Litvínov porazil Hradec a vede extraligu, Oceláři nestačili na Plzeň

19:57aktualizováno  22:13
PRAHA - Hokejová extraliga má po 19. kole nového lídra. Na čelo se protlačili hokejisté Litvínova, kteří doma porazili Hradec Králové 4:1 a využili zaváhání Třince, jenž prohrál v Plzni o tři branky.

Radost hokejistů Litvínova v utkání s Hradcem Králové. foto: MAFRA - Petr Bílek

Verva proti Hradci prohrávala od osmé minuty po trefě Tomáše Mertla, ale ještě v první třetině stav otočila. Na šestém vítězství Litvínova z posledních sedmi zápasů se podíleli brankami Martin Ručinský, Peter Jánský, Kamil Piroš a Jiří Šlégr. Mountfield prohrál teprve třetí z posledních deseti duelů.

Po patnácti vteřinách hry měl první příležitost domácí Hübl, který chytře tečoval Jánského nabídku, ale Kantor byl pozorný. Vedení se dočkali Východočeši, když při přesilovce pěti proti třem po hezké kombinaci skóroval střelou z mezikruží Mertl. Z vedení se ale příliš dlouho neradovali. Za pouhých 76 vteřin vyrovnal ranou z brankové čáry Ručinský.

Hlasy trenérů

Miloslav Hořava (Litvínov): "Věděli jsme, že Hradec má kvalitní mužstvo, měli jsme z utkání respekt. První a třetí třetinu byli hosté aktivnější, ale nám se povedlo dát branky v přesilových hrách, což rozhodlo. Jsme rádi za tři body."

Peter Draisaitl (Hradec Králové): "Dneska nám chyběla kvalita. Litvínov nás nepustil do ničeho. Vypadali jsme chvílemi dobře, ale před brankou jsme neměli vůbec nic. Litvínov celý zápas kontroloval, proto dnes zaslouženě vyhrál a výsledek je takový, jaký je."

Vzápětí opět zahrozili hosté. Šimánek se prosmýkl kolem Pavelky, ale Francouz se natáhl na brankové čáře a zakročil betonem.

V 15. minutě předvedla souhru první litvínovská formace a Hübl s Lukešem připravili gól pro Jánského. V závěru první části se prodral přes dva obránce Šrámek, ale v tísni nedokázal zakončit přesně.

Úvod druhé třetiny patřil hostům, ale vyrovnávací branku se jim vstřelit nepodařilo. Přišel tak trest z domácí strany. Trávníček nezištně našel Piroše, který se nemýlil. V polovině prostřední části zakončil přečíslení s Ručinským nepřesně Zeman.

Další brejk s Trávníčkem nezakončil úspěšně Baránek a v 32. minutě trefil Majdan tyčku Kantorovy branky. Ještě před druhou pauzou mohl zvýšit skóre Jánský, který se řítil sám na Kantora, ale ten si s prudkou střelou po ledě poradil.

Třetí část byla dlouho pro diváky nezajímavá. Litvínovští spolehlivě bránili a hosté se nemohli dostat na dostřel Francouzovy branky. Šanci měl až v 51. minutě Kukumberg, střelou z otočky ovšem neuspěl. Skóre ještě dovršil v 56. minutě povedenou ranou Šlégr.

Oceláři v Plzni vzdorovali až do začátku třetí části

Třinec na západě Čech od desáté minuty dotahoval, vždy ale dokázal náskok soupeře stáhnout. Posledně ve 44. minutě, kdy Plíhal vyrovnal na 2:2. Plzeň ale následně třikrát udeřila a uzmula plný počet bodů.

Nejvyšší vítězství kola zaznamenaly Pardubice, které na domácí půdě deklasovaly Zlín 6:2. Za tým vítězů vstřelil dvě branky Tomáš Zohorna. Pardubice poskočily na třetí místo, úřadující mistr zůstává poslední.

19. kolo hokejové extraligy

HC Vítkovice Steel - HC Slavia Praha 3:2 (2:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. T. Svoboda (Burger, Čerešňák), 11. Roman, 40. E. Němec (T. Svoboda) - 38. J. Doležal (Stránský, Vas), 60. Vlasák (Krejčí). Rozhodčí: Homola, Polák - Jindra, Zíka. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 4340.

HC Verva Litvínov - Mountfield Hradec Králové 4:1 (2:1, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 10. Ručinský (Gerhát), 15. Jánský (Lukeš, Hübl), 27. Piroš (Trávníček), 56. Šlégr (Pavlík, Trávníček) - 8. Mertl (Šimánek, Slovák). Rozhodčí: Hodek, Smitka - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. Diváci: 4987.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - PSG Zlín 6:2 (2:1, 3:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 4. T. Zohorna, 15. Tybor (P. Sýkora, Benák), 29. Starý (Marcinko), 35. Cetkovský (Píša), 38. T. Zohorna (P. Sýkora), 52. Nahodil (Tybor, Radil) - 12. Ondráček, 24. Říčka. Rozhodčí: Hradil, Úlehla - Bláha, Ondráček. Vyloučení: 7:9. Využití: 1:0. V oslabení: 1:1. Diváci: 7680.

Bílí Tygři Liberec - HC Olomouc 2:3 (1:2, 0:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 3. T. Urban (A. Dlouhý), 60. Filippi (Valský, Radivojevič) - 7. Zuzin (Herman), 9. Ondrušek, 46. Laš (Herman). Rozhodčí: Hribik, Souček - Frodl, Charvát. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 3272.

HC Škoda Plzeň - HC Oceláři Třinec 5:2 (1:1, 1:0, 3:1)

Branky a nahrávky: 10. Kratěna (Mozík, Kadlec), 32. Kašpařík (Lev, J. Sýkora), 50. J. Sýkora, 52. J. Sýkora (Lev), 60. J. Sýkora - 20. Irgl (Adamský, Trončinský), 44. Plíhal (Hrňa). Rozhodčí: Fraňo, T. Horák - Blümel, Kis. Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 4026.

HC Energie Karlovy Vary - BK Mladá Boleslav 3:2p (0:1, 0:1, 2:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 49. Duda (J. Kverka ml., Bičánek), 54. Duda (D. Hruška, Harant), 62. V. Tomeček (Šmach) - 15. Bárta (Vrbata, Trška)‚ 37. Bárta (M. Hruška, D. Výborný). Rozhodčí: Turčan, R. Svoboda - Pešek, Jelínek. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 2747.