Sparta ovládla i druhé derby v sezoně a porazila Slavii jasně 3:0

18:09aktualizováno  21:21
PRAHA - Hokejisté pražské Sparty ovládli i druhé pražské derby se Slavií v této sezoně. Po říjnové výhře v O2 areně 6:0 vyhrál lídr extraligy ve 24. kole doma před rekordní návštěvou ročníku 13.082 diváků 3:0. Dvě branky vstřelil Petr Ton, gólman Tomáš Pöpperle udržel pošesté v sezoně čisté konto.

Sparta Praha - Slavia Praha. Petr Kumstát (vpravo) a Karel Pilař ze Sparty a Lukáš Krenželok (uprostřed) ze Slavie foto: ČTK

Hlasy trenérů po utkání

Zdeněk Moták (Sparta)
"Byl to urputný boj, souboj o každou píď ledu. K tomu výborná divácká kulisa. Jsme rádi, že rozuzlení souboje bylo pro nás výborné a je také skvělé, že Tomáš Pöpperle nedostal gól. Hráli jsme velice dobře do obrany."

Ondřej Weissmann (Slavia)
"Domácí zaslouženě vyhráli, protože měli větší disciplínu. Ve třetí třetině jsme tlačili, měli dvě přesilovky, bohužel jsme v nich nevystřelili na branku. Pak jsme udělali hloupý útočný faul a dostali jsme gól."

Utkání, které ve vyprodané Tipsport Aréně návštěvou překonalo první derby sezony (11.716 fanoušků), předcházel ceremoniál k sedmému ročníku Sparťanské krve. Nedávnému darování krve byl věnován i program během derby. Slavia nastoupila poprvé se posilou z Trenčína Róbertem Petrovickým, který se hned v první minutě dostal do slibné pozice, ale skákající puk netrefil ideálně. Navrch ale měla Sparta a v páté minutě získala vedení. Čtvrtá formace domácích předvedla kombinaci, po které zakončil sám před Furchem Forman.

"Zápas jsme si užili a myslím, že jsme si ho odehráli dobře," řekl sparťanský útočník Miroslav Forman. Trefil se i v pátek na ledě Vítkovic, kde to byla jeho premiérová branka v sezoně. "Já jsem začal sezonu se zraněním, prvních šest zápasů tady jsem byl bez bodu a naštěstí tam teď něco spadlo. Pomohlo to i sebevědomí," doplnil Forman, který nastupoval i za prvoligové Litoměřice a v extralize v sezoně stihl jen osm zápasů. Za Slavii zahrozil v osmé minutě Doležal a následně Krenželok. Na druhé straně mohli zvýšit Ivan Rachůnek a Simon. Slavia také odolala při Kadlecově trestu.

Velkou šanci vyrovnat měl v úvodu druhého dějství Růžička, ale nadvakrát Pöpperleho nepřekonal. Následně se Slavia ubránila ve druhém oslabení a před polovinou utkání svou první početní výhodu také nevyužila. Pak se tlačil do šance Rolinek a k puku se před odkrytou brankou nedostal Hlinka. Na druhé straně zahrozil Vrdlovec a největší šanci měl v 36. minutě Simon, ale u pravé tyče minul. Slavia přišla od 38. minuty o kapitána Kadlece, který byl vyloučen na dvě minuty za nedovolené bránění, dostal i osobní trest na deset minut a o přestávce byl za nesportovní chování vyloučen do konce zápasu.

"Náš hráč tam dostal do obličeje, teče mu krev a má dva stehy. Byl to Petr Šenkeřík. Rozhodčí mi řekl, že to neviděl, když mu to ukázal. Tak nevím, co říct. Nevím, co mu tam tedy šijou," vysvětloval kapitán Slavie Petr Kadlec, že jej rozčililo předchozí vyloučení Petra Tona jen na dvě minuty. "Pak půl minuty nato vyloučí mě..." dodal. V závěrečné části zahrozil nejdříve domácí Pech, Slavia pak hrála dvě přesilovky, ale domácí drželi těsný náskok. Na druhé straně prověřil Furcha Hlinka. Pojistky se dočkala Sparta v 54. minutě, kdy při Skokanově trestu trefil Ton z levého kruhu levý horní roh Furchovy branky.

