Dánsko se po výhře nad Běloruskem udrželo, sestupuje Slovinsko

18:57aktualizováno  19:45
STOCKHOLM - Hokejisté Dánska zdolali na mistrovství světa Bělorusko 3:2 a pojistili si účast mezi elitou i na příští rok. Ze základní skupiny ve Stockholmu sestupuje Slovinsko, jemuž by už nepomohla ani večerní překvapivá výhra v posledním utkaní nad Kanadou. Dánové unikli Slovincům na rozdíl pěti bodů, Bělorusové jsou před nimi jen o dva body, ale jako pořadatel příštího šampionátu sestoupit nemohou.

Dánský hokejista Nichlas Hardt foto: ČTK

Dánsko - Bělorusko 3:2 (2:0, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 7. Larsen (K. Staal, Hardt), 15. N. Jensen (Mikkel Boedker, Lassen), 28. Green (Hardt) - 33. Kolcov (Goroško), 37. Graborenko (Stas, Ugarov). Rozhodčí: Kirk (Kan.), Rönn (Fin.) - Carlson (Kan.), Woodworth (USA). Vyloučení: 3:4, navíc Kislyj (Běl.) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 537.
Dánsko: S. Nielsen - Larsen, Lassen, Jesper B. Jensen, O. Lauridsen, M. Lauridsen, Mads Boedker - N. Jensen, Jakobsen, Mikkel Boedker - Green, K. Staal, Hardt - Storm, Björkstrand, Madsen - Dresler, Poulsen, Starkov. Trenér: Per Bäckman.
Bělorusko: Milčakov (28. Bělinskij) - Šinkevič, Goroško, Maslenikov, Graborenko, Jeronov, Černook - Kulakov, Kitarov, Meleško - Ugarov, Kovyršin, Kolcov - Stefanovič, Stas, Jefimenko - Demkov, Solomonov, Kislyj - Andrjuščenko, Gavrus. Trenér: Andrej Skabelka.

V duelu, na který zavítala nejnižší návštěva turnaje 537 diváků, se do vedení dostali Dánové v sedmé minutě. Při Maslenikovově vyloučení se trefil od modré čáry Larsen. V polovině úvodní třetiny ujel Green, ale gólmana Milčakova nepřekonal. V 15. minutě Dánsko zvýšilo, když po Lassenově střele našel Mikkel Boedker Nicklase Jensena, který snadno skóroval.

Ve 27. minutě se dočkali první přesilovky v utkání také Bělorusové, ale místo snížení při Jakobsenově trestu inkasovali. Za běloruskou brankou získal puk Hardt a Green překonal Milčakova, jenž následně pustil do branky Bělinského. Bělorusové ožili a ve 32. minutě trefil Demkov tyč. Za minutu při hře čtyř proti čtyřem už se svěřenci trenéra Skabelky radovali ze snížení, když se trefil z levého kruhu Kolcov. Ve 37. minutě pustil Simon Nielsen za svá záda Gaborenkovo nahození.

Dánové mohli v úvodu závěrečné části odskočit na dvoubrankový rozdíl při Černookově vyloučení, ale Bělorusové tlaku i za pomoci tyče odolali. Důležité vítězství už si Dánsko pohlídalo, naději na čtvrtfinále ztratilo už dříve; při vzájemném duelu Česka s Norskem se na čtvrtou pozici posunout nemůže.

Vše o hokejovém MS 2013

Věděli jsme, že to pro nás je strašně důležitý zápas. Chtěli jsme vyhrát i pro našeho trenéra, protože jsou to jeho poslední dva zápasy v kariéře," řekl kapitán Morten Green na adresu švédského kouče Pera Bäckmana. "Pro naši zemi je také důležité být mezi nejlepší dvanáctkou, což se nám podaří." Green byl spokojený s výkonem týmu ve více než polovině utkání.

"Dařilo se nám prvních 35 minut. Posledních pět minut druhé třetiny patřilo Bělorusku. Ale na druhou stranu jsme nemohli čekat, že budeme mít zápas pod kontrolou celých 60 minut," dodal Green. "Snažili jsme se uklidnit a dotáhnout utkání do úspěšného konce po nepovedeném konci druhé třetiny. Ukázali jsme, že to dneska byl náš den," doplnil forvard Kim Staal.