Hokejisté Washingtonu postoupili do finále Stanley Cupu

8:25
TAMPA BAY (USA) - Hokejisté Washingtonu se po dvaceti letech probojovali do finále Stanley Cupu, ve kterém vyzvou nováčka NHL z Vegas. V rozhodujícím sedmém duelu finále Východní konference porazili Tampu Bay 4:0. Vítězný gól vstřelil kapitán Alexandr Ovečkin, dvakrát se prosadil útočník André Burakovsky. Brankář Braden Holtby podruhé za sebou udržel čisté konto. Finálová série začne v pondělí 28. května na ledě Golden Knights.

Hokejisté Washingotonu porazili Tumpa Bay. foto: Reuters

Už nedělní postup Vegas přes Winnipeg rozhodl o tom, že se v této sezoně rozšíří dosavadní počet 24 českých vítězů Stanleyova poháru. Na straně Capitals hrají obránce Michal Kempný a forvard Jakub Vrána, za Golden Knights nastupuje útočník Tomáš Nosek.

Do kádru Washingtonu patří i bek Jakub Jeřábek, který by ale k tomu, aby se mohl stát držitelem prstenu za vítězství, musel ve finále nastoupit alespoň do jednoho zápasu. Podobně je na tom i útočník Vegas Tomáš Hyka, jenž po vyřazení farmářského celku Chicago Wolves v play off AHL zámoří opustil a posílil české hokejisty na mistrovství světa v Dánsku.

Ovečkin zařídil vedení Capitals už po 62 sekundách hry. Útočník Tom Wilson ve středním pásmu složil na zem Chrise Kunitze, zavezl puk do útočné třetiny, přenechal ho Jevgeniji Kuzněcovovi a nejproduktivnější hráč play off nabil Ovečkinovi na střelu z první. Kuzněcov si vylepšil bilanci na 24 bodů, Ovečkin si díky 22. bodu stanovil osobní rekord v bojích o Stanley Cup. Ve čtvrté minutě mohl v přesilové hře zvýšit na rozdíl dvou branek Vrána, ale orazítkoval brankovou konstrukci.

Na počátku druhé třetiny měl blízko k vyrovnání zadák Victor Hedman, ale jeho ostrý projektil se od brusle Larse Ellera odrazil pouze do tyče. Vzápětí si švédský obránce najel až před Holtbyho, položil si ho na zem a přihrál puk před odkrytou branku, avšak najíždějící Yanni Gourde ho v obležení beků Brookse Orpika a Chrise Djoose nedokázal doklepnout za brankovou čáru.

Druhá gólová radost hostů přišla v 29. minutě. Eller ve středním pásmu naslepo nahodil kotouč do obranné třetiny Lightning přímo na Dana Girardiho. Domácího zadáka ale o puk připravil Burakovsky, který zamířil přesně na vzdálenější tyč. Útočník Capitals se v letošním play off prosadil poprvé.

V 37. minutě přidal Burakovsky třetí trefu Washingtonu. Obránce John Carlson mu přihrál do středního pásma odrazem o mantinel a třiadvacetiletý Švéd samostatný únik zakončil střelou mezi Vasilevského betony. Konečné skóre stanovil v 57. minutě gólem do prázdné branky při power play Lightning Nicklas Bäckström.

Vysledky Finále Východní konference play off NHL

7. zápas: Tampa Bay - Washington 0:4 (0:1, 0:2, 0:1) Branky: 29. a 37. Burakovsky, 2. Ovečkin, 57. Bäckström. Střely na branku: 29:23. Diváci: 19.092. Hvězdy utkání: 1. Holtby, 2. Burakovsky, 3. Ovečkin (všichni Washington). Konečný stav série: 3:4.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...