Oceláři ve šlágru kola zlomili Litvínov, ligu vedou už o čtrnáct bodů

19:27aktualizováno  20:52
PRAHA - Hokejisté Třince porazili v souboji dvou nejlepších týmů extraligy Litvínov 4:1, druhým Severočechům odskočili v čele soutěže už na čtrnáct bodů a kráčejí za ziskem Prezidentského poháru pro vítěze dlouhodobé části.

Jiří Polanský a Vladimír Dravecký se radují z gólu. foto: ČTK

Verva nechala ve šlágru kola doma odpočívat brankáře Francouze, ale její výkon měl v první třetině snad pouze jedinou vadu - moment z páté minuty: Francouzův zástupce Soukup se v ní nechal záhadně přelobovat Plíhalovým bekhendovým dloubnutím zpoza modré čáry a puk spatřil až v síti.

Hlasy trenérů

Václav Varaďa (Třinec): „V první třetině tahali za kratší konec. Litvínov nás ohrožoval v našem obranném pásmu, bral nám kotouče při napadání, ale Hrubec nás podržel. Pomohl nám šťastný první gól, po kterém jsme se zklidnili. Ve druhé třetině jsme malinko přidali, hráli jsme zodpovědně v obranném pásmu a přidali jsme i další dva góly. Jsme rádi, že jsme získali tři body proti silnému soupeři a odskočili jsme mu více v tabulce.“

Radim Rulík (Litvínov): „Třinec zaslouženě zvítězil, byl lepším mužstvem. My jsme neodehráli špatně první a třetí třetinu, ale druhou jsme odehráli velmi špatně, a proto jsme nemohli pomýšlet na lepší výsledek.“

Litvínov do té doby lídra svíral v útočném pásmu a nenechal ho vydechnout. Plíhalův zásah mohl okamžitě vynulovat Lukeš, ale jeho bekhendovou střelu z obtížného postavení Hrubec s námahou vyškrábl. Severočeský tlak vykolejila krátká třinecká přesilovka pět na tři, ale v půlminutové výhodě si Oceláři gólovou šanci nevytvořili.

Hosté byli v prvním dějství lepší, Třinec zaskočený jeho aktivním pojetím nebyl schopen vyvinout obvyklý tlak. Smůla se Severočechům lepila na paty i zkraje druhé třetiny.

Nejproduktivnější hráč soutěže Hübl ve 22. minutě nadvakrát nedokázal na Hrubce vyzrát ze sólového nájezdu: nejprve ze hry i přičíněním Adamského faulu, pak ani z nařízeného trestného střílení. Aby toho nebylo málo, minutu nato se Noskova rána odrazila od Trávníčka rovnou na hůl Orsavy, který z voleje trefil odkrytou branku.

Od stavu 2:0 už se převaha pomalu přelévala na domácí stranu. Vysoké sebevědomí Ocelářů dokreslila akce z 32. minuty.

Draveckého nahození před branku Polanský ještě ze vzduchu umístil potřetí za Soukupa. Třinec dnes ke slušné efektivitě přidal i precizní obranu, a i když soupeř v poli s ním hrál vyrovnanou partii, do dalších šancí už se nedostal.

Zleva Michal Trávníček z Litvínova a Daniel Rákos z Třince.
Zleva Daniel Rákos z Třince a Jiří Gula z Litvínova.
Zleva Lukáš Galvas z Třince, František Gerhát z Litvínova a Marek Růžička z...
Jiří Polanský a Vladimír Dravecký se radují z gólu.

To už Třinec neochvějně mířil za patnáctou výhrou z posledních šestnácti kol. Poslední část měl naprosto ve svých rukou a Hrabal dělovkou od modré čáry vylepšil skóre ještě čtvrtou trefou. Hosté se v závěru dočkali alespoň čestného úspěchu, o který se taktéž ranou od modré čáry v přesilovce postaral Kubát.

42. kolo hokejové extraligy

HC Oceláři Třinec - HC Verva Litvínov 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 5. Plíhal (M. Růžička), 23. Orsava (Nosek), 32. Polanský (Dravecký, Matuš), 50. Hrabal (Klesla) - 56. Kubát (Ručinský, Hübl). Rozhodčí: Fraňo, Úlehla - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:7, navíc Frolo (Litvínov) 5 minut a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 5181.

BK Mladá Boleslav - HC Sparta Praha 6:3 (3:1, 3:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Hyka (Lenc), 14. D. Výborný (M. Hruška), 18. Hyka (Trška, M. Látal), 23. Jarůšek (Bárta, D. Výborný), 27. Hyka (Musil, Lenc), 31. Bárta (M. Hruška) - 6. M. Procházka (Chlapík), 27. J. Mikuš (Sabolič), 60. Piskáček (J. Hlinka). Rozhodčí: Hodek, Mikula - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:8. Využití: 3:2. Diváci: 4010.

PSG Zlín - HC Olomouc 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 27. Kubiš (Žižka), 39. Čajánek (J. Svoboda, Marušák), 45. J. Svoboda (Čajánek, O. Veselý). Rozhodčí: Hribik, Wagner - Flegl, Polonyi. Vyloučení: 6:8. Využití: 2:0. Diváci: 4585.

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Steel 1:2 (1:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 8. L. Čermák (Dočekal) - 14. Kucsera (Vandas, Štencel), 57. Zíb (Roman, Vandas). Rozhodčí: Pavlovič, Šindler - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:10, navíc Hanzlík (Brno) na 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 6812.

Mountfield Hradec Králové - Bílí Tygři Liberec 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 30. T. Knotek (Šimánek, Kudrna), 44. Mertl (Kudrna, Vašíček) - 33. Krenželok (Gřegořek). Rozhodčí: Polák, R. Svoboda - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:5, navíc Troliga (Hradec Králové) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 3072.

HC Slavia Praha - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 26. J. Novák (Bednář, Sklenář) - 9. T. Zohorna (P. Sýkora, Gregorc), 25. Tybor (Radil, Kristan), 31. Marcinko (Čáslava, T. Zohorna), 38. Nahodil (Radil, Tybor), 51. Tybor (Nahodil, Radil), 57. T. Zohorna. Rozhodčí: Horák, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:3. Diváci: 3432.

HC Energie Karlovy Vary - HC Škoda Plzeň 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 45. Koblasa (J. Kverka ml., Duda) - 1. Simon (Johnson, Kratěna), 12. Lev (Indrák, Pulpán), 33. Simon (Johnson, J. Sýkora). Rozhodčí: Pešina, Souček - Zíka, Jindra. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. Diváci: 3599.