Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav

Lídří v extralize padli. Třinec prohrál se Spartou, Litvínov v Pardubicích

19:29aktualizováno  21:01
PRAHA - Hokejisté Sparty porazili ve 26. kole extraligy Třinec 4:1. Pražané zdolala současného lídra soutěže i podruhé v sezoně, doma zvítězila nad Třincem dokonce popáté za sebou. Radují se i Pardubice, které zdolaly druhý tým tabulky z Litvínova 6:3.

Hráči Sparty zleva Karel Pilař, Tomáš Rolinek a Martin Réway se radují z Pilařova gólu. foto: ČTK

Třinec začal hodně sebevědomě a přimáčkl Pražany před brankáře Staňu. Ten si zpočátku připisoval jeden zákrok za druhým, vše ale změnil začátek sedmé minuty, kdy se z mezikruží trefil rychlým zakončením Sabolič. Sparta od toho okamžiku výrazně narostla.

Hlasy trenérů

Josef Jandač (Sparta): "Úvodní minuty nebyly z naší strany úplně nejlepší, byli jsme pod tlakem, ale potom jsme hru trošku vyrovnali a podařilo se nám vstřelit první gól. Poté jsme se v tom zápase postupně pořád zlepšovali a dovedli zápas celkem bez problémů k vítězství. Klíčové pro nás bylo, že jsme konečně ubránili přesilovky soupeře, které byly velice nepříjemné."

Václav Varaďa (Třinec): "Myslím, že dnešní utkání jsme začali výborně. V prvních deseti minutách jsme měli více ze hry a dostali domácí pod tlak v jejich obranném pásmu, ale bez nějaké vážnější šance. Domácí to přežili a poté už jsme po celý zápas tahali za kratší konec. Sparta nám dnes uštědřila lekci z produktivity a jen díky brankáři Hrubcovi zůstalo skóre 4:1, jež je pro nás za hru, kterou jsme odvedli, ještě milosrdné. Ten výkon je pro nás zklamáním, porážka bylo pro nás zasloužená."

A potvrdila to i její pohoda při hře ve čtyřech na obou stranách, kdy jí prostor na ledě evidentně svědčil lépe než soupeři.

Obrovskou Cingelovu šanci ještě pokryl gólman Hrubec, pak se však neukvapil se střelou Ďaloga a jeho práci dokonal úspěšným doklepnutím zblízka druhý nejproduktivnější hráč sparťanské historie Hlinka. Další krušné chvilky si prožili Slezané při trestu Adamského, ale do přestávky už se stav neměnil.

Se sirénou však dostal menší trest za svůj prohřešek Rákos a do druhé části šli hosté v oslabení. Po 29 odehraných vteřinách zaskočili Spartu, když právě Adamský tečoval před Staňou Rothovu střelu a snížil, jenže v témže oslabení Třinec ještě stihl inkasovat. Po Barinkově tvrdé střele si Kumstát přikopl šikovně kotouč a mezi betony překonal Hrubce potřetí.

Sparta měla poté k dispozici 97 sekund dvojnásobné přesilovky, když se k faulujícímu Rothovi připojil na lavici hanby po vyhození puku mimo hřiště mladý bek Matyáš, a stačilo jí lehce přes půl minuty, aby přidala další trefu. Pilař hrozivě napřáhl uvnitř kruhu pro vhazování a ranou bez přípravy se poprvé v sezoně zapsal mezi střelce.

Domácí hráli s velkým přehledem. Přestože pak čelili v krátkém sledu třem přesilovkám Třince, vcelku s přehledem se úspěšně ubránili.

Naopak 80 vteřin před druhou přestávkou měli další velkou možnost v podobě opětovné přesilovky pět na tři, tentokrát v délce 104 sekund, jenže bez efektu a stejně vypadal i její zbytek po návratu obou soupeřů ze šaten.

Zleva Jakub Matyáš z Třince, brankář Třince Šimon Hrubec a Jaroslav Hlinka ze...
Zleva Lukáš Cingel ze Sparty a brankář Třince Šimon Hrubec.
Hráči Sparty zleva Karel Pilař, Tomáš Rolinek a Martin Réway se radují z...
Brankář Třince Šimon Hrubec (vlevo) a Robert Sabolič ze Sparty.

