Hokejisté St. Louis porazili Boston a dělí je pouze jedna výhra od zisku Stanleyova poháru

7:08
Boston - Hokejisty St. Louis dělí jediná výhra od zisku prvního Stanley Cupu. V pátém utkání finále play off NHL zvítězili těsně v Bostonu 2:1 a druhým triumfem po sobě obrátili sérii z 1:2 na 3:2. Mečbol Blues zařídili vítězným gólem David Perron, brankou a nahrávkou Ryan O’Reilly a 38 zákroky gólman Jordan Binnington. Čeští útočníci poražených Bruins David Krejčí a David Pastrňák nebodovali.

Fanoušci týmu Boston Bruins sledují s napětím poslední minuty páté hry finále Stanleyova poháru. foto: AP Photo

Šestý duel je na programu v St. Louis v noci z neděle na pondělí od 2:00 SELČ.

Chára se objevil se zlomenou čelistí na předzápasovém tréninku. Je to výzva, říká kapitán

Trenér Bostonu Bruce Cassidy se rozhodl hrát na sedm obránců a do sestavy zařadil Stevena Kampfera. Třetí zápas po sobě vynechal kvůli zranění jiný bek Bruins Matt Grzelcyk. Naopak slovenský kapitán Zdeno Chára, který v minulém duelu po zásahu pukem do obličeje zřejmě utrpěl zlomeninu čelisti, naskočil do hry s celoobličejovým krytem.

Hráč Brad Marchand z týmu Boston Bruins (vlevo) forčekuje ruského hráče...
Střela od Davida Perrona z týmu St. Louis Blues (chybí na obrázku) přejíždí...

Cassidy nechal mezi náhradníky Davida Backese, a tak většinu času po Krejčího boku strávil Pastrňák, který měl i díky vytížení v první formaci ze všech útočníků Bruins nejvyšší čas na ledě. Navíc byl i nejaktivnějším střelcem, jenže ani jedna z jeho šesti ran se neujala. V sestavě St. Louis zastoupil Robert Bortuzzo parťáka z defenzivy Joela Edmundsona.

Finále Stanleyova poháru - 5. zápas:

Boston Bruins - St. Louis Blues 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 54. DeBrusk (Krug) - 21. R. O'Reilly (Sanford, Pietrangelo), 51. D. Perron (R. O'Reilly, Bozak).

Rozhodčí: Kozari, Sutherland - Devorski, Racicot.

Vyloučení: 1:3. Bez využití.

Střely na branku: 39:21. Diváci: 17.565.

Hvězdy zápasu: 1. R. O'Reilly, 2. Binnington (oba St. Louis), 3. Krug (Boston).

Stav série: 2:3.

Boston v první třetině přestřílel Blues 17:8, skóre však zůstalo neměnné. V 16. minutě nabil Pastrňák zpoza brankové čáry na střelu z první Bradu Marchandovi, který orazítkoval tyčku. Na druhé straně domácí gólman Tuukka Rask zastavil velké šance Tylera Bozaka a Perrona.

Boston přišel o kapitána Cháru. Hokejisté St. Louis srovnali finále na 2:2

Hostům vyšel skvěle úvod druhé části, v níž po 55 vteřinách udeřili. Vladimir Tarasenko sice ze sóla Raska nepřekonal, ale jen chvilku poté našel Zach Sanford zpoza branky zadovkou mezi nohama O’Reillyho, který bekhendem pod horní tyč navázal na dva zásahy z předchozího utkání.

V závěru druhé třetiny zachránil Boston od druhého inkasovaného gólu Krejčí. Obránce Blues Alex Pietrangelo obehrál Raska i beka Charlieho McAvoye a zamířil do opuštěné branky, ale v rozhodujícím momentu zastavil jeho střelu obětavě ramenem český útočník.

Druhý krok udělal Boston, vyhrál v St. Louis jasně 7:2. Oba Davidové tak jsou blíže zlatému cíli

Domácí začali závěrečné dějství náporem, jenže Binningtona při něm nepřekonali. Kampfer byl přitom hodně blízko, ale jeho pokus skončil na horní tyčce. Ve 49. minutě zazvonilo naopak nahození hostujícího zadáka Coltona Parayka na levou tyč Raskovy branky.

O dvě minuty později Bozak podrazil domácího útočníka Noela Acciariho, který se po tvrdém dopadu těžce sbíral z ledu. Hra však pokračovala bez zásahu sudích, puk se dostal k Perronovi a jeho přihrávku na volného Bozaka před brankou si za záda nešťastně usměrnil Rask.

Ve 42 letech je Chára stále na vrcholu. Hlavně díky tvrdé práci mimo sezonu, tvrdí kapitán

V 53. minutě jel Tarasenko po přihrávce O’Reillyho sám na Raska, který ho ale znovu vychytal. Za minutu Bruins duel zdramatizovali při signalizované početní výhodě. Obránce Toreyho Kruga nerozhodil ani zásah hokejkou Oskara Sundqvista do obličeje a na pravý kruh přihrál Jakeu DeBruskovi, jenž pohotovou ranou překonal Binningtona.

V 56. minutě se Perron neprosadil ze samostatného úniku a utkání tak nabídlo dramatický závěr, v němž si Boston vytvořil obrovský tlak. Na vyrovnání už ale domácí nedosáhli a poprvé v sérii prohrávají.