Slávistické trápení nebere konce, Pražané nestačili ani na Hradec

20:30aktualizováno  21:44
PRAHA - Hokejisté poslední Slavie podlehli v dohrávce 36. kola extraligy Hradci Králové 1:2 a připsali si před nejnižší návštěvou této sezony 2317 diváků devátou porážku za sebou. Mountfield, o jehož vítězství rozhodl v 54. minutě slovenský útočník Rastislav Dej, se posunul na šesté místo o bod před Plzeň. Východočeši vyhráli teprve druhý z posledních pěti duelů.

Trenér Slavie Dušan Gregor (uprostřed). foto: ČTK

Před utkáním převzal slávistický útočník Jiří Doležal od majitele klubu Vladimíra Pittera dres s číslem 500, který mu bude připomínat úterní jubilejní zápas v nejvyšší soutěži. Domácí se museli obejít nemocného nejproduktivnějšího hráče Bednáře, v sestavě chyběli nově útočníci Kudrna s Pospíšilem.

Hlasy trenérů

Josef Beránek (Slavia): „Chtěli jsme hrát zezadu, abychom nedostali žádný gól. To se nám nepovedlo. Podařilo se nám pak po dlouhé době využít přesilovku, ale pak jsme po chybě v obranné třetině inkasovali druhý gól. I když jsme si pak nějakou šanci vytvořili, tak už se nám to nepovedlo proměnit.“

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „Je vidět, jak jsou důležité přesilovky. Pět na pět jsme zápas kontrolovali a Slavii jsme toho moc nedovolili. Měli jsme pět přesilovek, jeden gól jsme z toho sice dali, ale potom je nedáš, uděláš jeden dva relativně zbytečné fauly a po jedné střele je to pak o nervech. Potřebovali jsme pak ještě jeden pěkný gól po individuální akci, abychom v zápase, který jsme kontrolovali, vůbec získali tři body. Bylo vidět, že tam nějaká nervozita byla. Ani to klukům nevyčítám, tak to je, když se v uvozovkách nedaří nebo máme za sebou takový zápas, jako 0:7 doma. Ale myslím si, že jsme zápas relativně dobře zvládli.“

Hosté po chřipkové epidemii, kvůli které byl duel z 9. ledna přeložen, také nejsou v ideálním herním rozpoložení. Měli ale proti poslednímu týmu tabulky navrch. Po první

šance se natlačil ve čtvrté minutě Pospíšil, pak střílel Mertl. Na druhé straně poprvé zahrozil až v 11. minutě Holec, který se snažil překvapit Kacetla zpoza branky. Za Hradec měl možnost Vantuch.

Následně zahrozila elitní formace Mountfieldu, ale Furch odolal. V 16. minutě neuspěl před odkrytou brankou po Kolářově přihrávce Vas. Na konci úvodního dějství při Königově vyloučení po Pilařově ráně dorážel těsně mimo Mertl.

Ve druhé části se Slavia ubránila při vyloučeních Šticha a Jiřího Doležala, při kterých Furcha prověřili Kukumberg či Mertl. Ve 32. minutě při dalším trestu Jiřího Doležala už se hosté radovali, slávistického gólmana překonal z úhlu Mertl.

Za dvě minuty mohl zvýšit Šimánek. Dostal se před Furcha, který ale u pravé tyče zabránil kapitánovi soupeře ve skórování hokejkou. Hosté se ubránili při Jankově vyloučení, sami se neprosadili při pobytu Krejčího na trestné lavici.

Jan Stránský (vpravo) ze Slavie a Roman Kukumberg z Hradce.
Trenér Slavie Dušan Gregor (uprostřed).
Tomáš Beňovič a Dominik Furch (vpravo) ze Slavie a Rudolf Červený z Hradce...
Juraj Valach (vpravo) ze Slavie a Roman Kukumberg z Hradce.

Ve 47. minutě se dočkala po 150 minutách a 45 vteřinách prolomení střeleckého půstu Slavia. Při Vantuchově trestu se z pravého kruhu trefil Holec. Při Troligově vyloučení měl v 51. minutě ideální šanci otočit stav Vlasák, ale Kacetl stihl u pravé tyče zasáhnout.

Udeřilo na druhé straně. Troliga bekhendem našel po objetí branky najetého Deje, který zařídil čtvrtou výhru Hradce Králové nad Slavií za sebou. Slavii nepomohla k vyrovnání ani závěrečná power play.

Dohrávka 36. kola hokejové extraligy

HC Slavia Praha - Mountfield Hradec Králové 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 47. Holec (Kolář) - 32. Mertl (Šimánek), 54. Dej (Troliga). Rozhodčí: Homola, Šír - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 5:2. Využití: 1:1. Diváci: 2317.

Slavia: Furch - König, Kolařík, Valach, Štich, A. Růžička, Beňovič, Krejčí - Vlasák, Divíšek, Sklenář - Holec, Vas, Kolář - Stránský, J. Doležal, Poletín - Andres, J. Veselý, Vrdlovec. Trenéři: Gregor a J. Beránek.

Hradec Králové: Kacetl - Pilař, Vydarený, Pláněk, P. Mikuš, Jank, Vašíček - Skokan, Mertl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Kukumberg - Vantuch, Troliga, Červený - Kopta, Nedvídek, Tvrdík. Trenéři: Draisaitl a Kučera.