Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Hokejová Liga mistrů: Sparta, Liberec a Vítkovice jdou dál, Plzeň končí

21:06
PRAHA - Hokejisté Sparty vydřeli postup do 2. kola play-off Ligy mistrů. Na ledě finského Kärpätu Oulu vyhráli 1:0 v prodloužení gólem Formana. Domácí duel skončil v Praze 1:1. Snadnou výhru 7:0 potvrdily Vítkovice, které přejely Nitru i podruhé - na Slovensku zvítězily 5:0. Třetí český postup urval Liberec. Ve Švédsku sice podlehl Färjestadu 0:2, ale stačila mu domácí výhra 4:1. Končí pouze Plzeň. Po prohře 1:4 ve Švýcarsku remizovala doma s Luganem 3:3.

Plzeňský Lukáš Sochůrek a Ryan Gardner z Lugana v zápase play-off Ligy mistrů. foto: ČTK

Spartu dlouho trápil soupeřův brankář, postup trefil Forman

Sparťané se na severu Evropy pokoušeli hned od začátku navázat na aktivitu ze závěrečné třetiny domácího zápasu. Šanci otevřít skóre měli Safin či Kumstát, brankář Aittokallio však stejně jako v O2 areně chytal výborně. Poradil si i s Pechovou šancí po přečíslení dva na jednoho při přesilovce Kärpätu.

Odvetná utkání 1. kola play off hokejové Ligy mistrů

Lukko Rauma - HV 71 Jönköping 3:4, první zápas 0:2, postupuje HV 71; SaiPa Lappeenranta - Tappara Tampere 4:2, první zápas 2:0, postupuje SaiPa; IFK Helsinky - TPS Turku 5:4 po sam. nájezdech, první zápas 1:1, postupuje IFK Helsinky; Växjö - Mnichov 4:3, první zápas 1:1, postupuje Växjö; Skelleftea - JYP Jyväskylä 4:2, první zápas 0:4, postupuje Jyväskylä; Frölunda - Junosť Minsk 5:0, první zápas 2:3, postupuje Frölunda; Djurgaarden - KalPa Kuopio 2:1, první zápas 0:2, postupuje Kuopio.

Pozornost Pöpperleho vyzkoušeli Kukkonen a zkušený Pyörälä, ani oni se však neprosadili. Oba týmy nedokázaly skórovat ani v přesilových hrách, při Hlinkově vyloučení se do slibné příležitosti dostal Cingel, trefil však jen tyč.

Pražané byli aktivnější, soupeře přehrávali a vytvářeli si i další šance. Aittokallio byl však bezchybný a držel domácí tým ve hře o postup. První utkání totiž skončilo nerozhodně 1:1 a bylo tak jasné, že kdo dnes jakýmkoli způsobem vyhraje, postoupí.

Utkání se nakonec v normální hrací době nerozhodlo a muselo se prodlužovat. Hned na začátku nastaveného času podržel Spartu Pöpperle, jenž si poradil s tečovanou střelou Humaloji. Následně se do samostatného nájezdu dostal Uher, ani on však rozhodnout nedokázal. O vítěznou akci se nakonec postarala dvojice Vrána - Forman.

Vítkovice jasně vyhrály i na Slovensku

Vítkovičtí v odvetě postrádali nemocného Romana, nastoupit nemohla ani čerstvá posila Stastny. Přesto se hosté již ve třetí minutě dostali do vedení, když Květoň krátce po skončení přesilové hry překonal brankáře Valenta. Když ještě v první třetině přidal další gól Tomi, bylo jasné, že žádné překvapení se v Nitře konat nebude.

VÝSLEDKY ČESKÝCH TÝMŮ

Nitra - HC Vítkovice Ridera 0:5 (0:2, 0:1, 0:2)
Branky a nahrávky: 3. D. Květoň (P. Zdráhal), 17. Tomi (Hudeček, Illéš), 35. Illéš (Hudeček), 51. Vandas (Kolouch), 56. Szturc (Jáchym). Rozhodčí: Smetana (Rak.), Baluška - Šefčík, Vyleta (všichni SR). Vyloučení: 5:2, navíc Slovák, Blackwater - Sloboda, Klok všichni 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 1679. První zápas: 0:7.

