Pražské derby rozhodl Bednář, Litvínov se bodově dotáhl na Třinec

18:13aktualizováno  21:22
RAHA - Hokejisté Slavie vyhráli v 18. kole extraligy v pražském derby na ledě Sparty 1:0 a oplatili svému sokovi prohru 2:5 z úvodního souboje v sezoně. Zápas před druhou nejvyšší návštěvou této extraligové sezony 9929 diváků rozhodl v čase 59:21 slávistický kapitán Jaroslav Bednář.

Útočník Slavie Jaroslav Bednář (vpravo) se raduje z vítězného gólu. foto: ČTK

Sparta nastoupila se Staňou, který se dostal do branky po šesti zápasech místo Novotného, a uzdraveným ofenzivním lídrem Hlinkou.

Hlasy trenérů

Josef Jandač (Sparta): "Špatně se mi to hodnotí, protože nám sérii vítězných utkání přerušila zrovna Slavia, kterou jsme chtěli hodně porazit. Bylo to takové urputné, typické derby s minimem počtu branek. Mrzí nás to o to víc, že konečně přišla trošku návštěva. Zápas jsme měli rozhodnout ve druhé třetině, kdy jsme měli poměrně dost střel. Z toho tlaku jsme měli něco dát, ale bohužel to tam nespadlo. Když už se to na konci chýlilo k remíze, tak jsme bohužel dostali gól."

Ladislav Lubina (Slavia): "V zápase byla Sparta více než dvě třetiny opticky lepší bez nějaké velké vyložené šance. Paradoxně od 50. minuty se hra trošku více vyrovnala, možná jsme tam měli něco navíc my, ale umožnili jsme Spartě asi největší šanci zápasu, kdy jsme nechali neobsazeného hráče před brankou. Pak se nám takovou trpělivou hrou, kterou jsme předváděli celý zápas, podařilo v poslední minutě dát branku a jsme za ní moc rádi. Jsou to pro nás velice cenné tři body."

Domácí začali náporem, ale první nebezpečný pokus vyslal na druhé straně Klhůfek. Vzápětí zasahoval i Furch, když tlak Pechovy formace zakončil Kumstát. Slavia se pak ubránila při trestu Veselého, stejně tak Sparta při vyloučení Pilaře. Stav se neměnil ani při trestech domácího Piskáčka a hostujícího Tomáše Doležala.

V druhém dějství se hrálo dlouho bez šancí. Až při Tomicově vyloučení v polovině utkání musel Furch vyrazit Barinkovu dělovku a Ďalogův pokus stihla zblokovat slávistická obrana. Ve 33. minutě projel Ďaloga až před Furcha, ale stihl zakončit jen z otočky bekhendem a slávistický gólman byl na místě. Staňu na druhé straně prověřil Poletín.

V úvodu třetí třetiny kryl Furch Buchteleho pokus, na druhé straně pálil po rychlém protiútoku Tomáš Doležal. Ve 45. minutě se dostal do šance Hlinka, ale svůj blafák k úvodní trefě nedotáhl. V polovině třetí třetiny minul těsně levou tyč střelou přes beka slávista Tomica.

V 56. minutě vypálil nebezpečně sparťanský kapitán Rolinek a vzápětí se ocitl sám před Furchem Kumstát, ani on ale neuspěl. Když už se zdálo, že se bude prodlužovat, dostal se k dorážce Bednář a trefil odkrytou část branky.

Útočník Slavie Marek Tomica (vlevo) a útočník Sparty Lukáš Pech.
Obránce Sparty Jan Švrček (vlevo) a útočník Slavie Pavel Klhůfek.
Útočník Sparty Martin Réwai (vlevo) a útočník Slavie René Školiak.
Útočník Sparty Robert Sabolič (vpravo) a obránce Slavie Daniel Krejčí.

Sudí si ještě platnost jeho trefy ověřili u videa a „sešívaní“ mohli slavit plný tříbodový zisk proti svému velkému rivalovi poprvé po takřka dvou letech.

