Hokejisté zvládli bitvu o čtvrtfinále MS s grácií. Norsko smetli 7:0

16:00aktualizováno  18:40
STOCKHOLM - Čeští hokejisté deklasovali v závěrečném utkání základní skupiny mistrovství světa Norsko 7:0 a v přímém souboji si zajistili postup do čtvrtfinále. V něm se svěřenci trenéra Aloise Hadamczika utkají ve čtvrtek od 14:45 se Švýcarskem, kterému před osmi dny podlehli 2:5.

Zápas Česko - Norsko foto: Reuters

ČR - Norsko 7:0 (3:0, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 2. Fleischmann (Plekanec), 8. Fleischmann (Plekanec, Tlustý), 12. Tlustý (Plekanec), 28. Hanzal (Voráček, Hudler), 40. Z. Michálek (Šmíd, Hubáček), 54. Vrbata (Hanzal), 54. Irgl (Novotný, Hubáček). Rozhodčí: Rönn (Fin.), Morg. Johansson - Dahmen (oba Švéd.), Šeljanin (Rus.). Vyloučení: 5:3. Využití: 1:0. Diváci: 2769.
ČR: Pavelec (54. Francouz) - Židlický, Čáslava, Z. Michálek, Šmíd, Hejda, Nakládal, Kutlák - Fleischmann, Plekanec, Tlustý - Voráček, Hertl (41. Tenkrát), Hudler - Vrbata, Hanzal, Koukal - Irgl, Novotný, Hubáček. Trenér: Alois Hadamczik.
Norsko: Haugen (13. Volden) - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Ödegaard, Forsberg - Röymark, Hansen, Skröder - Holtet, K. A. Olimb, Thoresen - M. Olimb, Bastiansen, Roest - Martinsen, Spets, Ask. Trenér: Roy Johansen.

Na nejvyšší výhře národního týmu v sezoně se dnes dvěma góly podílel útočník Tomáš Fleischmann. Tři asistence si připsal útočník Tomáš Plekanec, který stejně jako další čerstvá posila z NHL obránce Marek Židlický nastoupil na turnaji poprvé. O osudu zápasu napověděl už úvod. Fleischmannova střela v první minutě se sice neujala, ale následně byl vyloučen K. A. Olimb a Češi hned první přesilovku po 19 sekundách využili. Plekanec se okamžitě tlačil do branky a Fleischmann s Tlustým dostali puk za čáru.

Nově složená elitní formace se v 8. minutě postarala i o druhý gól. Plekanec přihrál Fleischmannovi, který překonal Haugena bekhendem. Ještě v první třetině se úvodní trefy na turnaji dočkal i Tlustý. Při hře čtyři na čtyři si opět první asistenci připsal Plekanec, který tak za necelých dvanáct minut nasměroval Čechy k výhře. Norové následně mohli snížit v početní výhodě čtyři na tři, Pavelec byl ale pozorný. V 16. minutě se uvedl i Volden, který nahradil Haugena v norské brance a zlikvidoval Vrbatův nájezd.

Seveřané zkusili duel zdramatizovat na začátku druhé třetiny, ale snížit se jim nepodařilo ani v přesilové hře. Následně mohl zkompletovat hattrick Fleischmann, ale neuspěl stejně jako v následné šanci Voráček. Nejproduktivnější český hráč na turnaji se ale ve 28. minutě na čtvrté brance týmu přece jen podílel. Při signalizované přesilovce Volden jeho střelu jen vyrazil a Hanzal puk bez problému dorazil do prázdné branky.

ON LINE REPORTÁŽ ZDE

Češi zápas v poklidu kontrolovali a s koncem druhé části své vedení ještě navýšili, když se střelou od modré prosadil Michálek. Bek Phoenixu dal na MS třetí gól, předtím v sezoně přitom neskóroval ani jednou. Po 40 minutách tak bylo rozhodnuto. V polovině třetí třetiny měli Norové dvě velké šance snížit, ale Thoresen Pavelce nepřekonal a Marthias Olimb trefil jen tyč. Následně Voldena překonali Vrbata a Irgl a zápas se proměnil v exhibici. Kouč Hadamczik si v závěru dovolil i šetřit Pavelce a na led pustil náhradníka Francouze.