Nitra: Valent (56. Halo) - Milam, M. Versteeg, B. Mezei, Rais, Ordzovenský, P. König - M. Slovák, Laliberté, Blackwater - H. Ručkay, Krištof, Kutálek - Bajtek, J. Štefanka, Macík - S. Chalupa, Paukovček, Bene - Piačka, Pupák. Trenéři: Kmeč a Milo.
Vítkovice: Dolejš - Sloboda, Klok, Výtisk, Urbanec, Kovář, Sedlák, D. Krenželok, Puzič - D. Květoň, P. Zdráhal, Balán - Olesz, Jáchym, Szturc - Vandas, Kolouch, E. Němec - Tomi, Hudeček, Illéš. Trenéři: Petr a Trnka.

Färjestad - Bílí Tygři Liberec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávka: 21. Nygard (L. Persson), 59. Nygren. Rozhodčí: Lemerlin (Rak.) Johansson - Persson, Wernström (všichni Švéd.). Vyloučení: 4:2, navíc Gulaš (Färjestad) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 1832. Výsledek prvního zápasu: 1:4.

Färjestad: Haugen - Tollefsen, Nygren, Holös, Skogs, Wikstrand, Enok, Brandhammar - Gulaš, Asplund, Aslund - A. Johansson, Ryno, Nygard - J. Persson, Stapleton, M. Nilsson - O. Steen, L. Persson, Svensson - Jämtin. Trenér: L. Carlsson, A. Karlsson a Pennerborn.
Liberec: Will - Šimek, Ševc, Pyrochta, Derner, Vitásek, Jánošík - Lakatoš, P. Jelínek, Krenželok - Svačina, Bulíř, Radivojevič - Bartovič, Bližňák, D. Špaček - J. Stránský, Vantuch, Ordoš. Trenéři: Pešán a Mlejnek.

Kärpät Oulu - HC Sparta Praha 0:1 v prodl. (0:0, 0:0, 0:0 - 0:1)
Branka a nahrávka: 64. Forman (P. Vrána). Rozhodčí: Sjöqvist (Švéd.), Fonselius - Thomann, Perämäki (všichni Fin.). Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 2392. Výsledek prvního zápasu: 1:1.

Oulu: Aittokallio - Heshka, Kukkonen, Hakanpää, Niemelä, Mäkelä, Mikkola, Ronkainen - Pyörälä, Olausson, Lehtonen - Ruohomaa, Kalapudas, Kähkönen - Leskinen, Humaloja, Sailio - Kestilä, Metsävainio, Välimaa - Koblížek. Trenéři: Suikkanen, Manner a Sihvonen.
Sparta: Pöpperle - Čajkovský, Nedomlel, J. Mikuš, Kalina, Piskáček, Gernát, Barinka, Eminger - Ihnacak, P. Vrána, Ružička - Forman, J. Hlinka, Černoch - Kumstát, Pech, Safin - Cingel, Kudrna, Uher. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.

HC Škoda Plzeň - Lugano 3:3 (1:1, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 8. Lev (Kracík), 31. Kodýtek (Pulpán), 60. T. Svoboda (Kratěna) - 10. Zackrisson (Sartori, Martensson), 27. Hofmann (Ulmer), 48. Sannitz (Gardner, Bertaggia). Rozhodčí: Brill (Něm.), Hodek - Brejcha, Suchánek (všichni ČR). Vyloučení: 5:8, navíc Pulpán (Plzeň) 10 min. Bez využití. Diváci: 2065. Výsledek prvního zápasu: 1:4.

