Dvacítka na vítězství s Finy nenavázala a Švýcarům podlehla 3:4 po prodloužení

21:24aktualizováno  21:55
TORONTO/PRAHA - Po veselici přišlo mírné vystřízlivění. Čeští hokejisté do dvaceti let nezvládli druhý zápas na mistrovství světa v Kanadě a podlehli Švýcarsku 3:4 v prodloužení. Leckdo přitom po úvodním vítězství nad úřadujícími šampiony z Finska čekal opačný výsledek.

Švýcar Loic In-Albon slaví se spoluhráčem Rogerem Karrererem gól do sítě Česka. foto: ČTK/APReuters

Mistrovství světa hokejistů do 20 let: Skupina A (Montreal):

ČR - Švýcarsko 3:4 v prodloužení (0:0, 0:2, 3:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 46. Koblížek (Zbořil), 51. F. Chlapík (Hronek, M. Špaček), 60. F. Chlapík (M. Špaček, Zbořil) - 30. In-Albon (Hischier, Diem), 37. Thürkauf (Riat, Hischier), 49. Riat (Siegenthaler, Thürkauf), 61. Hischier (Riat). Rozhodčí: Lemelin (USA), Salonen - Suominen (oba Fin.), Kohlmüller (Něm.). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:2. Diváci: 4683.

První třetina tomu také napovídala: Češi, kteří se museli obejít bez zraněného beka Davida Kvasničky, pro něhož turnaj skončil, byli aktivnější, víc se tlačili dopředu a také si vypracovávali častěji gólové příležitosti. Jenže žádná z nich nebyla vyložená a ofenzivní snaha stála hráče spoustu sil.

Svěřenci trenéra Jakuba Petra totiž k utkání nastoupili po pouhých patnácti hodinách od závěrečné sirény předchozí bitvy s Finy. Zatímco Švýcaři hráli poprvé.

Rozdíl se postupem času ukazoval. Soupeři se především vyplatila koncentrovaná obrana, kterou po změně stran dokázal osvěžit i nebezpečnými ofenzivními výpady.

První úder přišel v čase 29:19, kdy dokázal útočník In Albon využít nedůrazu českých hráčů v obranném pásmu a pak předvedl pěknou nahrávku na Hischiera. Po jeho štiplavé střele propadl puk brankáři Škarkovi pod ramenem.

Druhý přidal necelé čtyři minuty před koncem prostřední třetiny Thürkauf, který zůstal zcela neobsazený u pravé tyče a v pohodě doklepl Škarkem vyražený puk po předchozí střele z mezikruží.

Byla to rána, Česko se z ní však dokázalo oklepat. Na snížení Koblížka, jemuž se ideálně povedla střela (odrazila se od tyčky do sítě), sice odpověděli Švýcaři gólem v přesilovce čtyři na tři (tu zavinil zbytečným faulem nedisciplinovaný Zbořil), ale hrdinou večera se stal Filip Chlapík.

Tomáš Šoustal v klinči se švýcarským protihráčem Gerberem.
Závar před švýcarskou bránou.

Nejprve totiž dokázal brzy využit početní hru povedenou střelou zápěstím z pravého kruhu a stejně uspěl i v samotném závěru. To se sedmnáct vteřin před závěrečnou sirénou trefil podobným způsobem a zajistil alespoň vyrovnání na 3:3.

Euforii však zchladil už po 23 vteřinách prodloužení další dvougólový střelec Hischier, který všem ujel a střelou mezi betony překonal gólmana Škarka.

I proto Češi nedokázali soupeři vrátit dva roky starou prohru 2:5 z posledního měření sil na šampionátu. A především si zkomplikovali boj o co nejlepší umístění v základní skupině, aby se ve čtvrtfinále vyhnuli největším favoritům.

Mohlo být ale hůř a navíc není zdaleka nic ztracené. Teď budou mít čeští mladíci den na odpočinek, aby ve čtvrtek v plné síle vlétli na Dánsko. Utkání začíná opět v 19:00 SEČ a znovu ho budete moci sledovat v podrobné on-line reportáži.