, ale při posledním derby dvakrát nahrával na gól. A ta jeho asistence v oslabení byla skutečně moc krásná. Na Romana si teď musíme dávat velký pozor při každém jeho střídání.

Na kolik gólů v sezoně tipujete jeden druhého?

Červenka: Je těžké si formu po celou dobu udržet. Ale těch pětatřicet by dát mohl.

Ton: Už po první čtvrtině ligy jsem říkal, že vstřelí pětatřicet až čtyřicet branek. Plno lidí se mi tenkrát za to vysmálo. Pokud se však nezraní, tak na tu čtyřicítku klidně dosáhne. O tom nepochybuju.

  • 0Diskuse


Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky