Hradec znemožnil Spartu pěti góly, Slavia podruhé za sebou vyhrála

19:24aktualizováno  20:17
PRAHA - Hokejisté Hradce Králové vyhráli ve 41. kole extraligy na ledě Sparty 5:0 a připravili Pražanům nejvyšší porážku v sezoně. Sparta vyšla popáté v ročníku střelecky naprázdno a vzdálilo se jí druhé místo tabulky, na Litvínov ztrácí sedm bodů. Na hradecké výhře se čtyřmi body za dvě branky a dvě asistence podílel Tomáš Mertl, který tak oslavil 500. zápas v nejvyšší soutěži. Brankář Ondřej Kacetl udržel premiérové čisté konto v sezoně.

Zleva obránce Sparty Marek Ďaloga, útočník Hradce Králové Roman Kukumberg a brankář Sparty Filip Novotný. foto: ČTK

Hlasy trenérů

Josef Jandač (Sparta): „Můžu jen sportovně pogratulovat soupeři k výsledku i k bodům, protože byl lepší. My jsme do zápasu špatně vstoupili a v podstatě jsme nenašli recept na obranu soupeře. Tahali jsme za kratší konec, Hradec vyhrál zaslouženě. Cením si toho, že přestože jsme prohrávali, tak někteří hráči se pořád prali o výsledek. Myslím si, že kdybychom dnes hráli dva zápasy, tak bychom ten gól ale stejně nedali.“

Peter Draisaitl (Hradec Králové): „S ohledem na tabulku je pro nás každý bod a každá výhra hodně důležitá. Výhra na Spartě je pro nás velmi dobrý výsledek. Vyhrát s nulou je navíc extra bonus pro gólmana, který nás dnes podržel. Za stavu 1:0 nebo 2:0 se to vždy může zlomit a on v tu chvíli chytil několik šancí domácích. Kluci hráli obětavě a výhru si zasloužili.“

Hradeckým se ideálně vydařil vstup do utkání, již po 32 sekundách otevřel skóre kapitán Šimánek. Pražané mohli vyrovnat v úvodní přesilovce, Klimek ani Hlinka však Kacetla z dobrých střeleckých pozic nepřekonali. V 5. minutě dostal Dvořáček po Plášilově faulu výhodu trestného střílení, brankář Východočechů svůj tým ale opět podržel.

Sparta měla s pozorně a obětavě hrajícím soupeřem problémy a nedokázala se prosadil ani v početních výhodách, ve kterých má přitom nejvyšší úspěšnost ze všech extraligových týmů.

Na přelomu první a druhé třetiny hráli hosté 74 sekund přesilovku pět na tři, Novotný však odolal. Se štěstím zlikvidoval i velkou šanci Šimánka. Ve 25. minutě však už inkasoval podruhé, za jeho zády skončila Mertlem tečovaná Plášilova střela.

Dvoubrankové vedení se nezměnilo ani v sérii přesilovek obou týmů, ve 37. minutě měl ideální šanci snížit v oslabení Rolinek, v samostatném nájezdu však Kacetla nepřekonal.

Místo zdramatizování zápasu se potřetí prosadili hosté a bylo zřejmé, že Hradec oplatí Spartě porážku z předchozího vzájemného souboje. Navíc se poté ještě hosté dvakrát prosadili v přesilové hře. Jedinou radostí sparťanů tak byla závěrečná vyhraná bitka Formana nad Vašíčkem.

Střelec úvodního gólu utkání Jiří Šimánek z Hradce Králové (vpravo) se raduje...
Zleva obránce Sparty Marek Ďaloga, útočník Hradce Králové Roman Kukumberg a...
Zleva útočník Hradce Králové Rudolf Červený a útočník Sparty Robert Sabolič.
Zleva útočník Hradce Králové Tomáš Mertl a útočník Sparty Martin Réway.

Slavia se probouzí, zvítězila také v Liberci

Pražský celek se nadechuje k mocnému finiši. Po pátečním triumfu nad Olomoucí dokázali sešívaní překvapivě uspět také v Liberci: na ledě favorita dlouho platil stav 1:1, rozdílový gól dal v 54. minutě maďarský útočník Vas. Čtyři minuty nato pak pojistil výhru Slavie Poletín. Svěřenci trenéra Dušana Gregora ztrácí na předposlední Karlovy Vary 11 bodů.

41. kolo hokejové extraligy

Bílí Tygři Liberec - HC Slavia Praha 1:3 (0:1, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 22. Filippi (Valský, Bulík) - 9. Vas (Holec), 54. Vas (Kolář), 58. Poletín (Stránský). Rozhodčí: Šindler, Wagner - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 5942.

HC Vítkovice Steel - HC Energie Karlovy Vary 3:2 (2:1, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 7. Olesz (Kudělka), 20. Štencel (Burger, Kucsera), 48. Húževka (Vandas, Kucsera) - 3. Flek (Vachovec, Závorka), 50. Bičánek (Šmach, Balán). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:7. Bez využití. Diváci: 4260.

PSG Zlín - HC Kometa Brno 4:2 (2:1, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 11. Říčka (Holík, Roman Vlach), 15. O. Veselý (Marušák, Čajánek), 33. Říčka (Roman Vlach), 54. Čajánek (Leška, Köhler) - 2. J. Káňa II. (L. Čermák, Hanzlík), 46. Ton (J. Hruška, Honejsek). Rozhodčí: Pešina, Smitka - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:1. Diváci: 6333.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - BK Mladá Boleslav 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Marcinko (T. Zohorna), 34. P. Sýkora (Gregorc, T. Zohorna) - 26. Bárta (Jarůšek), 30. D. Výborný, 55. Hyka (Robar). Rozhodčí: Hribik, Koch (Švýc.) - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 3:5, navíc T. Zohorna (Pardubice) 10 min. a do konce utkání. Využití: 2:1. Diváci: 7684.

HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové 0:5 (0:1, 0:1, 0:3)

Branky a nahrávky: 1. Šimánek (Kudrna, Mertl), 25. Mertl (Plášil, Skokan), 42. Tvrdík (Skokan, Pláněk), 55. Mertl (Pláněk, Šimánek), 56. Vydarený (Mertl, Kudrna). Rozhodčí: Polák, Souček - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 14:13, navíc Skokan (Hradec Králové) 10 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. Diváci: 9778.

HC Olomouc - HC Oceláři Třinec 2:4 (0:1, 0:2, 2:1)

Branky a nahrávky: 6. T. Rachůnek (Herman), 59. Rác (Marosz, Jergl) - 17. Hrabal (Polanský), 34. Nosek (Doudera, Polanský), 39. Klesla (Dravecký, Adamský), 55. Klesla. Rozhodčí: Homola, Pavlovič - Lučan, Kis. Vyloučení: 7:7, navíc Cibák (Olomouc) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 4431.

HC Verva Litvínov - HC Škoda Plzeň 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 8. Ručinský (Petružálek, R. Hanzl), 10. Petružálek (Hübl, Lukeš), 28. Šrámek (Hübl), 56. Lukeš (Hübl) - 54. Schleiss (Jeřábek, Kadlec). Rozhodčí: Fraňo, Horák - Bláha, Špůr. Vyloučení: 4:6, navíc Machovský (Plzeň) 10 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5638.