Kanonýr domácích se ještě prosadil 49 sekund před koncem a připsal si svou 17. trefu v sezoně a jubilejní 100. gól Sparty v sezoně. Tým kouče Jandače tak bodoval potřinácté za sebou a z toho dvanáctkrát vyhrál. "Je viděl, že se sešel skvělý tým. Připomíná mi to, když jsme dominovali s Eisbären v německé lize. Takový hokej musí každého bavit. Máme úžasnou sérii, může to skončit, ale dokud trvá, tak si to užíváme," řekl sparťanský gólman Tomáš Pöpperle, který získal v sezoně 2005/06 s Eisbären titul. Šestou nulu a výhru derby oslavil na ledě v bouřící Tipsport Aréně třemi rybičkami na ledě. "Puk jsem si schoval pro dceru. Bylo to pro ni překvapení," doplnil s úsměvem a svou malou ratolest si z rozhovorů odnášel v náruči.

24. kolo hokejové extraligy

Třinec - Kometa Brno 3:0 (1:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 8. Rákos (Krejčí, Kania), 27. Martin Růžička (Hrabal, Roth), 36. Martin Růžička (Hrabal). Rozhodčí: Husička, Polák - Flegl, Štofa. Vyloučení: 6:8. Využití: 1:0. Diváci: 3829.
Třinec: Hrubec - Hrabal, Galvas, Roth, Linhart, Krejčí, Kania, Lojek, Foltýn - Martin Růžička, Bonk, Varaďa - Orsava, Polanský, Adamský - D. Květoň, Peterek, Rákos - Matuš, Marek Růžička, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.¨
Brno: Trvaj - D. Nosek, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Kuboš, Žižka - Jenyš, Čermák, J. Káňa II - T. Svoboda, Němec, J. Hruška - Dočekal, Koreis, Burian - H. Zohorna, Holec, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Bílí Tygři Liberec - Vítkovice 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 19. Nedvěd (Vampola), 25. Filippi, 38. Čakajík (Pospíšil, Filippi), 41. Derner (Nedvěd, Bartek), 51. Nedvěd (Hunkes, Výtisk) - 22. Kolouch (M. Hlinka, Bail), 57. Huna (Svačina). Rozhodčí: Kalivoda, Lacina - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 9:11, navíc Valský - M. Hruška, Kudělka všichni 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 4067.
Liberec: Melicherčík - Hunkes, Derner, Voráček, Výtisk, Vitásek, Čakajík, Šimek - T. Urban, Nedvěd, Vampola - Bartek, Bulík, Víšek - Pospíšil, Filippi, Bulíř - Valský, Zacha, J. Vlach. Trenéři: Hynek a M. Černý.
Vítkovice: Málek - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Stehlík, Kovář, Bail - Burger, Valčák, Szturc - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Húževka, Strapáč - Šedivý, M. Hlinka, Kolouch. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Karlovy Vary - Pardubice 6:2 (2:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 15. Balán, 18. Zaťovič (Pohl, Balán), 37. Zucker z tr. střílení, 48. Pohl (Balán, Bičánek), 49. Hovorka (Gulaši), 59. Hovorka (Kytnár) - 26. T. Nosek (Vašíček, T. Zohorna), 55. Radil (Somík, T. Nosek). Rozhodčí: Fraňo, Wagner - Ondráček, Komárek. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. Diváci: 3047.
Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, M. Rohan, J. Drtina, Dresler, Gulaši, Schusser - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Roman Vlach, Kytnár - Zucker, R. Hruška, Dlouhý - V. Tomeček, Vachovec, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Kverka st.
Pardubice: Hudáček - Píša, V. Kočí, Benák, Zdráhal, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Marha, Endál - Tybor, T. Zohorna, Semorád - Radil, T. Nosek, Kousal - Somík, Číp, Rys. Trenéři: Venera a M. Říha ml.