Třinec podlehl Liberci, utrápený Zlín zabral

Oceláři na domácí půdě podruhé za sebou prohráli. Litvínov mohl jejich zaváhání využít, ale Brno zlomil až po nájezdech a za Třincem o skóre zaostává. Proti Liberci měl tým z východního cípu republiky jasnou převahu, ale Tygry držel spolehlivý gólman Lašák. O jejich vítězství nakonec v samostatných nájezdech rozhodl Bartek.

Teprve popáté v sezoně zvítězil Zlín, který na domácí půdě porazil Vítkovice snadno 5:2. Domácím se povedla především druhá třetina: v rozemí 39 vteřin nastříleli tři branky.

18. kolo hokejové extraligy

HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 2:3sn (0:0, 1:1, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 38. Irgl (Roth), 46. Plíhal (Roth) - 33. Bulík (Šimek, Bartek), 58. Bakoš (Radivojevič), rozhodující nájezd Bartek. Rozhodčí: R. Čech, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:8. Bez využití. Diváci: 5061.

HC Olomouc - HC ČSOB Pojišťovna Pardubice 4:2 (1:0, 2:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 9. J. Knotek (R. Dlouhý), 27. Marosz (Rašner, Rác), 35. Cibák (Marosz, Majeský), 59. Cibák - 51. Kaut (Kolář, Gregorc), 56. Nahodil (Radil, Tybor). Rozhodčí: T. Horák, Turčan - Bryška, Skopal. Vyloučení: 6:4. Využití: 1:1. Diváci: 4594.

HC Sparta Praha - HC Slavia Praha 0:1 (0:0, 0:0, 0:1)

Branka a nahrávky: 60. Bednář (Tomica, Sklenář). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - Komárek, Ondráček. Vyloučení: 2:3. Bez využití. Diváci: 9929.

PSG Zlín - HC Vítkovice Steel 5:2 (1:0, 3:1, 1:1)

Branka a nahrávky: 3. Roman Vlach (Marušák, O. Horák), 36. Čajánek, 36. Holík (Roman Vlach, Kotvan), 36. Okál (F. Čech, Leška), 58. Ondráček (Čajánek, Žižka) - 28. Húževka (Szturc, Stehlík), 42. Burger (T. Svoboda, Šenkeřík). Rozhodčí: Hribik, Pešina - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 3882.

BK Mladá Boleslav - HC Škoda Plzeň 1:2 (1:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Vrbata (Jarůšek) - 33. Schleiss (Pulpán, Kubka), 42. Schleiss (Simon). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Zavřel, L. Kajínek. Vyloučení: 7:2, navíc Kubalík (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:1. Diváci: 3890.

Mountfield Hradec Králové - HC Energie Karlovy Vary 5:2 (4:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Mertl (Kudrna), 12. Kudrna (Slovák, Mertl), 14. Nedvídek (Pospíšil, Tvrdík), 14. Kudrna (Šimánek, Mertl), 38. Pláněk (Dej) - 23. V. Tomeček (Harant, Balán), 47. Duda (R. Hruška). Rozhodčí: R. Polák, Wagner - Bláha, Špůr. Vyloučení: 2:4, navíc Skuhravý (K. Vary) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 4152.

HC Kometa Brno - HC Verva Litvínov 5:6sn (1:2, 2:2, 2:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 6. V. Němec (Kempný, Čiliak), 33. J. Hruška (P. Ton, L. Čermák), 33. Koreis (Burian, Vondráček), 46. Hanzlík (J. Káňa II, Honejsek), 54. Dlapa (Vondráček) - 4. Lukeš (Hübl, Ručinský), 17. Hübl (Lukeš, Kubát), 27. T. Pavelka (Piroš, Trávníček), 34. Kubát (Trávníček, Piroš), 41. Ručinský (T. Pavelka), rozhodující nájezd Hübl. Rozhodčí: Hejduk, Homola - Kis, Lučan. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:2. V oslabení: 0:1, Diváci: 6603.