Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf

Hokejová Sparta i v druhém zápase suverénní, přehrála nováčka Jihlavu

17:36aktualizováno  20:25
PRAHA - Hokejisté Sparty zdolali ve druhém kole extraligy Jihlavu 4:3 a i podruhé v sezoně naplno bodovali. Pražané prohrávali 1:2, ale dokázali zásluhou branek Petra Kumstáta, Petra Kaliny a Miroslava Formana otočit duel na 4:2. Nováček poté zápas ještě zdramatizoval, vyrovnat se ale již Jihlavě nepodařilo. Sparta tak navázala na páteční výhru v Pardubicích 3:2, Dukla po domácím vítězství nad Mladou Boleslaví 4:3 v prodloužení vyšla naprázdno.

Útočník Sparty Alexander Reichenberg (vlevo) se raduje z gólu se spoluhráčem Petrem Zámorským. foto: Lidové noviny

Sparta tak navázala na páteční výhru v Pardubicích 3:2, Dukla po domácím vítězství nad Mladou Boleslaví 4:3 v prodloužení vyšla naprázdno.

„Jsme samozřejmě zklamaní, že jsme si neodvezli ani bod. Za to, co tady kluci předvedli a jak se ukázali, si ho zasloužili,“ litoval trenér Jihlavy Petr Vlk.

Zábranský o své Kometě: Nevěřím na hulákání. Je potřeba být nad věcí

Sparta se dočkala z první velké šance zápasu vedení. Ve čtvrté minutě našel Jaroslav Hlinka z rohu mezi kruhy Reichenberga a norský útočník ve svém druhém utkání v české extralize vstřelil premiérovou branku. Dukla se pak ubránila při Protasenjově vyloučení i při trestu Michala Hlinky, při kterém trefil Zámorský od modré čáry levou tyč.

Ve 13. minutě se radovala Jihlava z vyrovnání. Šidlíkova střela se odrazila od zadního mantinelu přímo k Andělovi, který u pravé tyče snadno trefil odrytý prostor a také ve druhém vystoupení v nejvyšší soutěži dal gól.

Dukla na přelomu první a druhé třetiny přečkala i třetí oslabení a pak samá také ohrožovala Aittokallia. Na druhé straně zkoušeli štěstí Kudrna, Reichenberg a Zámorský. Prosadila se ale Jihlava. Ve 30. minutě nejdříve Michal Hlinka zamířil do horní tyče a v pokračující akci po střele dalším jeho pokusu úspěšně dorážel Žálčík.

Sparta se následně ubránila při Mikušově vyloučení a ve 34. minutě neuspěl při snaze vyrovnat proti Škarkovi zblízka Vrána. Při pobytu Zámorského na trestné lavici mohl zvýšit Protasenja. Škarek si potom poradil s pokusy Kudrny a Zámorského. Pražané vyrovnali 50 sekund před druhou pauzou, kdy se prosadil po Klimkově akci v brankovišti Kumstát. V úvodu závěrečné části byla sice několikrát nebezpečně zahrozila Jihlava, ale ve 48. minutě se dostala do vedení Sparta. Kalina napřáhl za levým kruhem a na bližší tyč překonal Škarka.

Asistenci si připsal útočník Lukáš Rousek, který naskočil do třetí třetiny a odbyl si premiéru v extralize. „Jsem za to moc rád. Odrazilo se mi to od brusle k Pavelkovi, který to přehrál na Petra Kalinu a ten dal golfákem krásný gól,“ popsala osmnáctiletá letní akvizice z Letňan.

Za šest minut zvýšil Forman, který se dostal za obranu a vyzrál na sedmnáctiletého jihlavského gólmana. „O přestávce jsme si říkali s Lukášem Klimkem, ať mi to tam takhle hodí. Jsem rád, že to vyšlo,“ těšila Formana úspěšná spolupráce.

Brankář Jihlavy Jakub Škarek (druhý zprava) pouští gól po střele útočníka...
Brankář Jihlavy Jakub Škarek.

Za 132 sekund ale Dukla vývoj zdramatizovala, když se šikovně uvolnil Jiránek a z levého kruhu prostřelil Aittokallia na lapačku. Těsný náskok ale favorit při Pechově vyloučení i při závěrečné power play Jihlavy udržel.

„Musím se přiznat, že jsem překvapený, že zvládáme držet krok i s takovými týmy, jako je Sparta, a chvíli je i přehráváme,“ uvedl sedmnáctiletý gólman Dukly Jakub Škarek, který v minulé sezoně v dresu Sparty debutoval v nejvyšší soutěži.

HC Sparta Praha - HC Dukla Jihlava 4:3 (1:1, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 4. Reichenberg (J. Hlinka, Tomáš Dvořák), 40. Kumstát (Klimek), 48. Kalina (T. Pavelka, Rousek), 54. Forman (Klimek, Aittokallio) - 13. Anděl (Šidlík, Ulrych), 30. Žálčík (M. Hlinka), 56. Jiránek (De la Rose). Rozhodčí: Bejček, Pražák - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 6418.

HC Oceláři Třinec - HC Škoda Plzeň 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. Marcinko, 18. Polanský (J. Petružálek, M. Doudera), 28. Martin Růžička (Adamský), 34. Marcinko (Roth, Dravecký), 60. Adamský (Dravecký, Marcinko) - 39. Kindl (Kracík), 43. Gulaš (Schleiss). Rozhodčí: Kika, Hradil - Ganger, Gebauer. Vyloučení: 1:5. Využití: 2:0. Diváci: 4496.

Mountfield Hradec Králové - HC Kometa Brno 2:4 (0:1, 1:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 35. Červený (Bednář, F. Pavlík), 54. Köhler (Cibulskis, Koukal) - 1. V. Němec (Štencel), 21. T. Svoboda (J. Hruška, O. Němec), 26. Haščák, 39. J. Hruška (M. Erat, T. Svoboda). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - J. Svoboda, Zavřel. Vyloučení: 8:3, navíc Gulaši (Brno) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5275.

Aukro Berani Zlín - HC Dynamo Pardubice 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 33. M. Kaut (Trončinský), 52. Perret (Tomášek, M. Kaut). Rozhodčí: Šír, Mrkva - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:3. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3999.

HC Olomouc - HC Vítkovice Ridera 2:4 (0:0, 0:1, 2:3)

Branky a nahrávky: 43. Holec (Jergl, Herman), 57. J. Knotek (Houdek, Buc) - 23. Olesz (Dej, Trška), 44. Kurovský (Š. Stránský, Hrbas), 54. O. Roman (Tybor, Sloboda), 59. Lev. Rozhodčí: R. Čech, Hejduk - Barvíř, Hanzlík. Vyloučení: 9:11, navíc Ondrušek (Olomouc) 10 min. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 4674.

HC Verva Litvínov - Bílí Tygři Liberec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 31. Jánský (V. Hübl), 44. Trávníček (Nicholls, M. Hanzl). Rozhodčí: Hodek, M. Petružálek - Lhotský, Rozlílek. Vyloučení: 8:14. Využití: 2:0. Diváci: 5465.

BK Mladá Boleslav - Piráti Chomutov 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 44. P. Musil (Kotvan, Klepiš) - 9. Poletín (Flemming, Vondrka), 54. Tomica (Vondrka). Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - M. Kajínek, Kis. Vyloučení: 3:7. Využití: 1:1. Diváci: 3571.