Třinec vyhrál v Litvínově přímý souboj o extraligovou nadvládu

20:38
LITVÍNOV - Hokejisté Třince mají v čele extraligy již šestibodový náskok. Ve šlágru 29. kola zvítězil na ledě druhého Litvínova 5:3. Za Oceláře se dvakrát trefil Erik Hrňa, o vítěznou trefu se ve třetí třetině postaral navrátilec z finského Pelicans Lahti Josef Hrabal.

Litvínovský útočník Kamil Piroš a obránce Třince Jakub Matyáš (vlevo). foto: ČTK

Domácí do zápasu vlétli s vervou, už konci úvodní minuty zastavila Martynkovu střelu pravá tyč Hrubcovy branky. Třinecký gólman už vlastní zásluhou zlikvidoval i šanci Jánského, který se sám před brankou se střelou unáhlil.

Hosty paradoxně zvedla litvínovská přesilovka při Růžičkově vyloučení. Žlutočerné prakticky nepustili do vlastního obranného pásma a rázem převzali iniciativu. Pět minut před první sirénou se sám na Francouze řítil Rufer, ale domácí navrátilec do branky jeho pokus o blafák vystihl. Reprezentačního gólmana nepřekvapil ani Ciencialův bekhend.

Obránce Komety Michal Kempný (vlevo) a útočník Vítkovic Petr Kolouch.
Zleva Tomáš Svoboda, Peter Čerešňák a Rostislav Olesz z Vítkovic.
Zleva Michal Kempný z Brna a Daniel Dolejš z Vítkovic.
Rostislav Olesz z Vítkovic diskutuje s rozhodčími.

Třinci stačilo k získání dvoubrankového náskoku necelé dvě minuty na začátku prostřední části hry, kdy o sobě dal dvakrát vědět kanonýr Hrňa. K první trefě mu ovšem výrazně pomohl gólman Francouz, který ve snaze rychle rozehrát puk trefil pouze nohy dojíždějícího útočníka, od kterého se puk odrazil do branky.

O 1:51 minuty později už novopečený reprezentant osvědčil opravdové střelecké umění, když litvínovského gólmana propálil švihem z pravého kruhu.

Severočechům se však ještě v prostřední části hry podařil dokonalý obrat. Nejprve v rozmezí necelých dvou minut na přelomu zápasu zásluhou přesilovkové trefy Ručinského a přesné Trávníčkovy střely do pravého horního rohu naopak při vlastním oslabení vyrovnali. V závěru třetiny potom Petružálek při hře pět na tři strhl vedení na stranu Litvínova.

Litvínovský útočník Robin Hanzl.

Obrat přinesla i závěrečná dvacetiminutovka, tentokrát ve prospěch Ocelářů. Nejdříve teprve devatenáctiletý Cienciala svým prvním extraligovým gólem v kariéře vyrovnal a poté se při své obnovené premiéře v třineckém dresu trefil od modré čáry v početní výhodě Hrabal.

Konečnou podobu dal výsledku při domácí power play Růžička. Třinec porazil Litvínov poprvé v sezoně a díky plnému bodovému zisku se od Severočechů v čele tabulky odpoutal již na rozdíl šesti bodů.

29. kolo hokejové extraligy

• HC Olomouc - PSG Zlín 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
    Branky a nahrávky: 53. Rác (Vyrůbalík, Marosz) - 18. Ondráček (Roman Vlach, Urbanec), 26. Marušák (Leška), 60. J. Svoboda (Čajánek). Rozhodčí: Pešina, Souček - Blümel, Polonyi. Vyloučení: 8:9. Využití: 0:1. Diváci: 5500 (vyprodáno).
  • HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Slavia Praha 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)
    Branky a nahrávky: 7. T. Zohorna (Čáslava), 23. P. Sýkora (T. Zohorna), 49. Nahodil (Havlík), 58. Tybor (Nahodil, Radil) - 24. M. Hořava (Divíšek, Poletín). Rozhodčí: Hodek, Horák - Kis, Lučan. Vyloučení: 6:6, navíc Vas (Slavia) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 8488.
  • HC Škoda Plzeň - HC Energie Karlovy Vary 4:3 p (0:0, 2:1, 1:2 - 1:0)
    Branky a nahrávky: 21. J. Sýkora (Kadlec, Jeřábek), 29. Simon (Jeřábek, Kadlec), 60. Johnson (Kašpařík, J. Sýkora), 63. Lev (Jeřábek, Kadlec) - 33. Balán (Harant, Sičák), 50. D. Hruška (Balán, Bičánek), 58. Balán (D. Hruška, Duda) . Rozhodčí: Mikula, Šír - Frodl, Charvát. Vyloučení: 5:6, navíc Johnson (Plzeň) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4734.
  • Bílí Tygři Liberec - Mountfield Hradec Králové 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
    Branka a nahrávky: 4. P. Jelínek (Šimek, Filippi). Rozhodčí: Šindler, Úlehla - Lhotský, Jiří Svoboda. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 3881.
  • HC Verva Litvínov - HC Oceláři Třinec 3:5 (0:0, 3:2, 0:3)
    Branky a nahrávky: 32. Ručinský (Kubát, Petružálek), 34. Trávníček (Kubát), 39. Petružálek (Ručinský, Trávníček) - 21. Hrňa, 23. Hrňa (Kreps, M. Doudera), 51. Cienciala, 53. Hrabal (Kreps, Roth), 60. Marek Růžička. Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Bláha, Špůr. Vyloučení: 6:5. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 5714.

HC Vítkovice Steel - HC Kometa Brno 3:2 sn (0:0, 2:0, 0:2 - 0:0)
Branky a nahrávky: 24. Roman (Malec), 31. Štencel (Kolouch, Kucsera), rozhodující nájezd Olesz - 42. Vondráček (Dočekal, Dlapa), 44. Vondráček. Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:8. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4441.

HC Sparta Praha - BK Mladá Boleslav 4:1 (2:0, 1:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 5. Buchtele (Sabolič, Polášek), 7. Cingel (Kumstát), 23. Buchtele (Pech, Barinka), 48. Kumstát - 53. Mikulík (D. Vrbata, Klimenta). Rozhodčí: Hribik, R. Svoboda - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:9, navíc Žabka (M. Boleslav) 10 min a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 4003.