Pražané se v závěrečném dějství soustředili především na pečlivě pracující defenzivu a hájení cenného tříbrankového náskoku, který si vypracovali.

Třinec se ještě snažil dotáhnout alespoň o něco blíže, jenže narážel na pozorného Staňu. V samém závěru mohl naopak přidat pátou trefu Cingel, s jeho bekhendem si ovšem poradil Hrubec.

Litvínov stáhl tříbrankové manko, přesto nebodoval

Divoké utkání na východě Čech přineslo v součtu deset branek. Pardubice nad Vervou vedli v 33. minutě už 3:0, ale soupeř stihl během necelých dvou minut srovnat. Domácí však ještě v prostřední části zvrátili utkání na svoji stranu.

V mizerných výkonech pokračuje Slavia, která už počtvté v řadě opustila bojiště bez bodu. Po prohrách 2:6, 0:6, 2:6 inkasovali Pražané dokonce sedmkrát. Ze Zlína odjíždí s debaklem 4:7. Přestože v úvodní třetině využili tři přesilovky a do kabiny šli s nadějným náskokem...

26. kolo hokejové extraligy

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Verva Litvínov 6:4 (1:0, 3:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 19. Cetkovský (P. Sýkora, T. Zohorna), 31. Gregorc (Tybor), 34. P. Sýkora z trestného střílení, 40. Starý (Marcinko), 53. Gregorc (Tybor), 54. Radil (Píša, Korím) - 37. R. Hanzl (Pavlík, Francouz), 37. Petružálek (Ručinský, Hübl), 38. Hübl (Petružálek), 57. Pavlík (Ručinský). Rozhodčí: Šír, Úlehla - Bláha, Špůr. Vyloučení: 9:6. Využití: 2:1. Diváci: 9015.

HC Energie Karlovy Vary - HC Olomouc 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 34. Vachovec (Skuhravý, V. Tomeček), 50. Duda (Balán) - 19. Matai (Marosz, Vyrůbalík), 33. Rác (Cibák, Marosz), 55. Marosz (Cibák, Rác). Rozhodčí: Šindler, Smitka - Pešek, D. Jelínek. Vyloučení: 4:7. Využití: 1:1. Diváci: 2833.

HC Vítkovice Steel - HC Škoda Plzeň 3:2 (1:2, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 13. E. Němec (Štencel, Kolouch), 21. T. Svoboda (Olesz, Klok), 22. Szturc (Kovář) - 2. J. Sýkora (Pletka), 9. Jeřábek (Balej, Kubalík). Rozhodčí: Baluška, Konc (oba SR) - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 4:4. Využití: 0:1. Diváci: 4038.

PSG Zlín - HC Slavia Praha 7:4 (1:3, 4:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 8. Kubiš (Ondráček), 22. Leška (Marušák, Okál), 25. Čajánek (Marušák, Kotvan), 27. J. Svoboda (Řezníček), 27. Říčka (Okál, Leška), 48. Ondráček (Řezníček), 53. O. Veselý (Čajánek) - 11. Divíšek (Valach, Stránský), 16. Vlasák (Bednář, Valach), 19. Vlasák (Bednář), 56. König (M. Čermák, J. Doležal). Rozhodčí: Hradil, Lacina - Frodl, Charvát. Vyloučení: 9:6. Využití: 1:3. V oslabení: 1:0. Diváci: 4566.

HC Kometa Brno - Mountfield Hradec Králové 2:1 (1:0, 1:1, 0:0).

Branky a nahrávky: 8. Ton (V. Němec, J. Hruška), 26. Koreis (Hanzlík, Honejsek) - 23. Vantuch (Frühauf, P. Beránek). Rozhodčí: Hribik, Polák - Kis, Lučan. Vyloučení: 5:9. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Bílí Tygři Liberec - BK Mladá Boleslav 2:1p (1:1, 0:0, 0:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 2. Šimek (Filippi), 65. Filippi - 2. Lenc (Loskot). Rozhodčí: Fraňo, Hejduk - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:8, navíc Víšek (Liberec) 10 min. Bez využití. Diváci: 3412.