Hokejoví mladíci začali MS dvacítek prohrou. Na nájezdy podlehli Rusku

15:09aktualizováno  15:58
HELSINKY - Česká hokejová dvacítka podlehla v úvodním utkání na mistrovství světa v Helsinkách Rusku 1:2 po samostatných nájezdech. Výběr trenéra Jakuba Petra vedl od 34. minutě po proměněné penaltě Michaela Špačka, ale úřadující vicemistři světa v polovině třetí třetiny vyrovnali díky Arturu Lautovi a v rozstřelu se trefil jen Maxim Lazarev.

Filip Chlapík operuje před ruskou bránou. foto: ČTK

Další zápas čeká Čechy v pondělí od 13:00 SEČ proti Slovensku.

Český tým byl v úvodu aktivnější, ale dlouho se hrálo bez šancí. Gólmana Georgijeva ohrozil v šesté minutě bek Rašner a prověřil jej i Zacha. Za Rusy zahrozil Korškov a nebezpečně vystřelil také Fazlejev. V polovině úvodní části srazil poblíž mantinelu Zbořil Korškova a dostal trest na pět minut a do konce utkání.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Helsinkách:

Skupina B:

ČR - Rusko 1:2 po sam. nájezdech (0:0, 1:0, 0:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 34. Špaček z trestného střílení - 50. Lauta (Fazlejev, Dergačov), rozhodující sam. nájezd Lazarev. Rozhodčí: Fonselius (Fin.), Piechaczek (Něm.) - Chartrand-Piche (Kan.), Pihlblad (Švéd.). Vyloučení: 1:3, navíc Zbořil (ČR) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 10.106.

Výběr kouče Petra se úspěšně bránil, do střelecké pozice pustil jen Svečnikova. O dvě minuty pak zkrátil oslabení Stránský, který si vynutil faul Bojkova. V pokračující přesilovce pak ještě Svečnikov nebezpečně tečoval Kameněvův pokus. V 17. minutě v největší šanci úvodní části netrefil puk před odkrytou brankou Polunin. Na druhé straně zahrozil Stránský.

V druhém dějství nejdříve pálil Veselý, ještě lepší střeleckou pozici měl z levého kruhu Rašner, ale ruský gólman zasáhl. Vaněčka otestoval Polunin a ve 26. minutě trefil osamocený Kraskovskij horní tyč. Rusové měli tlak při Rašnerově trestu, ale chyběla jim přesnost v zakončení. Následně zahrozil dvakrát Lakatoš, který nejdříve minul z mezikruží a pak při Bojkovově vyloučení na konci kombinace také neuspěl. Stále ještě při přesilovce sice překonal Georgijeva Špaček, ale branka neplatila pro postavení Kašeho v brankovišti. Ve 34. minutě opět Špaček unikl, při neúspěšném blafáku do bekhendu jej fauloval Mikulovič a po trestném střílení už se útočník Red Deer z WHL radoval. Na ruského gólmana vyzrál zakončením do forhendu.

Ruský brankář Alexandr Georgiev odolává nájezdu Davida Kašeho (uprostřed) v...
Michael Špaček dává gól z trestného střílení.

Před pauzou ještě Vaněček vyřešil závar před brankou a po Svečnikovově faulu šli Češi i do třetí třetiny v přesilovce. Zvýšit se při ní snažil Tomášek a už při plném počtu hráčů na ledě Ordoš. Rusové začali zvyšovat aktivitu. Kaprizov ještě bekhendovou střelou neuspěl, ale v 50. minutě už po akci Fazlejeva dotlačil kotouč za překonaného Vaněčka Lauta. Prodloužení neodvrátil Tomáškův pokus ani dvě rány Kameněva.

V nastavení se objevil v největší šanci Hronek. V nájezdech uspěl jako první Lazarev, z české strany se neprosadili Lakatoš, Chlapík ani Kaše. Rusům tak nevadilo, že Polunin a Lauta už na Vaněčka nevyzráli.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...