Plzeň: Sochůrek - Čerešňák, Pulpán, Slovák, Kvasnička, Kaňák, Moravčík - Lev, Kracík, D. Kubalík - Schleiss, Kratěna, Johnson - Yellow Horn, Kodýtek, T. Svoboda - Hollweg, Koreis, Krliš. Trenéři: Michal Straka, Čihák a Pejchar.
Lugano: Manzato - Sartori, Wilson, Ulmer, Furrer, Ronchetti, Hirschi - Martensson, Zackrisson, Klasen - Brunner, Hofmann, Bűrgler - Gardner, Sannitz, Reuille - Fazzini, Morini, Bertaggia. Trenéři: Shedden a Curcio.

Třetí gól mohl přidat Olesz, ale neuspěl stejně jako na druhé straně Slovák. Brankář Dolejš tak držel svoji neprůstřelnost v play off LM. Vítkovice v pohodě mířily za postupem, který potvrdil ještě ve druhé třetině dalším úspěchem Illéš.

Nakonec Vítkovice svému soupeři nastřílely pět branek. V poslední třetině Valenta, jenž duel nakonec stejně jako před týdnem nedochytal, překonali Vandas a Szturc. V 51. minutě navíc duel zpestřily dva boxerské souboje, v nichž se v hostujícím dresu představili obránci Sloboda a Klok.

Oslabená Plzeň vydřela remízu

Plzeň postihla řada zranění a ve značně kombinované sestavě nedokázala soupeřův náskok smazat. Domácím alespoň zajistil devět vteřin před koncem gólem při hře bez brankáře nerozhodný výsledek Tomáš Svoboda.

Západočeši v úvodu nevyužili přesilovou hru a poté převzali iniciativu hosté. Přesto se v osmé minutě díky Lvově povedené střele z mezikruží dostali do vedení domácí hráči. O necelé dvě minuty později však vyrovnal pohodlnou dorážkou Zackrisson. Lépe kombinující hráči Lugana v dalších šancích naráželi na spolehlivě chytajícího gólmana Sochůrka.

Do prostřední části vstoupili aktivněji domácí. Kubalík ale pálil pouze do levé tyče a Kratěna s Krlišem ve slibných pozicích mířili vedle. Švýcaři zareagovali zvýšením tempa a po zaváhání přetížené plzeňské defenzivy se prosadil střelou z levého kruhu Hofmann.

Před polovinou utkání nedokázal trefit prázdnou branku Lev, ale v 31. minutě vyrovnal ranou zápěstím Kodýtek. Na ledě se následně přiostřilo, přesilové hry ale nezužitkovaly oba týmy. Plzeňské mohla mrzet především promarněná čtyřminutová početní výhoda.

V 48. minutě totiž jakékoli naděje na smazání manka z prvního utkání domácím uťal Sannitz, který se nikým neatakován zblízka trefil pod horní tyč po Gardnerově šikovné přihrávce. Zbytek zápasu se už spíše jen dohrával, devět vteřin před koncem alespoň upravil na konečných 3:3 střelou od modré čáry při plzeňské power play Svoboda.

Liberec prohrál, ale postup uhájil

Úřadující český mistr vyhrál před týdnem v domácím prostředí 4:1 a postup do dalšího kola dnes ve Švédsku hájil bez větších problémů až do konce. Domácí se přiblížili na gól možnému prodloužení až při závěrečné power play, třetí branku však již i při pokračující hře bez gólmana přidat nedokázali.

V první třetině se do větších šancí dostali jen Stapleton a Lakatoš, ani jeden z nich však skóre otevřít nedokázal. Bezbrankový stav změnil až na začátku druhé části Nygard, jenž pokořil Willa dokonce při liberecké přesilové hře.

Následně si ale oba brankáři připsali řadu jistých zákroků, získat větší klid na liberecké hokejky mohli Lakatoš nebo Radivojevič, Haugena však nepřekonali. V 52. minutě putoval předčasně do kabin český reprezentant ve švédských službách Gulaš, hosté však pětiminutovou přesilovku nevyužili.

Když poté v 58. minutě zvýšil vedení domácích tečovanou střelou Nygren, Tygrům lehce zatrnulo. Další inkasovaný gól by totiž duel poslal do prodloužení. Hráči Färjestadu však Willa potřetí překonat nedokázali a v soutěži tak končí.