Sparta završila oslavy 110 let velkým obratem, Plzeň porazila 4:2

22:17aktualizováno  22:41
PRAHA - Hokejisté Sparty porazili v předehrávce 29. kola extraligy Plzeň 4:2. Hosté dvakrát vedli, Sparta si však nenechala pokazit oslavy 110 let od založení klubu, třemi góly v rozmezí pěti minut a 43 vteřin zápas otočila a zvýšila náskok v čele tabulky před Hradcem Králové na 12 bodů. Dvě branky vítězů vstřelil Tomáš Rolinek a navrch přidal asistenci.

Sparta Praha - Plzeň. Autor prvního gólu Sparty Petr Ton (vzadu uprostřed) se raduje s Tomášem Rolinkem foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Josef Jandač (Sparta)
"Odehráli jsme špatně první třetinu, v níž jsme měli čtyři vyloučení. Víceméně půlku třetiny jsme hráli ve čtyřech a nebylo to dobré. Ve druhé třetině jsme hned na začátku dostali druhý gól a museli jsme pořád dotahovat. Pak jsme ale během krátké doby dali tři góly a tam se utkání asi rozhodlo. V poslední třetině jsme se snažili výsledek bránit, odehráli jsme ji velmi dobře a nepouštěli soupeře moc do šancí."

Milan Razým (Plzeň)
"Viděli jsme kvalitní extraligové utkání. S lídrem soutěže jsme dokázali držet krok do druhé třetiny, kdy jsme vedli 2:1, pak získala Sparta zbytečným vyloučením navrch. Přestože přesilovku nevyužila, během pěti minut nám pak nasázela tři branky a rozhodla o osudu utkání. Jak se dostala do vedení, takový tým si to vítězství pohlídá. I když jsme se snažili, neměli jsme na zvrat sílu. Kluci podali až na jednoho hráče velmi dobrý výkon, ale na Spartu už to nestačilo."

S třemi kanadskými body dokončili zápas i jeho spoluhráči Petr Ton (1+2) a Jaroslav Hlinka (0+3). Oba celky nastoupily v rámci oslav v retro dresech a jen s reklamou ČKD a Škody. O slavnostní buly se před více než desetitisícovou návštěvou postaraly dvě velké persony historie českého hokeje Vladimír Zábrodský a Luděk Bukač. Už po 93 odehraných vteřinách přišla potyčka Švrčka s hostujícím Dudou a domácí diváci ji doprovodili výmluvným skandováním, jímž pobízeli do akce obrovitého Kočího, bývalého bitkaře zámořské NHL.

Právě Duda byl v hlavní roli v osmé minutě, kdy hráli Indiáni druhou přesilovku: 'enfant terrible' extraligy orazítkoval tyč Pöpperleho branky. Následně nevyužil šanci již při plném počtu hráčů na ledě Klimek, sám musel na trestnou lavici a třetí přesilovku již Plzeň využila zásluhou Pletkovy teče. V 15. minutě ale dokázal vyrovnat Ton, když se při signalizované početní výhodě zbavil protihráčů dvěma rychlými kličkami a střelou po ledě překonal Machovského.

V nástupu do druhého dějství dohrávala Plzeň přesilovku, kterou sice nemohla stihnout za tři vteřiny zužitkovat, ovšem ze situace na ledě vytěžila i tak opětovné vedení, když se proti svému bývalému týmu trefil Kratěna. V 25. minutě vychytal při přesilovce Sparty Tona Machovský, ale nedlouho poté se po Tonově parádní přihrávce a Rolinkově snadném zakončení do prázdné branky radovali Pražané z vyrovnání.

Krátce před polovinou zápasu šla Sparta poprvé do vedení, když Kumstát nabil ideálně Pechovi a ten ranou do odkryté branky nezaváhal. Jen o 77 vteřin poté přidal gól na 4:2 tečující Rolinek po střele Tona a Škoda sáhla k oddechovému času. Vrátit do hry ji mohl Indrák, jenže Pöpperle byl proti. Zkraje třetí části měl pojistku na holi Ton, ale při oblíbeném blafáku do bekhendu mu kotouč sklouzl z čepele. Navýšit rozdíl ve skóre mohli poté i Pilař, Tomáš Rachůnek a Hlinka. Plzeň se již k většímu ohrožení domácí branky nedostala a se Spartou tak i potřetí v sezoně prohrála.

Sparta Praha - Plzeň 4:2 (1:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 15. P. Ton (J. Hlinka, Rolinek), 26. Rolinek (P. Ton, J. Hlinka), 30. Pech (Kumstát, Krejčík), 31. Rolinek (P. Ton, J. Hlinka) - 11. Pletka (Vlasák, J. Jeřábek), 21. Kratěna (Holec, Jiří Hanzlík). Rozhodčí: A. Jeřábek, Pešina - Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 10.122.
Sparta: Pöpperle - Pilař, Hrbas, Švrček, Krejčík, Gřegořek, Philipp, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, T. Rachůnek - Klimek, I. Rachůnek, Buchtele - Kočí, Simon, Forman. Trenéři: Jandač a Moták.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík, Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Marcel - Kratěna, Kašpařík, Holec - Duda, Vlasák, J. Sýkora - Indrák, Lev, Pletka - Dvořák, T. Sýkora, Schleiss. Trenéři: Razým a Michal Straka.