Sparta Praha - Slavia Praha 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Branky a nahrávky: 5. Forman (T. Rachůnek, Simon), 54. P. Ton (J. Hlinka, Pilař), 60. P. Ton (Rolinek, J. Hlinka). Rozhodčí: Minář, Šír - Frodl, Charvát. Vyloučení: 4:4, navíc Kadlec (Slavia) 10 min a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 13.082 (vyprodáno).
Sparta: Pöpperle - Pilař, Krejčík, Švrček, Kubát, Sičák, Philipp, Gřegořek - P. Ton, J. Hlinka, Rolinek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Přibyl, I. Rachůnek - Forman, Simon, T. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.
Slavia: Furch - Kadlec, Holub, Štich, Kolařík, Knot, Wharton, Šenkeřík - Bednář, Petrovický, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Krenželok - Stránský, Poletín, Vrdlovec - Micka, Klhůfek, T. Doležal. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Litvínov - Rytíři Kladno 5:2 (2:0, 1:0, 2:2)
Branky a nahrávky: 14. Jánský (Chaloupka), 19. J. Černý (Rosa, Zeman), 23. Pšurný (Jurčík), 45. Rosa (Hübl, Hanzl), 60. Ručinský - 42. Dalecký (Hlaváč), 51. David Růžička (T. Kaberle, Hlaváč). Rozhodčí: Turčan, Horák - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:3. Využití: 1:1. Diváci: 3849.
Litvínov: Francouz - Stříteský, Zeman, Gula, Chaloupka, Posmyk, Kousalík - Jánský, Hübl, Ručinský - Martynek, Hanzl, Trávníček - Rosa, Piroš, J. Černý - Majdan, Jurčík, Pšurný. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.
Kladno: Chábera - David Růžička, T. Kaberle, Doudera, L. Procházka, P. Hořava, Majeský, Jankovič - Tenkrát, Patera, M. Hořava - S. Treille, Machač, Rudovský - Bajaruns, Dalecký, Hlaváč - Strnad, Lukáč, Šilhavý. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Hradec Králové - Piráti Chomutov 4:0 (1:0, 3:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 1. Mertl (Kudrna, Harant), 22. Škoda (Pláněk, Mikuš), 31. Kudrna, 37. Podlešák (Knotek, Švagrovský). Rozhodčí: Jeřábek, Björk (Švéd.) - Bláha, Lhotský. Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 4132.
Hradec Králové: Kantor - Harant, Vydarený, Mikuš, Pláněk, Ptáček, Frühauf, Plášil - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Langhammer, Škoda - Švagrovský, Knotek, Podlešák - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.
Chomutov: M. Růžička - Rutta, Bartejs, Krstev, Pulpán, J. Novák, Šulák, J. Mrázek - Balej, Divíšek, Kubinčák - D. Hruška, J. Straka, Bartečko - Hřebejk, Kämpf, Šagát - Jíra, Sikora, Račuk. Trenéři: Turek a R. Kaše.

Plzeň - Zlín 3:2 (0:0, 3:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 34. Slovák (Kratěna, Vlasák), 37. Marcel (Pitule), 39. Lev (Indrák) - 33. Kubiš (Řezníček, Leška), 49. F. Čech (Holík, Tesařík). Rozhodčí: Homola, Hrubý - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 2:6. Využití: 1:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 4921.
Plzeň: Machovský - Jiří Hanzlík (22. Marcel), Seman, Slovák, J. Jeřábek, Mozík, Boháč - Š. Novotný, Kašpařík, J. Sýkora - Kratěna, Vlasák, Pletka - Dvořák, T. Sýkora, Hollweg - Indrák, Pitule, Lev. Trenéři: Razým a Michal Straka.
Zlín: Horčička - Marušák, Valenta, Zámorský, Řezníček, Tesařík, Horák, od 30. navíc Matějíček - Balaštík, Leška, O. Veselý - Kubiš, Holík, Čajánek - Honejsek, Melenovský, F. Čech - Ondráček, P. Sedláček, Köhler. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.